Минулий 2013 рік на світових ринках видався ненудним. Основною подією, безумовно, став початок скорочення програми викупу активів центробанку США. Але це - вже історія. Набагато цікавіше, чого чекати від року 2014-го, у тому числі щодо динаміки ключових валютних пар і товарних ринків.
Де ви, "локомотиви"
і тихі гавані?
Розпочнімо зі Сполучених Штатів, оскільки все ж таки тамтешня економіка є найбільшою на планеті, визначаючи загальносвітові тренди. До речі, нещодавно Світовий банк підвищив прогноз щодо світової економіки на цей рік до 3,2% (від озвученого в червні минулого року значення в 3%). Прогнози щодо ВВП США на 2014-й залишаються незмінними - очікується підвищення показника на 2,8%.
Як відомо, наприкінці січня нинішній голова ФРС США Бен Бернанке залишає свій пост, уступаючи його Джанет Йєллен. Нагадаємо, що вона є прихильницею поступового згортання програми кількісного пом'якшення (QE). До речі, відповідно до протоколів останніх нарад американської монетарної влади, там бачать дедалі менше позитива від продовження QE. У ФРС вважають, що інфляція нинішнього року підвищиться до цільового рівня 2%. При цьому окремі члени Федерального комітету відкритого ринку (FOMC) виступали за більш серйозне скорочення програми купівлі активів на грудневій зустрічі. Багато членів FOMC виступають за поетапне скорочення програми. Та хай там як, усі члени комітету вважають, що програма купівлі активів завершиться у 2014 р.
Більш того, незважаючи на те, що завершення стимулювання економіки не тотожне негайному підвищенню ставок центрального банку, уже чути голоси на користь посилення монетарної політики ФРС уже нинішнього року. А це створює серйозний базис очікувань зміцнення долара, оскільки стосовно його основного конкурента - єдиної євровалюти - поки що не можна відкидати навіть можливості зниження ставок Європейського центробанку. Іншими словами, диференціал відсоткових ставок може виявитися на користь американської валюти.
Завадити такому розвитку подій може лише явна негативна тенденція макроекономічних показників Сполучених Штатів. Однак поки що заряд позитива стосовно долара такий великий, що його не зміг похитнути навіть відверто слабкий звіт щодо ринку праці в США за грудень. Основний показник продемонстрував приріст кількості нових робочих місць поза сільським господарством лише на 74 тис., тоді як очікували більш як 200 тис. Та оскільки рівень безробіття знизився до 6,7%, слабість звіту списали на погану погоду в Штатах. Слід визнати, вона справді виявилася безпрецедентно поганою. Хоча є ще один момент, на який мало хто звертає увагу: таке зниження рівня безробіття в США, крім зростання економіки, зумовлено ще й тим, що знижується кількість працездатного населення. Старіють Штати.
Проте в цілому тамтешня економіка виглядає досить добре. Спостерігається зростання виробничої активності, корпорації радують інвесторів сильними звітами, роздрібні продажі перевищують прогнози, а рівень інфляції хоча й низький, але далекий від критичного.
Водночас Європа переживає не найкращі часи. Зростання економіки, не встигнувши стабілізуватися, знову сповільнилося. Це знайшло відображення у звіті міжнародного рейтингового агентства S&P, яке понизило наднаціональний кредитний рейтинг Європейського Союзу з вищого рівня ААА до AA+ при прогнозі за рейтингом "стабільний".
В агентстві пояснили, що наднаціональний рейтинг ЄС відображає загальну кредитоспроможність усіх
28 країн, які входять до об'єднання. А результати держави - учасники Євросоюзу демонструють, м'яко кажучи, неоднорідні. Якщо Францію всім ставлять за приклад як таку, що вдало проводить реформи (хоча на кінцеві результати ще треба буде подивитися), то з Грецією, схоже, уже відмовляються розмовляти. Не далі як у четвер, 16 січня, її план реформ було визнано "трійкою" основних кредиторів як такий, що не викликає довіри. Іншими словами, ставки ЄЦБ залишаться рекордно низькими ще невизначено довго.
Кілька слів про Великобританію. Вона нині теж програє США в питанні ставок, оскільки останні дані по промисловому виробництву та ринку житла вийшли несподівано слабкими. А це нівелює надію на швидке підвищення ставок Банку Англії.
Хоча буквально днями порадували дані щодо зайнятості, які показали зниження рівня безробіття до 7,1%. Нагадаємо, що саме позначка в 7% вважається ключовою для посилення політики тамтешньої монетарної влади. І хоча представники банку неодноразово казали, що не мають наміру вживати активні дії у разі досягнення цього рівня, ринок реагує на зазначені цифри дуже оптимістично. Тож фунт має непогані підстави дорожчати, адже ринок купує очікування.
Загалом же поки що нібито більше шансів на зростання долара стосовно євро та інших валют. І зростання очікується досить істотне. Наприклад, співвідношення євро до долара прогнозують до кінця 2014 р. у районі 1,28–1,30. Відповідно, можна очікувати зниження курсу євро до гривні - він може опуститися в діапазон 10,50–10,90 (якщо співвідношення нашої нацвалюти до долара залишиться при нинішніх значеннях плюс-мінус).
Утім, стосовно долара гривня буде, найімовірніше, дешевшати. Щоправда, не стільки через світові тенденції, скільки через внутрішні проблеми. Як мінімум, нікого не має здивувати позначка 8,5 грн/дол., яка фігурувала в розрахунках уже до двох проектів держбюджету.
Сприятливий перебіг подій для економіки США позначився і на ринку золота. Воно почало втрачати привабливість як засіб збереження активів - аналітики дедалі песимістичніше оцінюють перспективи його вартості.
Хоча певну підтримку золото все-таки одержить. Очікується, що торговельну політику блокування імпорту Індією золота буде трохи послаблено. Також можна очікувати стабілізації та скорочення відпливу золота з біржових фондів (ETF) і навіть зростання його припливу в другому півріччі 2014-го. Уповільнення зростання видобутку жовтого металу у 2014-му та 2015 р. також надасть його цінам деяку підтримку.
Крім того, центральні банки у 2014–2015 рр. виступлять покупцями золота. Всі ці чинники свідчать про те, що ціни стабілізуються та навіть трохи підвищаться.
Проте перед Новим роком низка європейських банків переглянули свої прогнози щодо золота на 2014 р. у бік зниження. Наприклад, UBS понизив прогноз за середньою ціною на золото на 2014-й до 1200 з 1325 дол. за унцію, а в Societe Generale орієнтир на кінець 2014 р. - 1050 дол. за унцію. В Україні, відповідно, можна очікувати падіння цін на золото нижче позначки 300 грн за грам.
Що ж до металів недорогоцінних, таких, як алюміній, мідь, нікель і цинк, то ціни на них поступово зростатимуть, але не зможуть перевершити максимумів 2013 р. Так, на думку Moody's, у 2014 р. мідь у середньому торгуватиметься по 3 дол. за фунт, алюміній - 0,8 дол. Світовий попит на промислові метали підвищуватиметься повільними та нерівномірними темпами. Основним драйвером зростання буде промислове виробництво. Очікується збільшення попиту з боку США та країн Латинської Америки, попит у Європі залишиться слабким, а в Азії зросте приблизно на 4–6%.
"Чорне" золото
може потьмяніти
Ринок нафти теж готується пережити спад. Попри позитивний звіт МЕА стосовно світового попиту на "чорне" золото, прогнози на 2014 р. досить песимістичні.
Попит, звичайно, зростатиме, оскільки економічна криза все ж таки відступає. Та й пропозиція не відставатиме, особливо з країн, які не входять до ОПЕК. Крім того, у 2014 р. можуть бути ослаблені санкції щодо Ірану та вирішені проблеми Лівії. Це, у свою чергу, збільшить пропозицію нафти на світовому ринку. Загалом очікується зниження ціни бареля нафти до 80 дол.
Фондові ринки на роздоріжжі
А от ситуація на фондових ринках не така однозначна. З формальної точки зору, ринки зростатимуть, оскільки економіка зміцнюється й компанії, за ідеєю, розвиватимуться. Однак, як показує сезон звітності, який нині відбувається, ринок не завжди реагує на цифри так, як написано в підручниках. Тому є сенс розглянути й альтернативний сценарій.
Не секрет, що у 2013 р. ринки акцій зростали за рахунок вливань програм стимулювання економіки. Нині ці програми починають потихеньку згортати - хто раніше, хто пізніше, а хтось лише думає про це, але цей процес незворотний. Іншими словами, припинення масованих вливань ліквідності може призвести до їхнього падіння. Отже, є ймовірність, що рік завершиться нижче поточних рівнів, попри офіційні прогнози.
А оскільки акції активно купували впродовж 2013 р., то на ринку облігацій утворилася ніша, яка має бути заповнена. Таким чином, слід очікувати збільшення купівель облігацій. Цікаво, що купівлі європейських облігацій нині виглядають привабливіше, ніж американських.
За усередненими прогнозами, у 2014 р. середня дохідність десятирічних казначейських облігацій США збільшиться більш як на 0,5 відсоткового пункту - до 3,38%, у зв'язку з чим втрати власників цих паперів становитимуть 1,6%.
Обід за розкладом
І наостанок - про їжу. Точніше, про ціни на продовольство. У 2013 р. світові ціни на продовольство стабілізувалися на досить високих рівнях. Як повідомляє Продовольча та сільськогосподарська організація (ФАО) ООН, у зв'язку з тим, що торік було зібрано великий урожай злакових, ціни на цукор і практично всі види зерна, крім рису, пішли на зниження. Подешевшала й рослинна олія. При цьому ціни на молочні та м'ясні продукти досягли свого нового піка, оскільки у світі спостерігається зростання попиту на білкові продукти.
У 2014 р. очікується збереження тенденції високих цін при високих же врожаях. Це пов'язане зі збільшенням попиту з боку Азії та Сходу через зростання населення та підвищення попиту з боку розвинених країн через пожвавлення економіки.
Що ж до України, то тут робити будь-які прогнози щодо цін - справа досить невдячна, оскільки наша економіка, на жаль, перебуває в цілковитій залежності від політичних рішень.