Убивство селищного голови Сімеїза Кирила Костенка, розслідування якого ще не дало жодних видимих результатів, тим часом стає своєрідним збільшувальним склом, під яким чимало подій, фактів та рішень, які здавалися невидимими або малозначними, можуть виглядати тепер в іншому розмірі та світлі. Секретар і наближені до мера депутати переживають не тільки скорботу, - в очах і похмурих обличчях легко можна побачити тривогу та страх, якими пошепки діляться і з журналістами.
Ні, вони бояться не нового розстрілу - перевірок, які підняли все, що напрацював орган місцевого самоврядування не тільки за роки головування Кирила Костенка. Причому так збіглося, що протягом двох місяців перед убивством мера Сімеїза окремі мерії ПБК і так лихоманило. Прокуратура Криму проводить тотальну перевірку законності використання землі та майна оздоровниць, призначену після наших резонансних публікацій про незаконну оренду і спробу забудови землі дитячого протитуберкульозного санаторію ім. Боброва та південнобережних парків-пам'яток. Роль селищних рад і міст у процесі незаконного відчуження земель санаторіїв, можна сказати, ключова, і результати перевірки по Сімеїзу та Алупці доволі врожайні: внесено подання про скасування 20 рішень органів місцевого самоврядування на площу 6,3 га , незаконно вилучену в санаторіїв ім. Боброва, "Москва", "Піонер", "Червоний маяк", відкрито карне провадження щодо відчуження землі в санаторії "Передгірний". У принципі, майже всі ці факти було названо в наших матеріалах, опублікованих у різний час.
Привід переживати в секретаря і депутатів Сімеїза, які розпоряджалися землею і у власних інтересах, і, як кажуть правоохоронці, в інтересах третіх осіб, є, до того ж чималий. Більшість рішень, які приймалися на кожній сесії, були земельні. Приміром, на засіданні селищної ради 28 листопада 2012 р. депутати розглянули 227 рішень, переважна більшість - стосовно розпорядження землями. За інформацією Центру журналістських розслідувань, того дня прийняли відразу п'ять рішень про надання права викупу або оренди земельних ділянок структурам, пов'язаним із мільярдером Костянтином Григоришиним. Загальна площа ділянок - близько 11 га.
Фірма "Пансіонат "Веселий" отримала право викупу ділянки в с. Оползневому площею 5,4 га за 6,475 млн грн. Володіють "Пансіонатом "Веселий" через київську фірму кіпрські компанії "Кеймонт лімітед" й "Енерджістандарт реал естейт лімітед", через яку контрольована Костянтином Григоришиним група "Енергетичний стандарт" управляє низкою підприємств-резидентів України.
Фірма "Тай-Інвест" отримала право викупу двох ділянок у Парковому площею 0,65 га і 0,4866 га. Також їй дали дозвіл на розробку документації для одержання права оренди майже гектара землі під будівництво пансіонату. Керівником "Тай-Інвест" є депутат Сімеїзської селищної ради Олександр Анікєєв, який очолює департамент іншої структури української імперії Григоришина - "КУА "Глобус Ессет Менеджмент". Ще одній родинній фірмі з таким самим ланцюжком власників - ялтинському ТОВ "РАУ" - сімеїзькі депутати надали право викупу ділянки площею 3,7 га в смт Голуба Затока.
Отримати якусь інформацію або коментар у секретаря селищної ради Сімеїза Юрія Ломенка, який виконує тепер обов'язки голови, неможливо: він погоджується говорити з журналістами тільки у форматі письмових запитів.
Нас у цій "пакетній" земельній купі цікавлять землевідводи структурам, пов'язаним із Григоришиним, у Парковому. Бо там уже є один дачник-олігарх, і впродовж кількох років він опирався такому сусідству.
Це Рінат Ахметов, який через ЗАТ "Систем Кепітал Менеджмент" 2004 р. купив у Сімеїзі пам'ятку архітектури, історії та культури місцевого значення "Новий Кучук-Кой", побудований 1913 р. далеким родичем Врубеля - петербуржцем Яковом Жуковським. Облаштовувати дачу він запросив знаменитих художників "срібного століття", а оточує її старовинний парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва. Вся садиба розмістилася на 3,6 га, які СКМ теж пізніше викупив - за 13 млн грн.
Зазначимо, що приватний власник (на відміну від держави) утримує "Новий Кочук-Кой" у повній відповідності до закону: охоронні договори укладено, роботи в будівлях і парку-пам'ятці узгоджуються. "Кучук-Кой" у дуже хорошому стані. Всі ремонтні й реставраційні роботи з органом охорони культурної спадщини узгоджуються. Нині, приміром, на розгляді цікавий проект реконструкції сходів. Виконавці робіт - пристойні київські фірми, одне слово, пам'ятка зберігається належним чином", - розповіли в реставраційному комітеті Криму з охорони культурної спадщини.
Законність угод була поставлена під сумнів після помаранчевої революції, але суди були на боці СКМ. Тим часом найбільше турбот Р.Ахметову в "Кучук-Кої" завдавали не прокуратура та МВС, а фірма "Еліта Ялос", яка розташувалася по сусідству й орендувала корпуси "оптимізованого" санаторію "Криворізький гірник" і землю під їх обслуговування. Наприкінці 2005 р. фірму було перереєстровано на кіпрську компанію "Екалі трейдинг ко Лімітед", а 2006-го її очолив уже знайомий нам по фірмі "Тай-Інвест" Олександр Анікєєв.
Тепер історія конфлікту, що виник спочатку з вини сімеїзької влади, яка неакуратно нарізала олігархам землю - ділянки мали накладки. І у квітні 2006 р. СКМ заявила про спробу незаконного вторгнення на територію садиби "Новий Кучук-Кой". Повідомлялося, що працівники ТОВ "Еліта-Ялос" розібрали 80 м огорожі, намагаючись зайняти парк, але були відкинуті приватною охороною СКМ.
СКМ звернулася до правоохоронних органів із заявою про притягнення до відповідальності посадових осіб ТОВ "Еліта-Ялос" за несанкціоноване вторгнення на охоронну територію пам'ятки. Боротьба за землю в Парковому продовжилася в господарських судах Донецької області, де СКМ, мотивуючи загрозою цілості пам'ятки культурної спадщини, оскаржила рішення Сімеїзької селищної ради про відведення під будівництво та обслуговування кліматопавільйонів і передачу в оренду 1,9 га ТОВ "Тай-Інвест". Тобто виходить, що наприкінці минулого року селищна рада відвела фірмі Григоришина навіть більше землі в Парковому, ніж було раніше.
Та обставина, що 2008 р., відбившись у Госпсуді Криму від позову прокуратури, СКМ продала "Новий Кучук-Кой" кіпрській компанії Starvistalimited, нічого в цій історії земельних поборювань не міняє. Відповідно до кіпрського реєстру, власницею кримської пам'ятки культурної спадщини є інша кіпрська компанія - P.H. PremiumHouseholdLimited. Обидві зареєстровано за однією адресою і мають одного директора з Донецька - Романа Бугайова, який вказав своєю адресою відомий не тільки на Донбасі будинок: вулиця Постишева, 117, де прописаний офіс ЗАТ "ЛЮКС" і де до грудня минулого року було зареєстровано й ПАТ "СКМ". І, нарешті, власником другої офшорки є кіпрський SCM Holdingslimited
У принципі, фірма-нерезидент уже достатньо проявилася: Антимонопольний комітет уже двічі (у 2009-му й 2011 р.) давав їй дозвіл на придбання контрольних пакетів акцій київських компаній, які теж приводять у Донецьк, до вже знайомих структур та адрес. Зазначимо, що Starvistalimited є компанією-нерезидентом, яка не провадить господарської діяльності. І на цьому ґрунті тепер судиться із Податковою службою в Криму, домагаючись права на статус платника податку на землю. А податківці відмовляють....
Словом, пам'ятка, як і раніше, належить Рінату Ахметову, тільки тепер - через кіпрську структуру-нерезидента. Здається, навряд чи помінялася і його позиція щодо можливого сусідства із фірмами Григоришина, які мають намір розгорнути будівництво поруч із пам'яткою, цілість якої СКМ відстояла в донецьких судах і в рукопашній сім років тому. Легкий сумнів у цьому розтанув після відповіді прес-служби прокуратури на логічне запитання: а чи немає прокурорського реагування на перелічені вище земельні рішення Сімеїзької селищної ради, солідарно ухвалені на одній сесії на значну загальну площу й на користь пов'язаних фірм? Відповідь була такою: прокуратура Ялти перевіряє ці рішення на предмет їхньої відповідності законодавству.
Чи знав про конфлікт структур Ахметова і Григоришина Кирило Костенко?
Відсоток імовірності того, що не знав, мізерно малий. І все-таки рішення ухвалили. А потім перевіркою їхньої законності зайнялася прокуратура, внаслідок чого рішення щодо протесту чи позову можуть бути скасовані. У результаті обидві сторони по черзі виявляться незадоволеними діями мера або селищної ради загалом.
Тож якщо вибудовувати версію про помсту як про мотив убивства Костенка в подібних земельних ситуаціях, то треба буде прикидати 50 на 50. Втім, може, ми щось пропустили, і жодних конфліктів на ґрунті землі між іменитими дачниками в Сімеїзі більше немає. Тоді ця історія - просто ілюстрація до карти кримських маєтків українських олігархів. Типу, такий от новий модний курорт Сімеїз на місці всесоюзної протитуберкульозної оздоровниці. На початку минулого століття, уявіть собі, курорт Сімеїз був модніший ніж Ніцца, - але він, як ви розумієте, був зовсім іншим.