UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Укрспирт» — найганебніша дірка держбюджету

Чи вдалося президентові й уряду виконати поставлене завдання й навести лад на ринку спирту?

Автор: Юрій Бутусов

«Президент і прем’єр-міністр поставили завдання - навести лад на ринку обороту спирту й алкогольної продукції. Тіньове виробництво повинне припинитися. Ми попереджаємо як виробників, так і керівництво відповідних державних органів: якщо не буде конкретних результатів під кінець року, можете чекати для себе багато прикрих сюрпризів. Керівництво України зацікавлене, аби виробники спирту й алкогольної продукції нормально і прозоро працювали, а держава має зробити все від неї залежне для створення прозорих та комфортних умов. Також надзвичайно важливо, щоб тіньові виробники перестали грабувати бюджет і отруювати наших громадян».

Перший віце-прем’єр-міністр Андрій Клюєв, 11 листопада 2011 року

Безпрецедентно різка заява Клюєва на засіданні уряду в листопаді минулого року породила надію на те, що керівництво країни розпочало системну мобілізацію внутрішніх резервів і тому готове легалізувати одну з найбільш кримінальних сфер економіки - спиртогорілчану промисловість. Ще б пак: економіка Ук­раїни балансує на межі, Держказ­начейство не має жодних фінансових резервів. За даними джерела DT.UA у правоохоронних органах, на цей час підрозділи боротьби з економічною злочинністю СБУ й МВС спільно з Держ­фін­інспекцією здійс­нюють комплексну перевірку роботи «Укр­спирту». Першим результатом перевірки став гучний скандал: за даними джерела, щой­но група працівників правоохоронних органів прийшла з ордером на вилучення бухгалтерської документації, керівництво концерну заявило про несподіваний вихід із ладу всіх серверів бухгалтерії! Відтак, відновити фінансову документацію «Укр­спирту» за 2011 рік у повному обсязі виявилося неможливо! Тепер бухгалтерам доведеться освіжати пам’ять на допитах, - за фактами фінансових порушень в «Укрспирті» порушено кримінальну справу. DT.UA вирішило подати держбюджету тимурівську допомогу і провести власне розслідування, аби з’ясувати: чи вдалося президентові й уряду виконати поставлене завдання й навести лад на ринку спирту? І який стан речей у галузі насправді?

Нам не довелося ані ставити «жучки», ані добувати документи із сейфів. Цього тижня кореспондент DT.UA вирушив на один із найбільших у Києві оптово-роздрібних ринків горілки поблизу Залізничного вокзалу і ставив численним продавцям одне просте запитання: «Почім у вас найдешевша горілка?» У результаті за рахунок редакції було придбано доказ - ящик горілки «Справжня» ціною 12 гривень за одну пляшку. Усі пляшки - зі справжньою на вигляд акцизною маркою. «Справжню» по 12 гривень, за умови, що купуєш не менше ящика, пропонують понад 20 точок продажу. І від купівлі у звичайному магазині аналогічна операція на оптовому відрізняється двома особливостями: відсутністю у продавців первинних накладних на товар і ціною. 12 гривень за пляшку - це більш ніж удвічі нижче встановленої Кабміном України мінімальної роздрібної вартості пляшки легальної горілки - 26,1 гривні! Оскільки виробництво акцизних марок, як і раніше, перебуває в руках не держави, а скандально відомої комерційної структури «ЄДАПС», безконтрольне розповсюдження справжніх акцизних марок не дивує - це один із різновидів кримінального бізнесу відповідальних чиновників. На очах кореспондента ящики «Справж­ньої» розліталися, як гарячі пиріжки, - торговці стверджують, що тільки цей ринок за добу без проблем реалізовує п’ять-шість вантажних хур нелегальної горілки. У центрі столиці України. Відкрито. Анітрохи не ховаючись від уваги право­охоронних органів. Щоб встановити факт невиконання надзвичайно важливого державного завдання, поставленого Віктором Януковичем і Миколою Азаро­вим, не потрібно чатувати місяці й роки, - побачити навіч масштаби нелегального ринку горілки в Україні Клюєв може в будь-який зручний для себе час. Отже, відповідаємо на першу частину завдання, поставленого главою держави, - «Тіньове виробництво має припинитися»: ніщо не припинилося.

Відповідаємо далі: «Ми попереджаємо як виробників, так і керівництво відповідних державних органів…» Андрій Петрович чомусь вирішив не уточнювати, кого саме попереджає, та, оскільки це не таємниця, конкретизує­мо ми. Ринок алкоголю - повністю зарегульований, і відповідальність за ситуацію лежить на державних посадових особах. Вироб­ник спирту в Україні один-єдиний - державний концерн «Укр­спирт», що підлягає міністрові сільського господарства Миколі Присяжнюку. Називати імена менеджерів «Укрспирту» немає сенсу, - ці далекі від легального бізнесу люди призначені багато в чому завдяки особистій увазі до алкогольного ринку з боку господарів «офісу» у провулку Рильського, 4, - народного депутата Юрія Іванющенка та його ділового партнера Івана Авра­мова. Останніх називають одноосібними розпорядниками всього алкогольного ринку України. Безпосередніми виконавцями їхньої волі називають Ігоря Сухо­но­сова та Юрія Дмитрієва. Оче­видно, президент і прем’єр-мі­ністр не мають інформації про роботу менеджерів на Рильського, якщо для оцінки результатів роботи «Укрспирту» потрібно залучати державних контролерів. Або, навпаки, - вони знають ситуацію дуже добре й не з чуток.

Шукаємо відповідь на третю тезу: «…якщо не буде конкретних результатів під кінець року, можете чекати для себе багато прикрих сюрпризів». Щоб зрозуміти, яких результатів варто очікувати від «Укрспирту», треба чітко уявляти, які можливості він має.

Концерн «Укрспирт» - це справжня золота жила України. Кожна унікальна перевага концерну на алкогольному ринку коштує мільярди. Порахуємо ці плюси:

Державна винна монополія.

Державний протекціонізм: внутрішній ринок де-факто закритий для імпортного спирту, що дозволяє «Укрспирту» диктувати будь-які умови виробникам алкоголю в країні.

Високоякісна пшениця, вироблена за низькою собівартістю, - надлишок сировини.

Дешева робоча сила - низькі виробничі витрати.

Висока вартість надаваних послуг покупцям спирту - комісія при відвантаженні становить 15%!

Стабільний ринок споживання - українці випивають близько 1,2 мільярда пляшок горілки на рік.

Величезний експортний потенціал. Українські горілчані компанії володіють великими міжнародними брендами, що дозволяє експортувати наш алкоголь на ринки десятків країн світу. Зокрема, на колосальному російському ринку імпорт алкоголю з України займає частку понад 4%; для порівняння - алкоголь Франції займає близько 0,15% російського ринку.

А тепер найголовніше: попри такі неймовірні переваги, які самі собою мають забезпечувати найвищу рентабельність і найнижчу в Європі собівартість виробництва, ціна на спирт в Україні… найвища в Європі! Для порівняння: у Росії й Польщі продажна ціна літра етилового спирту становить близько 0,85-0,9 долара, тоді як в Україні літр спирту дорожчий удвічі! А саме - 1,8 долара...

Зараз уже січень, і Державна податкова служба, Мінфін, Держстат оприлюднили «конкретні результати» роботи «Укрспирту».

Згідно з даними DT.UA, концерн «Укрспирт» за дев’ять місяців 2011 року показав прибуток… 79 мільйонів гривень! Причому цього прибутку, як підозрює слідство, було досягнуто за рахунок узяття кредиту на суму 300 мільйонів. На жаль, оскільки сервери «Укрспирту» «згоріли», повної фінансової звітності за весь 2011 рік правоохоронні органи не мають.

За даними DT.UA, офіційна експертиза Мінфіну України дійшла висновку, що 40% алкогольного ринку перебуває в тіні, і прямі втрати бюджету через приховування податків становили 2011 року 2 млрд. грн.!

За ближчими до реальності даними асоціації оптовиків і виробників підакцизних товарів СОВАТ, у тінь перейшло 80% ринку, і, таким чином, втрати бюджету становлять не два, а чотири мільярди!

Обсяги споживання горілки не впали, обсяги виробництва в харчовій промисловості в усіх галузях зростають. В усіх - тільки в алкогольній промисловості вони чомусь падають! Легальне виробництво горілки зменшилося 2011 року на 12%.

За два роки нинішні хазяї «Укрспирту» не зробили нічого для того, аби корпоратизувати концерн, вивести його на зовнішні ринки, залучити інвесторів. Зрозуміло, керівництво «Укрспирту» не спромоглося провести нормальний міжнародний аудит, зрозуміло, тут ніхто не хотів впроваджувати міжнародних стандартів бухгалтерського обліку. Показником
здібностей менеджерів із Рильського стало взяття у VTB-Банку кредиту нібито на модернізацію виробництва під неймовірні 16,5% річних. Гроші надійшли нібито на модернізацію, насправді ж - для поповнення збиткового балансу концерну. Зрозуміло, маючи такі унікальні можливості, люди, в котрих є проблеми із отриманням віз у цивілізовані країни, не здатні капіталізувати бізнес і залучити в «Укрспирт» ані вигідних інвесторів, ані дешеві закордонні кредитні ресурси...

Розглянемо й наступну вимогу президента, озвучену Клюєвим: «Керівництво України зацікавлене, аби виробники спирту й алкогольної продукції нормально і прозоро працювали, а держава має зробити все від неї залежне для створення прозорих та комфортних умов».

Прокоментувати це ми попросили одного з акціонерів компанії «Немиров» Анатолія Кіпіша: «23 січня 2012 року компанія Nemiroff Holdings Limited припинила дію дозволу на право випуску продукції під брендом «Nemiroff» дочірньому підприємству «Українська горілчана компанія «Nemiroff». Відсьогодні вся горілка, виготовлена під маркою «Немиров» в Україні, випускається без ліцензії і з порушенням прав інтелектуальної власності. Ми вже звернулися до виробників тари для горілки і до дистриб’юторів з інформацією про припинення дії дозволу для «Української горілчаної компанії «Nemiroff».

Увесь 2011 рік у нашій компанії тривав конфлікт мажоритарних і міноритарних акціонерів. Виробництво в Україні, по суті, захоплене сім’єю Глусь. Не виконується жодне рішення власника, приховується фінансова інформація, відбувається нецільове використання коштів. Маючи 75% акцій і права на бренд «Немиров», ми не можемо відновити законні права в Україні. За рік у нас украли десятки мільйонів доларів, але держава ніяк не хоче реагувати на недотримання наших прав власності. Корпоративне злодійство й корупція у державі - ось що заважає всім нормально працювати. Нині на підприємстві в Україні готується скорочення 800 осіб! Роботу втрачають суміжники. Тим часом компанія розпочала будівництво заводу в Казахстані, розширюємо виробництво в Росії - бо інвестувати в Україну наразі неможливо. Весь час ми продавали горілку з супердорогого українського спирту, за рахунок сили нашого бренду, але держава не робить нічого для захисту наших прав, для захисту, зрештою, своїх податкових надходжень від нашого легального виробництва».

Судова тяганина акціонерів «Немирова», за словами учасників ринку, триває так вигадливо з однієї причини: на боці одного з учасників конфлікту стоять конкретні люди все того ж відомого всім спиртового авторитета. Як відомо, цей близький до президента народний депутат має можливість впливати на суди, губернаторів і правоохоронні органі. Відтак, керівництво спиртової галузі використовує адміністративні важелі для прямого тиску на бізнес і участі в корпоративних конфліктах. Ці дії спричинили вкрай негативну ситуацію на українському алкогольному ринку. Спиртовики навмисне заганяють ринок горілки в тінь, щоб мати додатковий прибуток із контрафактного виробництва.
Ті ж люди, котрі впливають на галузь, є й фактичними розпорядниками нелегального горілчаного бізнесу.

Чи платитиме алкогольна галузь у бюджет 2012 року? Цього завдання, поставленого президентом, Андрій Клюєв не зможе вирішити, доки не виконає свою обіцянку - влаштувати «прикрі сюрпризи» для кримінального бізнесу, що керує «Укрспиртом». Не можна працювати по-білому там, де закон нічого не вартий. Доки кримінал із мандатом керуватиме галузями економіки, бюджет не наповниться. Доки корумповані чиновники «Укр­спирту» не підуть під суд, «тіньові виробники не перестануть грабувати бюджет і отруювати наших громадян». Бо інакше схема збережеться, а замінять стрілочників. Не вірите? Купіть «Справжню» по 12 гривень - прямо зараз…