UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Компенсації Україні мають бути виплачені або з конфіскованих активів олігархів, або з російського бюджету» — Фонд Навального

Ідеться про сотні мільярдів доларів.

Автор: Інна Ведернікова

Як уже писало ZN.UA, паралельно із запровадженням санкцій проти російських компаній та бізнесменів, казначейство Сполучених Штатів Америки пропонує п'ять мільйонів доларів тим, хто надасть інформацію про активи російських олігархів і корупціонерів. Інформація має допомогти заарештувати або конфіскувати ці активи. Міністерство фінансів оголосило про «Програму винагород за повернення активів клептократів». 

Уряд США також надав імена 28 росіян, в отриманні інформації про яких він особливо зацікавлений. Для України це геть не пусте питання. Тому що вже сьогодні падіння нашого ВВП — близько 40 %. Колосальні руйнування міст і інфраструктури мають бути компенсовані. Активи російських олігархів та корупціонерів — одне з імовірних джерел грошей, необхідних для відновлення нашої країни після перемоги. 

Не секрет, що солідна картотека прихованих активів російських еліт — у «Фонду боротьби з корупцією» (ФБК) Олексія Навального. Кілька днів тому Лефортовський суд за черговим надуманим обвинуваченням засудив опозиційного політика до дев'яти років колонії суворого режиму. У червні 2021 року ФБК було визнано екстремістською організацією й ліквідовано, а пізніше Мін`юст виключив ФБК із реєстру «іноземних агентів». Але команда Навального продовжує активно працювати за кордоном. 

Наскільки серйозною може бути співпраця Фонду Навального та США в питанні розкриття активів російських олігархів і клептократів та як скоро санкції й конфіскація активів олігархів можуть вплинути на фінансові підвалини режиму Путіна, ZN.UA запитало у виконавчого директора Фонду Володимира Ашуркова. 

— Володимире, наскільки, на вашу думку, сильним і актуальним є санкційний пакет Заходу стосовно представників російських бізнес-еліт, щоб примусити їх почати діяти на підрив режиму Путіна? 

— Мені здається, мотивацію створено: ті, хто потрапив під санкції, розуміють, що зможуть звільнитися від них, тільки коли режим у Росії зміниться. При цьому наївно очікувати, що хтось із бізнесменів здатний якось прямо вплинути на Путіна і його агресивну політику. Однак великі російські бізнесмени — доволі винахідливі й креативні люди. Їм під силу розробити і втілити в життя план, як добитися змін у Росії. 

— Чи має намір ваш Фонд співпрацювати в рамках пропозицій казначейства США щодо оплати за надану інформацію про активи російських олігархів, а також клептократів від влади? 

— Ми перебуваємо в контакті з відомствами США, ЄС і Великої Британії, які займаються питаннями санкцій і пошуком активів санкціонованих осіб. Поки що не до кінця зрозумілий механізм винагород за інформацію, про який оголосили США, але якщо він реально почне діяти, то це створить серйозну мотивацію для розслідувачів у всьому світі допомагати в цій справі.

— Ми звикли думати, що американська фінансова розвідка все знає найкраще. Як ви думаєте, навіщо, взагалі, це звернення США? Хто адресат? Офшорні юристи, банкіри, розслідувачі?

— Безумовно, американські відомства нагромадили великий обсяг інформації про російських корупціонерів. Але є багато непублічної інформації, яку обізнані люди будуть мотивовані надати за винагороду. Якщо США матимуть робочий механізм конфіскації санкційних активів, то для них не буде проблемою поділитися відсотком від цього з тими, хто надасть інформацію. Зайвої інформації такого роду не буває. 

Владімір Ашурков, Алєксєй Навальний

— Що стосується списку 28, який містить прізвища, особливо цікаві для Штатів, — наскільки ви можете посприяти в наданні інформації? Які люди з цього списку можуть очікувати сюрпризів від США з вашою допомогою? 

— Специфіка нашої роботи в тому, що ми не коментуємо в пресі інформацію, яку поки що не готові зробити публічною. Це стосується і цього списку, і тієї інформації про його учасників, яка в нас є. 

— Олігархи та клептократи обікрали російський народ, і команда Олексія Навального завжди полювала на інформацію про це, щоб повернути ресурси своєму народу. Чи вважаєте ви, що в даній ситуації знайдені й вилучені активи мають піти на відновлення України?

— Питання про компенсацію Україні за заподіяні збитки під час війни, безумовно, постане. З яких джерел це відбуватиметься — з арештованих і конфіскованих активів чи з російського бюджету — поки що незрозуміло. Його вирішення може тривати роками. Нині зусилля західних країн спрямовані на те, аби вплинути на Росію припинити воєнні дії. Після того, як це станеться, почнеться обговорення і вирішення питання компенсації.

— У вас найбільша картотека прихованих/прикопаних активів російських еліт і в коштовному камінні, і в золоті. В яку суму ви оцінюєте гроші, що зароблялися в Росії й на Росії, виводилися з країни і тепер перебувають під ковпаком США?

— Ми багато років розслідуємо корупційні злочини, але такі оцінки завжди будуть суб'єктивні. Певна річ, ідеться про сотні мільярдів доларів. 

— Величезна кількість активів російських олігархів перебуває в Європі. Як ви вважаєте, чи приєднається Європа до закидання невода? 

— Санкції, впроваджені Європейським союзом, торкаються сотень людей. Я впевнений, що європейці й самі активно арештовуватимуть активи осіб під санкціями (це зараз видно з гучних арештів яхт олігархів) і координуватимуть пошук активів із відомствами США та Британії. 

— Із 1997 року у США триває розслідування корупційних діянь колишнього прем'єра України Павла Лазаренка. Але гроші, які в нього арештували, досі не надійшли в Україну. Як ви вважаєте, чи є прозорий юридичний механізм виявлення, вилучення активів російських олігархів, а головне — оперативної їх передачі Україні? 

— Конфіскація активів — набагато складніший процес, аніж просто арешт або заморожування в рамках санкцій. Якщо санкції можна запровадити без суду, то, щоб відібрати активи або кошти назавжди, потрібна судова процедура, коли у відповідача є право на юридичний захист, і рівень доказовості злочинів має бути набагато вищий. Ці процеси тривають роками. Я не в курсі деталей справи Лазаренка, але, думаю, річ саме в цьому. На жаль, це стосуватиметься й конфіскації активів російських олігархів, якщо не буде впроваджено в дію якийсь новий механізм.

Більше статей Інни Ведернікової читайте за посиланням.