UA / RU
Підтримати ZN.ua

Важливо для пенсіонерів: як захистити від шахраїв банківську картку

Багато пенсіонерів отримують пенсію на картку.

Навіть під час війни, українці продовжують отримувати пенсії та соціальні виплати. Велика кількість українських пенсіонерів отримує гроші на банківську картку. Юристка Вікторія Гусакова розповіла, як їм захистити свої гроші від шахраїв, пише «На пенсії».

Читайте також: В Україні з початку року відкрили рекордну кількість справ про шахрайство 

Згідно з п. 2 ст. 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність» (редакція від 27.04.2024), інформація про юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками за рішенням суду.Тобто ніхто не може безпідставно дізнаватися про ваші кошти і банківські операції.

«Ви повинні знати, що ваші картка і пін-код – це ваша власність, цього не питають ніколи працівники банку. Завжди пам’ятайте статтю Закону про банківську таємницю і нікому нічого не розголошуйте. Жодна особа не має на це права», – пояснила вона.

Але бувають такі особи, що заводять довірливу розмову, випитують банківську інформацію або іншу особисту інформацію. А приводи можуть бути різні – зміни та уточнення щодо банківської картки, акції, подарунки, повідомлення про можливе блокування карти. А може прийти незнайоме повідомлення із зазначенням певного коду, який невідомі особи можуть вимагати вам сказати одразу з іншими вашими відомостями.

Основні правила безпеки

Юристка назвала основні правила поведінки, які допоможуть захистити гроші на картці.

Як діяти, якщо шахраї отримали гроші з карти

Якщо сталося так, що невідомі особи випитали у вас або ваших близьких банківські номери картки, і ви або ваші близькі зробили грошовий переказ, можна зробити таке:

Окрім вашої заяви, до поліції надайте копію вашого паспорту, ідентифікаційного номеру, копію договору з банком, де ви обслуговуєтеся, копії заяви про відкриття рахунку в банку та інформацію про абонентські номери мобільних телефонів, які закріплені за вказаним банківським рахунком, а також номери телефонів, з яких вам телефонували, вказавши час, коли це сталося.

Чи може банк на свій розсуд списати кошти

У відповідності зі ст. 1071 ЦК України, банк може списати грошові кошти з рахунку клієнта на підставі його розпорядження. Грошові кошти можуть бути списані з рахунку клієнта без його розпорядження на підставі рішення суду, а також у випадках, встановлених законом або договором між банком і клієнтом.

Всі інші операції, не передбачені цією статтею, є неможливими або незаконними, якщо таке мало місце.

Громадянам слід бути пильними, щоб не стати жертвою аферистів під час продажу товарів в інтернеті. Нагадаємо, як захиститися від шахраїв.