Люди, які мають серцево-судинні захворювання, можуть відчувати їх загострення час від часу. Інсульт, за даними ВООЗ, є однією з найпоширеніших причин смерті та основна причина втрати працездатності серед дорослого населення у світі. Фахівці Центру громадського здоров'я МОЗ України розповіли, як запобігти інсульту та які є головні фактори ризику його появи.
Фактори ризику виникнення інсульту
Фахівці зазначили, що до 90% усіх інсультів можна запобігти, впливаючи на основні фактори ризику.
До головних факторів ризику інсульту належать:
- Серцево-судинні захворювання та артеріальна гіпертензія або артеріальний тиск ≥140/90 мм рт
- Тютюнопаління та вживання алкоголю
- Зайва маса тіла та ожиріння
- Підвищений рівень глюкозі крові та високий рівень "поганого" холестерину
- Недостатня фізична активність
Як запобігти інсульту
Щоб запобігти інсульту, необхідно:
- Дотримуватися порад лікаря та не забувати приймати призначені ліки. Проходити регулярні обстеження, оскільки серцево-судинні захворювання і, зокрема, фібриляція передсердь (ФП) є основним фактором ризику ішемічного інсульту та основна причина смерті серед тих, хто вижив після інсульту.
- Перевіряти рівень холестерину. Дізнатися рівень холестерину можна у свого сімейного лікаря чи терапевта. Аналіз на загальний холестерин входить до гарантованого пакету послуг, які пацієнти отримують безкоштовно.
- Контролювати артеріальний тиск (АТ). Іноді складно розпізнати симптоми гіпертонії в людини, тож варто порадитися з лікарем, як часто вам потрібно вимірювати АТ. Це можна робити вдома, в деяких аптеках чи в лікарні. Артеріальний тиск 140/90 і вище може пошкодити кровоносні судини (артерії), які постачають кров до головного мозку.
- Стежити за рівнем цукру в крові. Якщо лікар наполягає на обстеженні на цукровий діабет, то його треба пройти. Важливо контролювати рівень цукру в крові, адже люди з цукровим діабетом схильні до більшого ризику інсульту, ніж люди без цього захворювання.
- Контролювати масу тіла. За даними ВООЗ, в Україні ожиріння посідає 4 місце серед факторів ризику передчасної смерті (майже 105,7 тис. осіб щороку). Важливо підтримувати стабільний рівень індексу маси тіла (ІМТ) та окружність талії (ОТ). ІМТ – від 18,5 до 24 кг/м2; ОТ 88 см для жінок та 102 см для чоловіків.
- Дотримуватися здорового харчування. Повноцінне збалансоване харчування відіграє ефективну роль у профілактиці та контролі ризику інсульту. Також слід знизити споживання цукру та солі. Важливо пити достатньо чистої води.
- Бути фізично активним. Загалом треба зменшити сидячий спосіб життя та виконувати фізичні вправи помірної інтенсивності не менше 30 хвилин на день 5 разів на тиждень.
- Відмовитись від тютюну та алкоголю. Надмірне споживання алкогольних напоїв може викликати підвищення тиску, артеріальної гіпертензії, ішемічного та геморагічного інсульту.
За оцінками ВООЗ, у світі майже 1,3 мільярда людей віком 30–79 років мають підвищений тиск крові, або артеріальну гіпертензію (АГ). Кожен третій із них мешкає в країнах із низьким або середнім рівнем доходу, до яких належить і Україна. Водночас 46% дорослих з АГ про наявність у себе захворювання не підозрюють. Лише кожен п’ятий дорослий гіпертонік контролює захворювання, тобто різними методами зменшує значення власного артеріального тиску до прийнятного рівня. Детальніше про це читайте у матеріалі гол.н.с. Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В.Птухи НАНУ Наталі Рингач та кандидата медичних наук, лікаря-кардіолога вищої категорії Олександра Чернобривенка «Зупинити мовчазного вбивцю: як допоможе правильне вимірювання артеріального тиску» на ZN.UA.
Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!