UA / RU
Підтримати ZN.ua

Йододефіцит: що робити, щоб його уникнути

Дефіцит йоду може викликати деякі захворювання.

Йод є важливим мікроелементом для роботи всіх органів та систем. Недостатнє споживання йоду може провокувати виникнення різних хвороб. Особливо важливу роль грає йод у роботі щитоподібної залози.

Україна входить до переліку країн із недостатнім споживанням йоду. Фахівці Центру громадського здоров'я (ЦГЗ) розповіли, як уникнути йододефіциту та які норми споживання йоду встановлені в Україні.

Читайте також: Йодопрофілактика при радіаційній аварії: коли треба приймати йодид калію

Норми споживання йоду в Україні

У ЦГЗ пояснили, що добова потреба в йоді залежить від віку людини:

Особливу увагу адекватній кількості йоду в раціоні потрібно приділити вагітним, жінкам, які годують та дітям.

Як уникнути йододефіциту

Однією з найпоширеніших стратегій у протидії йододефіциту є йодування солі. Щоб уникнути дефіциту йоду, слід включити до щоденного раціону такі продукти:

У ЦГЗ пояснили, що для профілактики йододефіциту в організмі необхідно споживати йодовану сіль. Нею можна замінити звичайну сіль під час приготування страв щодня. Фахівці наголосили, що кількість доданої солі має не перевищувати 1 ч.л. (10 г) на добу.

Читайте також: Електронний рецепт: тепер його можна отримати без візиту до лікаря

Чим небезпечний йододефіцит

Нестача йоду в організмі призводить до затримки росту в дітей, порушення інтелектуальних здібностей, розвитку та обміну речовин.

Також дефіцит йоду може призвести до розладів щитоподібної залози: гіпертиреозу (збільшення активності щитоподібної залози) або гіпотиреозу (її недостатньої функції).

«Йододефіцитні розлади, які можуть розпочатися ще до народження, ставлять під загрозу психічне і фізичне здоров'я дітей, а найчастіше й саме їхнє виживання. Серйозний дефіцит йоду під час вагітності може призвести до мертвонародження, викиднів та вроджених аномалій, таких як кретинізм – важкої форми розумової недостатності», – йдеться у повідомленні.

До наслідків йододефіциту належить:

У ЦГЗ підкреслили, що симптоми йододефіциту можуть бути різними.

«Якщо ви маєте подібні ознаки, проконсультуйтеся зі своїм лікарем – у разі потреби він скерує вас на обстеження. У жодному разі не приймайте самостійно йодовмісні препарати без попередньої консультації з лікарем!», – резюмували фахівці.

Раніше у Міністерстві охорони здоров'я розповіли, для чого потрібний вітамін D та як уникнути його дефіциту.

Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!