UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чи підпишуть Україна та Ізраїль угоду про взаємне визнання сертифікатів вакцинації?

Хасиди побоюються, що Київ у вересні знову закриє українські кордони для іноземців

Автор: Володимир Кравченко

Хасиди відчувають легке занепокоєння, що переростає в тривогу.

Наближається єврейський Новий рік — Рош га-Шана, і тисячі паломників планують на 6 вересня опинитися в Умані, аби побувати на могилі цадика Нахмана. Очікується, що нинішнього року відзначати Рош га-Шана в Україну прибудуть понад 50 тисяч євреїв з Ізраїлю, США, європейських держав. Однак через погіршення епідеміологічної ситуації хасиди побоюються, що Україна знову закриє кордони, як це було у вересні минулого року, і вони не зможуть здійснити паломництво.

За словами ізраїльського блогера Шимона Брімана, вже зараз в Умані перебувають більше трьох тисяч хасидів, які заздалегідь приїхали в Україну в очікуванні закриття кордонів. Їхні тривоги небезпідставні. Через погіршення епідеміологічної ситуації внаслідок поширення штаму «Дельта» український уряд уже прийняв рішення, яке передбачає, зокрема, й карантин для іноземців, котрі приїжджають у нашу країну. Виняток буде зроблено для вакцинованих.

При цьому ще навесні Київ і Тель-Авів розпочали переговори про взаємне визнання сертифікатів вакцинації від COVID-19. У разі успіху переговорів повністю щеплені українці зможуть відвідати Ізраїль, адже поки що, як розповідають дипломати, «українських громадян узагалі не пускають у країну». Ну, а для хасидів — це вирішення проблеми відвідин могили цадика Нахмана на Рош га-Шана, адже сертифікат демонструватиме, що вакциновані прочани не становлять небезпеки для здоров'я інших людей.

Уряд Беньяміна Нетаньягу у травні навіть передав українській стороні відповідний проєкт угоди, який практично повністю погодили. Але, хоча нині й тривають переговори щодо технічних питань, які стосуються сертифікатів, на політичному рівні — тиша: ізраїльтяни взяли паузу й не поспішають підписувати міжурядову угоду.

І ось уже в середині липня депутат від ультрарелігійної партії ШАС Моше Арбель звернувся з листом до Володимира Зеленського, в якому просить допустити у вересні паломництво хасидів в Умань, навіть якщо ізраїльський уряд наполягатиме на протилежному. Позицію уряду Ізраїлю, який ще не склав програми дій з паломництва на могилу цадика, Арбель пояснює тим, що міністр фінансів Авігдор Ліберман займає проросійську й антиукраїнську позицію.

Пояснюючи ситуацію, що склалася, наші співрозмовники з дипломатичних кіл запевняють: у ній немає політичного підґрунтя, оскільки після відставки уряду Нетаньягу кабінету Беннета потрібен час, щоб увійти у курс справ. На дії уряду впливає й погіршення епідеміологічної ситуації в самому Ізраїлі, викликане штамом «Дельта».

Якщо після вакцинації більш як 60% населення ізраїльська влада на початку літа потроху пом'якшувала епідеміологічні обмеження, то в середині липня вона знову їх посилила через зростання кількості заражень коронавірусом. В умовах загрози четвертої хвилі, очікуючи, що в Україні пік захворюваності припаде на кінець літа, кабінет Беннета побоюється пускати в країну іноземців, навіть якщо ті й мають сертифікати вакцинації.

Але бездіяльність уряду Ізраїлю в питанні підписання угоди викликає критику опозиції, серед якої — представники крайніх правих релігійних партій, що представляють інтереси, зокрема, й хасидів. Тим більше що останнім буде складно потрапити в Україну і через білоруські ліси, як це намагалися зробити паломники рік тому. Річ у тому, що Мінздоров’я Ізраїлю з 12 липня оголосило про заборону на подорожі ізраїльтян у Білорусь у зв'язку з високим рівнем захворюваності на коронавірус у цій країні.

Минулого тижня Нафталі Беннет доручив міністрові у справах релігій Матану Каані підготувати план, який дозволив би хасидам здійснити цього року паломництво до могили Нахмана.

У коментарі ізраїльському інтернет-виданню Newsru.co.il генеральний директор Мінздоров’я і координатор боротьби з коронавірусом Нахман Аш заявив, що схему паломництва в Умань продовжують обговорюватися в цей момент, а ізраїльську владу турбує ситуація із захворюваністю в Україні. І що після того, як Мінздоров’я і Мінрелігії дійдуть згоди, «буде перевірено питання про необхідність звернутися до влади України».

Хоча в уряді Беннета і говорять про свою зацікавленість в підписанні угоді, робити цього вони поки не поспішають. Але часу для підготовки документа залишається небагато: його необхідно підписати до вересня, якщо в Тель-Авіві хочуть, аби паломництво в Умань відбулося без ексцесів, зокрема й співу хасидів на українсько-білоруському кордоні. Так, зараз Україна впускає ізраїльтян без обмежень, а аеропорт Бен-Гуріон готується до відправки паломників у нашу країну. Але якщо ситуація із захворюваністю погіршиться, Київ може ще більше посилити правила в'їзду до країни. І в цій ситуації бездіяльність Тель-Авіву викличе невдоволення ізраїльтян.