Під час війни, яку розпочала Росія, ворог постійно поширює дезінформацію, щоб дестабілізувати або залякати українців. Російська пропагандистська машина часто використовує маніпуляції та фейки, які спрямовані на розкол єдності в українському суспільстві. У Мінреінтеграції розповіли, як можна розпізнати фейк.
Спотворення фактів та фейки можна розпізнати, якщо дотримуватися таких правил:
- Звертати увагу на заголовки. Фейкові новини супроводжують гучні заголовки для привернення уваги. Часто вони не відповідають змісту самого матеріалу.
- Придивитися до адреси URL. Для розповсюдження фейків часто використовують копії відомих сторінок або сайтів. Від оригіналів вони можуть відрізнятися кількома літерами у вебадресі.
- Намагатися встановити першоджерело повідомлення. Відсутність джерел інформації або посилання на анонімні джерела часто є ознакою фейку.
- Уважно придивитися до фото та відео контенту. Фейкові новини можуть супроводжуватися невідповідними фотографіями та відео. Вони можуть бути вирваними з контексту – застарілими або зробленими в іншому місці.
- Аналізувати зміст інформації. Спотворена інформація та фейки часто базуються на конспірологічних теоріях, емоційних накручуваннях, думка подається як безапеляційний факт.
- Звертати увагу на баланс позицій. Висвітлення тільки однієї точки зору – ознака фейку. У перевірених виданнях зазвичай використовують кілька джерел новини.
У Мінреінтеграції підкреслили, що під час війни особливо важливо вміти відрізняти фейки від правди.
«Це позбавляє ворога можливості сіяти демотивацію та розбрат у суспільстві», – резюмували у відомстві.
Нагадаємо, що раніше фахівці Центру національного спротиву розповіли, як розпізнати маніпулятивний акаунт у Facebook.