UA / RU
Підтримати ZN.ua

Виконавчий директор АМУ Слобожан прокоментував системне відсторонення судами мерів від влади

За його словами суди ухвалюють рішення, що порушують передбачену законом відповідність покарання виявленому правопорушенню. Проглядається тенденція, коли міста позбавляють обраної людьми місцевої влади.

Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан у матеріалі Інни Ведернікової для ZN.UA "Кулак влади. чи збере президент рнбо через рішення судів, які відстороняють від посад мерів і забирають повноваження у місцевих рад?" порівняв судові справи у різних регіонах України, у межах яких намагалися відсторонити представників місцевої влади, яку обрали люди.

"По-перше, справді вже проглядається тенденція. Учора в Рівному суд відсторонив від посади мера за конфлікт інтересів під час підписання розпорядження про зарплату одному з працівників мерії. І це на підставі вже третього протоколу від НАЗК. Перші два мер виграв. Звернення до судів із боку НАЗК стали масовими й у інших обласних центрах. Нещодавно була геть безпідставна історія з мером Тернополя Сергієм Надалом. НАЗК розмістило в себе на сайті інформацію про те, що під час війни мер нібито щось переплатив. Але в суді Надал виграв", – зазначив Слобожан.

По-друге, за його словами, у випадку як із Атрошенком, так і з Третяком суддя застосував не передбачену в статті санкцію, за якою було складено протокол.

"Тобто КУпАП за таке правопорушення передбачає штраф, а не відсторонення від посади. Суддя ж, керуючись власним переконанням, підводить рішення під відсторонення. І вже не один суддя", – додав він.

Виконавчий директор АМУ підкреслив тенденцію, коли щоразу знаходять нові приводи, але результат один: міста позбавляють обраної людьми місцевої влади.

Слобожан наголосив, що суди ухвалюють рішення, що порушують передбачену законом відповідність покарання виявленому правопорушенню.

«Санкцій, що стосуються тимчасових відсторонень, немає в частинах 1, 2 статті 172-7, й вони пов’язані з тим, аби людина не впливала на свідків тощо. За цим порушенням передбачено штраф і внесення до реєстру, — це спрямовано на репутацію та рейтинги осіб, яких обирають», – розповів експерт.

Він також згадав історії, які трапилися з мером Помічної Кіровоградської області — його було відсторонено на рік, — а також із трьома мерами Дніпропетровської області.

«Це вже своєрідна судова практика. Ми можемо говорити про те, що судді в своїх рішеннях масово перевищують санкції, передбачені законом, і в такий спосіб позбавляють громадян їхнього конституційного права та згортають інститути демократії в країні», — резюмував Слобожан.

Читайте також: Слідами Чернігова: мера Рівного на рік відсторонили від посади через  корупційне адмінпорушення

Нагадаємо виконуючий обов’язки мера Чернігова Олександр Ломако, який вступив на посаду, після того, як Яворівський районний суд Львівської області на один рік позбавив міського голову Чернігова Владислава Атрошенка права обіймати посади, що стосуються виконання функцій держави чи місцевого самоврядування, розповідав про наступ Військовою адміністрацією міста на права місцевого самоврядування, а також про причини і наслідки склавшейся у місті ситуації.