Зустрічі президента України та інших офіційних осіб із високопоставленими представниками інших держав і міжнародних організацій традиційно відзначаються ритуальними інформаційними повідомленнями з великими цитатами глави Української держави. А от інформації, про що говорили іноземні співрозмовники, традиційно наводиться надзвичайно мало. Тож і відносно висловлювань нинішнього керівника Міжнародної фінансової корпорації (МФК, англ. International Finance Corporation, IFC, входить у групу Світового банку) Цзинь-Юн Цая, який вперше відвідав Київ у нинішньому статусі (пан Цай обійняв цю посаду півроку тому), коротка цитата на президентському сайті містить не більше десятка незначущих слів.
DT.UA, зі свого боку, скористалося з можливості розпитати главу міжнародної фінансової організації, до якої входять 184 держави (Україна - з 1993 р.), про нинішній формат співпраці з нашою країною детальніше.
- Містере Цай, ви обіймаєте посаду глави Міжнародної фінансової корпорації з жовтня минулого року. У контексті глобальних викликів, що стоять нині перед світовою фінансовою системою й економікою, чи вважаєте ви за необхідне змінити пріоритети діяльності очолюваної вами організації?
- Місія Міжнародної фінансової корпорації як організації, що входить до складу групи Світового банку, прописана чітко і не змінюється. Вона полягає в тому, щоб боротися з бідністю й допомагати країнам із ринковою економікою, що розвивається та формується, досягати процвітання. При цьому ми працюємо передусім із приватним сектором, через розвиток якого досягається розвиток усієї економіки та поліпшення життєвих стандартів громадян. І тут якихось змін не передбачається.
Однак нині, у посткризових умовах, виникає потреба в нових продуктах, і IFC стає набагато більш затребуваною. У багатьох фінансових установ виникають ті чи інші проблеми: їм слід очистити свої баланси та розібратися з непрацюючими активами. І нашим завданням є саме надання фінансування в умовах, коли пропозиція на ринку обмежена. Зростає попит на більш короткострокові продукти. Але при цьому ми маємо підтримувати й те, що зможе забезпечити довгострокове зростання.
Одне із завдань для МФК з огляду на це - які нові інструменти, продукти й додаткові послуги запропонувати нашим клієнтам, як структурувати угоди, щоб сприяти максимально успішній реалізації проектів у нових бізнес-умовах.
- Наскільки, зважаючи на це, може змінитися бізнес-модель МФК, підходи та умови, які висуваються до позичальників?
- Ми не збираємося змінювати нашу бізнес-модель. Ми надаємо фінансування, консультаційні послуги, мобілізуємо капітал на ринках. Однак плануємо значно розширити перелік продуктів, пропонованих нашим клієнтам. Ми виконуємо зокрема й контрциклічну роль щодо цього, тобто активізуємо свою діяльність у періоди, коли в цільових сегментах - різних секторах економіки, які ми вважаємо пріоритетними для її розвитку, доступ до фінансування обмежений. Але це втручання не має бути надмірним - ми вважаємо, що ринок та інвестори мають самі балансувати й оптимізувати свою діяльність, а ми, зі свого боку, допомагаємо фінансами в реалізації цього завдання. Нині, одночасно з традиційними послугами, ми можемо запропонувати нашим клієнтам гарантії, структурувати продукти, які допомагають хеджирувати операції для того, щоб зменшити рівень ризику. Але загалом, повторю, ми не передбачаємо змінювати бізнес-модель МФК.
- Через підвішеність протягом от уже кількох років питання виділення фінансування Україні з боку МВФ група Світового банку теж не видавала нових системних позик Україні. Чи можете ви сказати, як у зв'язку з цим із погляду міжнародних фінансових організацій змінюються роль і перспективи України на міжнародній арені?
- Як уже говорилося не раз, Україна має величезний потенціал. Але як її позиції на міжнародній арені, так і сприйняття в очах міжнародних організацій залежать від того, які рішення прийме український уряд для розвитку підприємницького середовища та економіки загалом. Ваша країна має величезні ресурси, і за умови поліпшення бізнес-клімату ці ресурси можуть відіграти дуже важливу роль для розвитку економіки, а також збільшення її ролі й поліпшення конкурентних позицій на світовій арені. Однак для цього також слід забезпечити значні інвестиції в інфраструктуру, підвищення енергоефективності тощо. Мається на увазі не тільки фізичне поліпшення цих секторів, а й зокрема інституціональне. У цьому разі буде набагато ефективніше використовуватися той величезний потенціал країни, про який ми згадували раніше. Наприклад, аграрний сектор міг би вивести Україну на позиції одного з провідних постачальників сільгосппродукції, продуктів харчування на міжнародні ринки. І, зокрема, це сприятиме розв'язанню глобальної проблеми продовольчої безпеки, яка нині дуже актуальна для світового співтовариства.
Дуже велика, можна сказати, величезна кількість інвесторів застигли в очікуванні зміни регуляторного середовища, бізнес-клімату в Україні. Вони готові прийти в країну зі своїми інвестиціями. Наприклад, торік МФК інвестувала в Україну близько 160 млн дол., а цього року розглядаються вкладення в обсязі 300 млн дол. В усі сектори, і в сільське господарство, зокрема. І ми хочемо й можемо зробити значно більше для вашої країни, однак усе залежатиме від того, які рішення тут прийматимуть і як їх реалізовуватимуть.
- На який рівень фінансування від МФК ми могли б вийти за умови виконання відповідних умов?
- Як я вже казав, у нас є бажання й можливість робити набагато більше, ніж зараз. Я не готовий назвати вам точну цифру, але разом із нашими партнерами ми могли б забезпечити інвестиції в Україну в обсязі кількох мільярдів доларів щорічно. Але далеко не все залежить від нас. Набагато більше - доводиться знову повертатися до вже сказаного - залежить від того, що буде зроблено для вирішення проблем регуляторного середовища, і, відповідно, як буде реалізовано потенціал української економіки.
- Які зустрічі з українськими офіційними особами передбачала програма вашого візиту в Київ і про що під час них ішлося?
- Ми зустрічалися із головою Національного банку, а також із президентом України та представниками уряду. Традиційно при зустрічах з урядом ми обговорюємо ті галузі, в яких можна поліпшити бізнес-середовище й методи ведення бізнесу. Під час зустрічі з президентом ми говорили про те, що поділяємо думку української влади про важливість реформ. Та ще важливіше - ефективна їх (реформ) імплементація та відчутні результати для бізнесу.
Також ми провели кілька зустрічей з деякими нашими українськими партнерами з реалізації проектів, щоб обговорити потенційні можливості для співробітництва.
- Європейський банк реконструкції та розвитку і МФК неодноразово заявляли, що могли б значно активізувати свою діяльність в Україні за умови одержання можливості працювати з національною українською валютою - гривнею. Чи стояло це питання на порядку денному зустрічі з головою НБУ?
- Так. Одержавши можливість брати участь у роботі місцевого ринку капіталу, ми справді могли б інвестувати в Україну значно більше. І саме цю позицію ми висловили голові Нацбанку.
- А результат?
- Нам відомо, що сьогодні відповідний законопроект перебуває на розгляді, треба дочекатися, поки приймуть його остаточну версію.
- Ви згадали про перспективність розвитку агросектора в Україні в контексті глобальних викликів, пов'язаних із продовольчою безпекою. А які ще ви могли б назвати перспективні сфери для української економіки, в які зацікавлена вкладати МФК? Які сектори ви порадили б розвивати, зокрема і як колишній інвестиційний банкір, якщо дивитися з точки зору перспектив світової економіки?
- Є кілька секторів, у розвитку яких ми найбільше зацікавлені. Це сфера послуг, промисловість, а також уже згадані мною інфраструктурні проекти і сфера енергоефективності. Щодо сфери послуг, то ми, зокрема, зацікавлені в розвитку ринку фінансових послуг.
У секторі енергоефективності в України є величезний потенціал для поліпшення як з погляду нинішньої дуже високої енерговитратності економіки, так і високої вартості енергоресурсів на світових ринках.
Поліпшення інфраструктури є одним із незаперечних пріоритетів для будь-якої держави, тому що від цього прямо залежать не тільки стійкість економіки та якість її зростання, а й якість життя громадян. МФК, маючи величезний досвід реалізації різних інфраструктурних проектів у багатьох країнах, є реальним експертом у цій галузі. Ми можемо виступати в різних ролях залежно від умов конкретного проекту. І, як я вже казав, разом з іншими нашими партнерами залучати набагато більші інвестиції, ніж тепер. Однак самі проекти, як і умови співробітництва, має пропонувати українська сторона, від якої й має виходити ініціатива.