UA / RU
Підтримати ZN.ua

Стрес під час вагітності: як правильно діяти

Рекомендації дали у ЦГЗ.

Українці живуть в умовах підвищеної небезпеки та постійного стресу. У зоні небезпеки перебувають і майбутні матері, рівень стресу яких може значно підвищуватися під час війни. Фахівці Центру громадського здоров'я (ЦГЗ) розповіли, в чому полягає небезпека стресу для вагітних та як він впливає на здоров'я матері та дитини.

Читайте також: Корисні контакти: де можна отримати безкоштовну психологічну допомогу

Чому стрес є небезпечним для вагітних

У ЦГЗ пояснили, що перші 1000 днів життя дитини (від зачаття до двох років) — є критичним періодом для її здоров'я та розвитку.

«Формування здоров'я майбутнього малюка значною мірою залежить від стану матері під час вагітності. У цей час закладаються основи фізичного та психічного добробуту дитини. Здоровий спосіб життя матері без шкідливих звичок, її збалансоване харчування та відсутність стресових ситуацій сприяють оптимальному розвитку плоду, а вплив будь-яких негативних факторів може мати тривалі наслідки», – йдеться у повідомленні.

Стрес – це природна реакція організму, яка допомагає нам адаптуватися до раптових змін і подразників. Але, постійний, хронічний стрес може серйозно впливати на наше фізичне та психічне здоров’я.

Фахівці підкреслили, що особливо небезпечний хронічний стрес для вагітних, оскільки викликає зміни в роботі ключових систем організму: серцево-судинної, ендокринної, імунної, дихальної та травної.

Читайте також: Майже половина українців мають проблеми з психічним здоровʼям через війну — ВООЗ

Як стрес впливає на матір і дитину

У ЦГЗ підкреслили, що є такий механізм впливу стресу на вагітну та її плід:

У ЦГЗ підкреслили, що вплив тривалого стресу під час вагітності може бути пов'язаний з підвищеним ризиком певних психоемоційних та поведінкових труднощів у дитини в майбутньому.

Як зменшити вплив стресу під час вагітності

Фахівці дали такі рекомендації:

У ЦГЗ додали, що вагітним важливо не соромитися обговорюйте свої проблеми з близькими та не нехтуйте допомогою фахівців медичної та психологічної підтримки.

Раніше у МОЗ дали рекомендації щодо 10 корисних продуктів, якими можна «заїдати» стрес.

Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для постановки будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!