UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ментальне здоров'я: як розпізнати депресію

Роз'яснення дали експерти.

Під час війни багато українців зіштовхнулися зі стресом та втратою близьких людей. Важливо своєчасно звертатися за допомогою, коли виникають психологічні проблеми. Фахівці Центру громадського здоров'я МОЗ України розповіли, як розпізнати депресію та виявити її основні симптоми.

Що таке депресія

Депресія — поширений психічний розлад, який сьогодні за даними ВООЗ діагностується у 264 мільйонів людей, а 7% населення всієї планети мали за своє життя хоча б один депресивний епізод.

Читайте також: Подолання стресу: прості техніки самодопомоги

Під час депресії змінюються думки, світогляд, мислення, ставлення до життя  і до себе. Змінюється те, як ви спите, працюєте, їсте. І завжди присутній момент, з якого починається відчуття втрати сенсу, це може бути як травматична подія чи втрата, так і супутні патології або захворювання. Проте, говорити про діагноз «депресія» можна, якщо симптоми присутні не менше двох тижнів.

Які бувають симптоми депресії

Фахівці виділяють такі основні симптоми депресії:

У ЦГЗ зазначили, що людина може відчувати кілька симптомів, проявлятися вони можуть по-різному. 

«Якщо ви помічаєте у себе ці ознаки, зверніться за консультацією до сімейного лікаря», – підкресли фахівці.

Читайте також: Війна: як подолати страх та паніку

Чому виникає депресія

Вчені досі не прийшли до спільної думки щодо причин депресії. Є дані щодо біологічного компонента розладу, інші дослідження висвітлюють соціальну та психічну складову.

Затвердженими методами лікування, в залежності від ступеня розладу, є психотерапія в методі КПТ (когнітивно-поведінкова терапія) та медикаментозна терапія (визначені лікарем антидепресанти). Як у поєднанні, так і в самостійній терапії.

Одна з теорій розвитку депресії — це серотонінова теорія (що дефіцит гормону серотоніну може бути пов’язаний з депресією). Проте, у наукових колах є і протилежні думки, які спростовують цей підхід, як-от дослідження професорки Університетського коледжу Лондона Джоанна Монкріфф.

Як лікувати депресію

Відповідно до Британських протоколів NICE (2004), метод КПТ є рівнозначним за ефективністю з фармакотерапією та дозволяє позбутися усіх симптомів депресивних розладів (легкого та помірного ступеня), своєю чергою, цей метод лікування не має побічних явищ.

Щодо важкого ступеня депресії перевага віддається медикаментозній терапії, проте у поєднанні з КПТ — лікування більш ефективне.

Читайте також: Майже 80% українців ні до війни, ні зараз не приділяли часу спілкуванню з психологом — опитування

У ЦГЗ наголосили, що приймати рішення про методи лікування та проводити діагностику має виключно лікар. Оскільки самодіагностика при депресивних розладах не є доцільною та не може слугувати підґрунтям для постановки діагнозу.

Важливий крок до позбавлення від депресії — це усвідомлення, що ані психолог чи психіатр, ані медикаментозна терапія не позбавлять вас від необхідності брати відповідальність за своє життя та свої вчинки.

«Адже психолог чи психотерапевт може скорегувати ваш погляд на світ і події, надати вектор розвитку, підсвітити шлях, який допоможе впоратися в тяжкі моменти життя, однак цей шлях маєте пройти саме ви», – резюмували фахівці.

Раніше ми писали, як захистити організм від стресу та посилити імунітет.

Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для постановки будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!