UA / RU
Підтримати ZN.ua

СКАНДАЛЬНИЙ ПРИСМАК УКРАЇНСЬКО-ПОЛЬСЬКИХ ВЗАЄМИН

Скандальна історія, що сталася з послом України в Польщі, близька до свого завершення. Олександр Никоненко перервав своє відрядження і нинішнього тижня повернувся до Києва...

Автор: Володимир Кравченко

Скандальна історія, що сталася з послом України в Польщі, близька до свого завершення. Олександр Никоненко перервав своє відрядження і нинішнього тижня повернувся до Києва. Де, як стверджують, обійме одну з керівних посад у центральному апараті МЗС. Імовірно, в зовнішньополітичному відомстві дипломат продовжуватиме курирувати Польщу. Не виключено, що новим послом у Польщі стане Ігор Харченко, котрий нині обіймає посаду заступника міністра закордонних справ і спеціального представника України на Балканах.

Обставини відкликання Олександра Никоненка не можуть не звертати на себе увагу: не часто проти українських дипломатів, а тим більше послів, прокуратура іноземної держави порушує кримінальну справу. Тому коротенько нагадаємо, як розвивалися події. Наприкінці серпня (а саме у День незалежності України) польська поліція затримала Олександра Никоненка і доправила його до поліцейської дільниці. За даними поліції, український дипломат перебував за кермом у нетверезому стані. До того ж у нього не було документів, які засвідчували б його особу і дипломатичний статус. Ця обставина і призвела до того, що Никоненко опинився в поліцейській дільниці, де й влаштував бійку.

Не встигли про цю новину дізнатися польські верхи, як вже в Києві журналісти смакували подробиці скандалу. Притому, що, наскільки відомо, про інцидент з українським послом не знали навіть польські дипломати, акредитовані в Україні. За інформацією «ДТ», не поляки стали ініціаторами роздмухування скандалу: представники мас-медіа дізналися про цей конфуз із послом не без сприяння українських дипломатів.

У тому, що скандал став надбанням гласності, немає нічого дивного. Ті, хто близько знає Никоненка, а вже тим більше ті, хто працював під його орудою, відзначаючи безсумнівний професіоналізм дипломата, більше кажуть про його важку вдачу. Амбітний, владний, жорсткий, нетерпимий — ось характеристики, які давали екс-послу наші співрозмовники. Судячи з усього, саме ці риси характеру Никоненка і стали причиною появи у нього великого числа недоброзичливців у посольстві. Методи роботи Никоненка різко різнилися від ведення справ його попередником Дмитром Павличком, за якого посольство перетворилося на «сонне царство». Обурені дипломати навіть відписали до Києва листа, і у Варшаву для з’ясування ситуації виїжджала спеціальна комісія. У результаті скандальна історія не просто вийшла за двері МЗС, а була виштовхнута.

Цікаво, що коли скандал із Никоненком став вщухати в Україні, він розгорівся в Польщі: наприкінці вересня польська прокуратура порушила кримінальну справу проти українського посла. У провину йому поставили напад на поліцейського і його побиття. У цій ситуації Київ прийняв рішення про відкликання Олександра Никоненка з Варшави.

Багатьох в Україні здивували дії поляків. Мало того, що поліцейські зупинили машину дипломата і допровадили його в поліцейську дільницю, то ще й завели кримінальну справу. Деякі дипломати навіть серйозно стверджують, що Никоненко став жертвою провокації польської влади, котру, мовляв, стомила зайва активність посла.

Визнаємо, у це віриться важко, інакше довелося б багатьох дипломатів (особливо в Україні) оголошувати персоною нон грата. Та й за всіх особливостей характеру Никоненка, він не був одіозною постаттю, котра перешкоджала розвитку двосторонніх взаємин. Навпаки, у Варшаві український дипломат з огляду на свої можливості прагнув зміцнити взаємини Польщі й України.

Швидше за все, причини значно прозаїчніші. У тому, що сталося, Никоненко мусить звинувачувати лише себе. Не має значення, за кермом дипломат чи ні, але правила порушувати негоже. Як стверджують наші польські джерела, на машині посла не було дипломатичних номерів. А за відсутності документів цілком природно спробувати встановити особу людини, навіть якщо вона й стверджує, що вона — посол України. До того ж дипломатична недоторканність не надає право її власнику безкарно затівати бійку...

З іншого боку, очевидно, що й український МЗС обрав у цій ситуації не найкращу лінію поведінки. Замість того щоб відповідно до поширеної в дипломатичному світі практики швидко і тихо відкликати Никоненка відразу ж після інциденту в дільниці, його перебування в країні було затягнуто. Більше того, полякам відправили ноту, витриману в дуже жорсткому тоні, що, природно, не могло не викликати роздратування у Варшаві. І як наслідок стосовно дипломата порушено кримінальну справу.

Хоч як би комусь хотілося бачити в розкручуванні скандалу підступи поляків і політичне підгрунтя (мовляв, у такий спосіб Варшава давала зрозуміти Києву, що не все гаразд у двосторонніх взаєминах), схоже, що ситуація значно простіша. Відкривши кримінальну справу (яка, зауважимо, не мала для дипломата жодних юридичних наслідків, але зате стала ударом по його честолюбству, а головне — по престижу країни), поляки, судячи з усього, у такій своєрідній формі натякнули Києву, що перебування Никоненка в Польщі затяглося.

У Києві гадають, що інцидент з екс-послом не позначиться на двосторонніх взаєминах. Та все ж неприємний осад залишається. Адже останнім часом в українсько-польських взаєминах з’явилася тріщина, викликана відмовою Леоніда Кучми поїхати на економічний форум у Крініцу, проблемами з реалізацією проекту з транспортування каспійської нафти по трубопроводу Одеса—Броди. І ця тріщина має тенденцію до розширення.