Російські окупанти провели додаткове мінування Запорізької АЕС. Ворог не припиняє ядерний шантаж, тому українцям слід бути підготовленими до будь-якої ситуації. Паніка часто призводить до необдуманих кроків, зокрема, до проведення завчасної йодопрофілактики. Цього робити категорично не можна. У КМДА розповіли, коли необхідно приймати йодид калію та кому не потрібно проводити йодопрофілактику.
Коли треба приймати йодид калію
У КМДА наголосили, що про необхідність приймати йодид калію повідомлять офіційні джерела інформації.
Без офіційної рекомендації органів влади, органів охорони здоров’я або сімейного лікаря йодид калію в жодному разі не можна призначати собі самостійно і приймати «для профілактики».
Як приймати йодид калію
Рекомендоване дозування для різних категорій населення:
- Немовлята (від народження до 1 місяця) – ~16 мг
- Діти від 1 місяця до 3 років – ~32 мг
- Діти 3-12 років – 62,5 мг
- Діти старше 12 років та дорослі до 40 років – 125 мг
- Вагітні, матері-годувальниці – 125 мг
«Особам віком понад 40 років приймання йодиду калію не рекомендоване. Після 40 років щитоподібна залоза майже не накопичує радіоактивний йод, тому прийом калію йодиду може завдати більше шкоди, ніж користі», – йдеться у повідомленні.
Якщо в наявності таблетки йодиду калію дозуванням 250 мг, то дорослим слід прийняти лише половину таблетки, за наявності таблеток дозуванням 65 мг – 2 таблетки.
Приймати препарати КІ необхідно після їжі.
Як давати йодид калію дітям
Щоб діти та немовлята, у випадку недоступності інших лікарських форм, отримали необхідну дозу в домашніх умовах на основі таблеток КІ 250 мг, потрібно:
- Помістити пів таблетки КІ у невелику посудину і потовкти у дрібний порошок тильною стороною столової ложки; у порошку не повинно залишатись великих грудок;
- Додати 4 чайні ложки (20 мл) води до порошку КІ та розмішати до повного розчинення;
- Додати 4 чайні ложки (20 мл) молока, фруктового соку або сиропу до розчину KI у воді; в 1 чайній ложці отриманої суміші міститься приблизно 16 мг KI;
Рекомендації дозування залежно від віку:
- від народження до 1 місяця – 1 чайна ложка;
- від 1 місяця до 3 років – 2 чайні ложки;
- від 3 до 12 років – 4 чайні ложки;
Відповідно для отримання дозування для немовлят з таблетки КІ 125 мг у першому кроці потрібно використовувати цілу таблетку, а не половину. Решта кроків залишаються без змін.
Які протипоказання є для прийому йодиду калію
До протипоказань належить:
- наявність (у том числі і в анамнезі) захворювань щитоподібної залози, зокрема гіпертиреозу різної природи;
- фурункульоз;
- токсична аденома;
- підвищена чутливість до йоду;
- герпетиформний дерматит Дюринга;
- гіпокомплементемічний васкуліт;
- геморагічний діатез;
- кропив’янка, туберкульоз легень, нефрит, нефроз, піодермія.
Що потрібно знати про йодопрофілактику
КІ захищає лише щитоподібну залозу від радіоактивного йоду та не захищає інші частини тіла від інших джерел іонізуючого випромінювання.
Прийом калію йодиду є оптимальним за 6 годин до впливу радіоактивного йоду. Зважаючи на малу ймовірність прогнозування такої ситуації, допустимим для прийому препарату є проміжок часу від 24 годин до моменту надходження радіоактивного йоду до організму та до 8 годин після його впливу.
Пізніший прийом препарату є шкідливим для організму.
KI рекомендований лише людям до 40 років, дітям, вагітним та тим, хто годує груддю. Дозування залежить від віку. KI приймають лише одноразово.
KI може мати шкідливий вплив на здоров’я, особливо якщо приймати його багаторазово, без потреби або якщо його приймають неправильно.
У КМДА підкреслили, що у будь-якому випадку потрібно дочекатися офіційного оголошення місцевих органів влади про початок йодної профілактики.
Раніше у Міністерстві охорони здоров'я розповіли, чим небезпечний безконтрольний прийом калію йодиду та чому його не можна вживати завчасно.
Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!