UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія розширюється

Москва запропонувала Абхазії "союзництво" й "інтеграцію"

Автор: Олексій Коваль

Невдала спроба Володимира Путіна втягнути Україну в інтеграційні об'єднання під егідою Росії змушує російського лідера переглядати масштабні плани. І об'єднати "під рукою Москви" бодай території невизнаних республік: раніше окуповані російськими військами, вони сьогодні є зонами заморожених конфліктів.

Розпочала Росія з територій, відторгнутих у Грузії. Попри всю несхожість ситуації в Грузії і Україні, очевидні спроби Кремля опрацювати модель легалізації та "інтеграції" квазідержавних утворень по периметру кордонів РФ із подальшим їх перетворенням на військові форпости для агресії проти сусідів.

Інформаційні сайти Абхазії ввечері 13 жовтня оприлюднили проект "Договору між Російською Федерацією і Республікою Абхазія про союзництво й інтеграцію". За повідомленням журналістів, договір надійшов у Сухумі з Росії, і його вже передано на обговорення до парламенту невизнаної республіки. Абхазькі політики мають два тижні на те, щоб внести поправки в текст.

Невеликий за обсягом документ із шести розділів посилається на норми й принципи міжнародного права. Не забули навіть Статут ООН. Що важливо, згадане в назві договору слово "союзництво" у тексті документа жодного разу не зустрічається. Йдеться лише про "співробітництво, інтеграцію та партнерство". Жодного разу не згадано й органів, які реалізовуватимуть договір.

Ключовими є кілька пунктів. По-перше, положення про проведення узгодженої зовнішньої політики, де Москва зобов'язується сприяти визнанню Абхазії і навіть членству її в міжнародних структурах. По-друге, статті про створення спільного простору оборони й безпеки. Як зазначається у проекті договору, не менше ніж через рік після його підписання буде створено "Об'єднане угруповання військ (сил) Збройних Сил Російської Федерації та Збройних Сил Республіки Абхазія під управлінням Об'єднаного командування і спільна оборонна інфраструктура".

При цьому право призначити командувача в умовах загрози війни Москва зарезервувала для себе. За три роки має бути завершено уніфікацію нової армії за російськими стандартами. Угруповання створюється "для відбиття агресії (збройного нападу) відповідно до статті 51 Статуту ООН". При цьому в проекті договору нічого не сказано ні про статус таких військових об'єднань, ні про їх чисельність.

Документ також передбачає поступове скорочення сил і засобів на кордоні між РФ і Абхазією та передислокацію їх "на абхазько-грузинський державний кордон". Відповідно до проекту договору, Абхазія також у 18-місячний термін повинна гармонізувати з російським своє митне законодавство. У прикінцевих розділах ідеться про соціальну інтеграцію й поступове підтягування стандартів життя, освіти, охорони здоров'я в Абхазії до російських.

Про те, що в Кремлі розроблявся якийсь документ щодо Абхазії, було відомо давно. Як і те, що Москва хотіла б підписати його вже цього року. Тепер, після оприлюднення проекту договору, експерти підозрюють, що масові акції протесту в Сухумі в травні-червні, які спричинили дострокове залишення посади президентом Абхазії Александром Анквабою, пов'язані з його активним неприйняттям нового договору з РФ.

Реакція абхазьких політиків на документ показує, що в невизнаній республіці далеко не всі погодяться зі сценарієм, відповідно до якого Абхазія втратить свої повноваження, а її армія, представлена переважно ополченцями, розчиниться у збройних силах Росії. Сухумі проявляє обережність і в питанні лібералізації ринку нерухомості для росіян. Загалом, абхази не поспішають погоджуватися з російськими пропозиціями.

У Грузії проект договору викликав прогнозовано негативну реакцію. У Тбілісі вважають, що Москва вирішила покарати південнокавказьку державу за підписання угоди про асоціацію з ЄС і розширення співробітництва з НАТО: грузини після саміту альянсу в Уельсі ведуть переговори про створення на території країни бази, у складі якої будуть тренувальні табори й логістичний центр.

Грузинське МЗС вважає, що укладення такої угоди Росії з невизнаними республіками підірве стабільність на Кавказі і, можливо, призведе до зриву процесу нормалізації грузинсько-російських відносин, який ініціював Тбілісі два роки тому. На думку грузинської дипломатії, російсько-абхазька угода - це реалізація "кримського сценарію", і кінцевою метою може бути анексія окупованих районів Грузії Росією. Грузія залишає за собою право реагувати на ці кроки сусіда адекватно, але поки що вважає, що найкращим варіантом були б нові міжнародні санкції проти Росії.

Утім, державний міністр Грузії у справах примирення й громадянської рівноправності Паата Закаєрішвілі знайшов у появі цього документа й позитив. На його думку, абхази нарешті переконалися в тому, що Тбілісі мало рацію: Росія не друг Абхазії. "Росія і не думала про реальне визнання незалежності Абхазії. Вона думала про анексію", - заявив чиновник.