Двадцять років тому економіка Китаю була всього на 14% більшою за економіку США (за ринковим обмінним курсом). Але вже тоді сміливі експерти почали робити припущення про те, коли китайський ВВП зможе обігнати американський і стати найбільшим у світі, пише The Economist.
У 2003 році банк Goldman Sachs передбачив, що вирішальним роком стане 2041. На момент світової фінансової кризи 2007-09 років цей прогноз виглядав несміливим. Розрив між Китаєм та Америкою скорочувався набагато швидше, ніж очікувалося, за рахунок нестабільності Америки, сталого зростання Китаю та постійного підвищення курсу юаня. До 2010 року ВВП Китаю становив 40% від американського. Goldman Sachs переніс дату з початку 2040-х на кінець 2020-х. Це було ще менш обережним.
Через п'ять років ріст Китаю не виправдав очікувань, його обмінний курс, скоригований з урахуванням інфляції, різко перестав зміцнюватися. Китай незграбно девальвував юань у 2015 році, налякавши інвесторів, які побоювалися подальшого падіння валюти.
Відстрочення побачення Китаю з економічною перемогою викликають сумніви, що воно взагалі відбудеться. Зростання продуктивності країни сповільнилося, а демографічні показники змінилися. Чисельність робочої сили в Китаї скорочується, і це скорочення, ймовірно, прискориться в наступні десятиліття. За прогнозами ООН, у 2030-х роках населення Китаю у віці 15-64 років скоротиться на понад 100 млн осіб.
Якщо ВВП Китаю не обжене американський до середини цього десятиліття, то, на думку дослідницької компанії Capital Economics, він може цього взагалі ніколи не зробити.
Інші прогнозуючі організації, включаючи ОЕСР, Інститут Лоуї та Центр досліджень економіки та бізнесу, вважають, що ВВП Китаю обжене американський у 2030-х роках. EIU, наприклад, вважає, що це станеться у 2039 році. Цей прогноз напрочуд близький до початкової дати Goldman Sachs, встановленої 20 років тому.
Тим часом МВФ виявився оптимістичнішим у прогнозах зростання українського ВВП, ніж Національний банк України.