Через 20 місяців після початку антикорупційної кампанії в Китаї, що проходить під гаслом "нещадно бити і тигрів, і мух" (мається на увазі не робити різниці між великими чиновниками і дрібними бюрократами), вона входить у нову фазу і набуває небачених масштабів. 29 липня Центральна дисциплінарна комісія Комуністичної партії Китаю оголосила про початок розслідування стосовно Чжоу Юнкана, обвинуваченого в "серйозних порушеннях партійної дисципліни". Офіційні ЗМІ Китаю при цьому не згадали, що 71-річний Чжоу Юнкан раніше обіймав посаду міністра суспільної безпеки КНР і секретаря політико-юридичної комісії ЦК КПК, що курирує суди, пенітенціарні установи та органи безпеки КНР. У 2002-2007 рр. він був одним із членів Політбюро ЦК КПК, а з 2007-го по 2012-й - членом найвпливовішого політичного органу в КНР - Постійного комітету Політбюро ЦК КПК. Його членів (навіть колишніх) за більш ніж 30 років ніколи не обвинувачували і до відповідальності не притягували. Таким чином, ця коротка публічна заява може стати початком найграндіознішого антикорупційного процесу в Китаї, який здатний багато в чому змінити не тільки хід самої антикорупційної боротьби, а й вплинути на політичну ситуацію в країні. І, можливо, його наслідки для внутрішньої політики будуть значно масштабнішими, ніж здається сьогодні.
Крок на шляху
до правової держави
Те, що над колишнім шефом китайських правоохоронців згущуються хмари, було відомо давно, практично відразу після його звільнення з партійних посад у листопаді
2012 р. Він раптово зник з новин, і обізнані люди казали, що потім його помістять під домашній арешт. Нині ж офіційне обвинувачення в "серйозних порушеннях партійної дисципліни", швидше за все, можна трактувати не як початок розслідування протиправних дій Чжоу Юнкана, а як його фінал і підтвердження того, що антикорупційні органи Китаю мають у своєму розпорядженні повноцінну базу фактів і доказів винуватості екс-чиновника. Раніше розголосу набули деякі факти зловживань Чжоу Юнкана та його оточення, повідомлення про арешти ряду його ключових колег і родичів.
Наймасштабніша порція сенсаційних викриттів з'явилася ще навесні в газетах Гонконгу і Тайваню, які, зокрема, довідалися, що в березні 2014 р. було заморожено рахунки Чжоу Юнкана на
5,9 млрд дол., вилучено акцій та облігацій на 8,22 млрд дол., конфісковано 300 квартир і вілл загальною вартістю близько 2,7 млрд дол., антикваріату і предметів мистецтва на 161 млн дол., а також 60 транспортних засобів, предмети з дорогоцінних металів. При цьому, як зазначають джерела, обізнані з перебігом розслідування, більшість усіх вилучених цінностей та об'єктів належать його родичам, а також наближеним екс-чиновника зі столиці і різних провінцій країни, співробітникам Китайської національної нафтової і газової корпорації - China National Petroleum and Natural Gas Corporation (CNPC), вищим офіцерам армії і поліції.
Таким чином, процес над Чжоу Юнканом одночасно відкриває шляхи до розслідування злочинів цілої мережі корупціонерів у вищих ешелонах влади і ключових гілках економіки. Чисельність її, якщо судити з повідомлень китайських ЗМІ, вже перевищує три сотні людей. Декого з них уже заарештували у попередні місяці. І, перефразовуючи китайський вислів, можна навіть сказати, що китайська влада використовувала тактику "ловлі мух" (без зайвого шуму хапали і проводили дізнання щодо дрібних чиновників), щоб потім улаштувати успішну облаву на "тигра" - Чжоу Юнкана.
Уже сьогодні ключовими фігурантами цієї справи є син Ч.Юнкана - Чжоу Бін, який тривалий час керував компанією Beijing Zhongxu Yangguang Petroleum and Natural Gas Technology, у віданні якої були масштабні проекти, пов'язані з водними ресурсами і нафтою. Тут варто згадати, що з 1988-го по 1998-й рік Чжоу Юнкан, обіймаючи високі партійні посади, входив у керівництво Національної нафтової і газової корпорації. З 1998-го по 1999-й він був також міністром земельних і природних ресурсів. У грудні минулого року Чжоу Біна заарештували за підозрою в даванні хабара при будівництві житлового комплексу на околицях Пекіна, за іншим даними, його заарештовано за поданням прокуратури провінції Хубей за ведення нелегального бізнесу.
Серед інших високопосадовців можна також згадати віце-губернатора провінції Хайнань Цзі Веньліня, секретаря парторганізації нафтової корпорації Petrochina International Шен Дічен, голову Муніципального бюро безпеки Пекіна Лян Ке, котрий передавав Чжоу Юнкану інформацію, зібрану службою безпеки, зокрема записи телефонних розмов і дані від таємних інформаторів. Лі Чуньчен - заступник першого секретаря парткому провінції Сичуань, що встиг менше місяця до арешту побути кандидатом у члени ЦК КПК.
Таким чином, справа Чжоу Юнкана дає підстави стверджувати, що корупція пронизала всю владну систему Китаю згори до низу, і пустила коріння не тільки в держорганах, а й охопила найважливіші галузі економіки, поліцію і армію.
Інформація про все це з небаченим досі ступенем гласності публікується в китайських офіційних ЗМІ, а також активно "приправляється" чутками, припущеннями і домислами, за поширення яких раніше можна було б потрапити за ґрати.
У китайській блогосфері прості громадяни особливо активно обговорюють історію про те, що Чжоу нібито влаштував автокатастрофу своєї першої дружини, щоб одружитися із вродливою телеведучою Центрального телебачення Китаю - Цзя Сяоє, яка на 28 років молодша за нього. Вони познайомилися 1999 р., а весілля відбулося за два роки, через рік після загибелі Ван Шухуа, з якою Чжоу розлучився незадовго до цього. До речі, потім телеведуча зникла з екранів, і про те, якою була її подальша доля, в колективі журналістів ССТV складали легенди. Однак тепер влада нібито хоче з'ясувати, яку роль відігравали колишні керівники китайського телебачення в організації контактів молоденьких телеведучих і журналісток з можновладними держчиновниками.
А от західні ЗМІ активно розкручують версію про те, що справа Чжоу Юнкана - черговий акт політичної боротьби на владному олімпі в Пекіні. Уже давно мусується версія, що Чжоу був покровителем відомого політика, голови парторганізації міста Чунцін у провінції Сичуань - Бо Сілая. У вересні минулого року його було засуджено за обвинуваченням у корупції до довічного ув'язнення. Річ у тому, що деякі впливові особи розглядали Бо як альтернативу нинішньому голові КНР і голові КПК Сі Цзіньпіну в процесі передачі влади новому поколінню китайських лідерів у 2012 р. І ходять чутки, що, ще перебуваючи на посаді заступника голови КНР, Чжоу Юнкан планував усунути Сі Цзіньпіна, щоб очистити шлях нагору для свого протеже Бо. У низці західних ЗМІ стверджується також, що зірвати плани замаху на Сі Цзіньпіна вдалося за сприяння віце-президента США Джо Байдена. Нібито саме він передав у Пекін інформацію, отриману американськими дипломатами в Сичуані від колишнього шефа поліції міста Чунцін, коли той намагався отримати політичний притулок у США.
Офіційний Пекін цю версію (як і інші чутки) ніяк не коментує, наполягаючи, що антикорупційна кампанія, ініційована Сі Цзіньпіном, не має політичного підґрунтя і здійснюється виключно в рамках рішень, затверджених вищим партійним керівництвом.
Проте ніхто не заперечуватиме, що антикорупційна боротьба вже стала одним з ключових аспектів політичного курсу, що проводиться китайським керівництвом. Отже, пояснювати гучні політичні процеси останніх років лише боротьбою за владу і спробами Сі Цзіньпіна зміцнити свої позиції на політичному олімпі країни було б неправильно. За гучними викриттями й сенсаційними судовими розглядами можна не помітити значно масштабніших зрушень, які відбуваються в країні.
Законники гнуть
свою лінію
Вранці у середу 30 липня, менш ніж через добу після заяви щодо Чжоу Юнкана, газета "Женьмінь Жибао" опублікувала редакційну статтю, що містить попередження про те, що для тих, хто порушує закони, немає і бути не може жодного притулку, де можна було б сховатися від всевидючого партійного ока. І справа Чжоу Юнкана - "історичний прорив", який чітко вказує, що для партії немає різниці між "мухами" і "тиграми" - перед законом усі рівні, і "полювання" триватиме. Кілька днів тому у ЗМІ Китаю з'явилася фраза самого голови Сі, сказана ним під час зустрічі з активістами з міста Чанбайшань провінції Цзілінь. "Коли справа доходить до боротьби з корупцією, життя і смерть або репутація нічого не значать для мене", - заявив він.
За період з листопада 2012 р. у Китаї розслідування корупційної діяльності торкнулося більш як 40 керівників на рівні провінцій і міністерств, а також менеджерів великих компаній. Серед тих, кому висунуто обвинувачення в корупції та інших порушеннях, - колишній голова Комітету контролю і управління державним майном при Держраді КНР Цзян Цземінь, колишній заступник голови Держкомітету у справах розвитку і реформ КНР Лю Тенань, колишній мер міста Нанкіна Цзі Цзянь, один з найбагатших людей у країні - власник будівельно-оздоблювальної компанії Gold Mantis Construction Decoration Чжу Сінлян, колишній заступник голови Центральної військової ради КНР Сюй Цайхоу і Су Жун, колишній заступник голови Всекитайського комітету Народної політичної консультативної ради Китаю.
Таким чином, китайська преса особливо підкреслює, що справа Чжоу Юнкана - аж ніяк не закінчення певного етапу антикорупційної кампанії, а демонстрація рішучості партії продовжити боротьбу з корупцією на всіх рівнях. Саме ця справа має стати прикладом використання владою всього доступного правового інструментарію для подальшого просування антикорупційної діяльності.
При цьому вже недостатніми є механізми внутрішньопартійного контролю, профілактики порушень і покарання винного, тим більше заклики партійців до моральності і захисту "честі партійного мундира". Центральну дисциплінарну комісію КПК закликають посилити свої правила, а по суті - навчитися використовувати і суворо дотримуватися юридичних норм у своїй роботі, одночасно сприяти правовій реформі в країні.
Таким чином, справа Чжоу Юнкана про "порушення внутрішньопартійної дисципліни" і Статуту КПК, мабуть, буде найближчим часом трансформована у повноцінне кримінальне розслідування з судовим розглядом, під час якого проти екс-чиновника будуть висунуті вже конкретні обвинувачення за кримінальними статтями. Саме таку схему було відпрацьовано торік під час суду над Бо Сілаєм, що вперше був відкритим для преси і широко висвітлювався у ЗМІ. Це дозволяло громадськості робити власні висновки - винен чи ні обвинувачений, який також робив заяви в суді і, зокрема, відмовлявся визнавати себе винним у низці епізодів справи. Проте він був засуджений і отримав довічний строк. Справа Чжоу Юнкана, безперечно, має аналогічні перспективи і обіцяє бути досить гучною. Більшість китайців, очевидно, підтримують такий підхід.
Але офіційна китайська преса також вказує на ту обставину, що обвинувачення проти Чжоу Юнкана пролунали в один день з оголошенням про те, що Політбюро ЦК КПК ухвалило рішення присвятити жовтневий пленум ЦК Компартії обговоренню основних питань щодо управління державою на основі закону.
У цьому зв'язку сьогодні в Китаї виділяють п'ять завдань і заходів, на виконанні яких партія і керівництво країни мають намір зосередити свою увагу. Це, зокрема, підтримання і збереження авторитету Конституції і законів; поглиблення реформи адміністративної та правоохоронної систем; виконання повноважень суддями і прокурорами на основі законів, неупереджено і без втручання ззовні; посилення авторитету судової влади. І, нарешті, посилення захисту прав людини.
При цьому було визнано, що "управління державою на правовій основі в загальній логіці партійної і державної роботи" стає важливим і надзвичайно складним завданням для партії в умовах продовження реформ і необхідності підтримувати соціальну стабільність у країні. Однак сьогодні і в найближчому майбутньому китайське керівництво розглядає "дотримання букви закону і побудову правової держави" як гарантію зміцнення і розвитку соціалізму з китайською специфікою, а також необхідну вимогу для здійснення модернізації системи держуправління заради "повної побудови середньозаможного суспільства і здійснення китайської мрії про велике відродження китайської нації".