UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чорноморські баталії Києва та Москви

На чорноморському напрямі україно-російського дипломатичного фронту тривають запеклі позиційні бої...

Автор: Володимир Кравченко

На чорноморському напрямі україно-російського дипломатичного фронту тривають запеклі позиційні бої. Успіхи Києва тут нечасті. Тим ціннішими є результати шостого засідання підкомісії з питань функціонування Чорноморського флоту Російської Федерації та його перебування на території України, що діє в рамках україно-російської міждержавної комісії Ющенко—Путін. Після завершення переговорів, які проходили минулого тижня в Москві, глава російської делегації, заступник міністра закордонних справ Росії Григорій Карасін повідомив, що найближчим часом почнеться інвентаризація всього майна, яке перебуває в тимчасовому користуванні ЧФ РФ в Україні. Російський дипломат навіть назвав приблизну дату, коли може розпочатися ця робота, — лютий—березень.

Рішення про початок процесу інвентаризації — серйозне досягнення Києва, котрий раніше поставив перед дипломатичною службою завдання упорядкувати перебування російського Чорноморського флоту на українській території. З багатьох поглядів це відправна точка. Адже, по-перше, інвентаризація дозволить точно встановити, які нерухомі об’єкти та земельні ділянки, що не ввійшли в додатки до базових угод, використовуються ЧФ Росії. По-друге, дасть українській владі змогу не лише поставити під контроль використання російськими військовиками української землі та об’єктів, а й дозволить порушити питання про плату за їхнє використання.

У Києві мають намір домагатися, аби щодо кожного об’єкта та ділянки, використовуваного моряками-чорноморцями поза названим переліком, було підписано окремий документ. При цьому оренда визначатиметься з урахуванням ціни на землю, що склалася на Кримському півострові. Нагадаємо: щорічна плата за перебування ЧФ Росії в Україні, зафіксована в базових угодах, становить 97,75 млн. дол. Але за озвученою ще півтора року тому українською стороною інформацією, Чорноморський флот без оформлення оренди використовує близько 75 об’єктів, а землі — 148 гектарів. З огляду на дорожнечу кримської землі, українська скарбниця і бюджет Севастополя недоодержують круглу суму в сотні мільйонів доларів, а за даними деяких експертів, — до 2,5 млрд. дол.

Нарешті, не слід випускати з уваги, що на порядку денному вже стоїть питання про підготовку порядку виведення ЧФ РФ. І інвентаризація всіх об’єктів, використовуваних сьогодні Чорноморським флотом Росії, дозволить у майбутньому проконтролювати процес виведення російських військовиків із Криму. Як зауважив в одному зі своїх коментарів колишній командувач ВМС України Володимир Безкоровайний, в актах здавання в оренду має бути чітко записано, що ці об’єкти орендуються до певного строку. Крім того, у документах також має бути чітко зазначено, які саме об’єкти здаються в оренду росіянам, яку вони займають площу тощо.

За інформацією «ДТ», сторони вже узгодили принципи й етапи проведення інвентаризації. У лютому мають зібратися експерти двох країн для початку спільного обліку земельних ділянок: українська сторона вже передала росіянам результати власної інспекції. Якщо все пройде без ексцесів, і російська сторона з певних політичних міркувань не відмовиться від досягнутих домовленостей, то робота може бути закінчена до кінця нинішнього року.

Очевидно, що досягнуте багато в чому стало наслідком того комплексу заходів, якими протягом останніх трьох років українська влада супроводжувала переговори: попри часті внутрішньополітичні кризи і сильне проросійське лобі в нашій країні, Київ здійснював планомірний пресинг на російський Чорноморський флот. В остаточному підсумку це все ж змусило росіян піти на поступки, хоча ще рік тому керівництво ВМФ РФ заявляло: Росія не допустить проведення українською стороною інвентаризації головної бази російського ЧФ у Севастополі, бо це нібито є порушенням договору про базування флоту.

Цілком можливо, що свою роль у поступливості російської дипломатії відіграли й інші чинники. Безумовно, ситуація невизначеності більш ніж улаштовує протилежну сторону, оскільки сприяє не лише посиленню позицій Чорноморського флоту в Криму, а й впливу Кремля на політичні процеси на півострові зокрема й України в цілому. Проте відсутність контролю й обліку давала простір командуванню російського ЧФ для всіляких махінацій. Не виключено, що в Москві також утомилися від того, що відбувається в місцях дислокації підрозділів Чорноморського флоту в Криму, і, своєю чергою, вирішили навести лад. Тож ситуативні інтереси Кремля часом можуть призвести до геть несподіваних результатів.

Та прогрес, досягнутий у Москві, зовсім не означає готовності росіян до швидкого вирішення інших спірних питань, пов’язаних із тимчасовим перебуванням ЧФ Росії в Україні. Малоймовірно, що найближчим часом буде врегульовано проблему застосування російської державної символіки в місцях дислокації російських військовиків, діяльності в Криму представників російських правоохоронних органів, використання росіянами низки українських об’єктів навігаційно-гідрографічного забезпечення (НГЗ). Принаймні минулі переговори з цих та інших питань поки налаштовують на песимістичні прогнози.

Наприклад, у Москві обурюються діями українських судових виконавців, які, виконуючи рішення судів, намагаються повернути об’єкти НГЗ у відання українських відомств. Росіяни стверджують, що ці «провокації» не сприяють створенню сприятливого клімату для виконання ЧФ Росії своїх функцій. Обстоюючи свою позицію, вони також стверджують, що використовують об’єкти НГЗ відповідно до угод, і ті будуть повернуті українській стороні тільки після завершення строку оренди. Тому залишати маяки російські моряки не збираються. У відповідь на це українська сторона зауважує, що такі дратівливі для росіян «провокації» триватимуть доти, доки проблема з маяками й іншими об’єктами НГЗ не буде вирішена шляхом переговорів.

В міру наближення 2017 року дедалі актуальнішим стає питання про початок переговорів про виведення військ. Нагадаємо, що офіційна позиція Києва полягає в тому, що 2017-й — останній рік перебування Чорноморського флоту Росії в Україні. Але росіяни поки вважають несвоєчасним обговорення процесу виведення підрозділів ЧФ РФ, які базуються в Україні. Російські дипломати постійно кажуть про те, що «переговори зосереджені не навколо виведення російської військово-морської бази з території України, а навколо забезпечення належних умов перебування та функціонування флоту» і закликають вирішити питання про модернізацію тієї частини Чорноморського флоту, що базується в Криму. (На це прохання росіян українські дипломати відповідають традиційною відмовою). Але, незважаючи на небажання росіян обговорювати графік виведення російського військового контингенту з території України, це питання все ж стоїть на порядку денному: попри все, Київ не має наміру відмовлятися від своєї позиції. Певне, тому росіяни і ведуть активні роботи зі створення в Новоросійську системи базування кораблів Чорноморського флоту...