Конституційний суд України визнав неконституційним закон про внесення змін у Регламент Верховної Ради, згідно з яким народні депутати України не мають права вносити на розгляд парламенту законопроекти про денонсацію міжнародного договору України. Це випливає з рішення КС, прийнятого за зверненням 47 народних депутатів, оголошеним минулого четверга.
Парламентарії у своєму зверненні просили визначити відповідність Конституції Закону «Про внесення змін у Регламент Верховної Ради України» від 11 січня 2012 року № 4308-VІ ч. 1 ст. 202, згідно з якою народні депутати України не мають права вносити на розгляд парламенту законопроекти про денонсацію міжнародного договору України. Передбачалося, що це право повинні мати лише президент і Кабмін.
До внесення цієї зміни народні депутати України були суб’єктами права законодавчої ініціативи щодо законів про денонсацію міжнародного договору України.
У своєму рішенні Конституційний суд вказав, що згідно зі статтею 93 Конституції право законодавчої ініціативи мають президент, народні депутати, Кабмін і Нацбанк. «Конституція не містить положень, які виключали б можливість народних депутатів вносити на розгляд Верховної Ради законопроекти про ратифікацію та денонсацію міжнародних договорів», - йдеться у мотивувальній частині рішення суду. Саме тому КС визнав неконституційною ч. 1 ст. 202 Регламенту ВР у редакції Закону «Про внесення змін у Регламент Верховної Ради України» від 11 січня 2012 року.
Таким чином, це рішення Конституційного суду дає можливість депутатам внести законопроект, яким можна денонсувати Харківські угоди. Минулої п’ятниці народний депутат України Володимир Яворівський (фракція «БЮТ-Батьківщина») уже зареєстрував у парламенті законопроект про денонсацію цих угод.
Нагадаємо, що 21 квітня 2010 року президенти Росії та України - Дмитро Медведєв і Віктор Янукович - у результаті переговорів у Харкові домовилися продовжити строк перебування російської бази в Криму на 25 років, починаючи з 2017 року, коли минає дія нинішньої угоди, із правом його продовження ще на п’ять років. Сторони обґрунтували таку угоду домовленістю «Газпрому» і «Нафтогазу України» про пільгові ціни (знижки) на газ для України.
Раніше український прем’єр Микола Азаров заявив про готовність російської сторони під час чергового засідання міжурядової комісії 27 червня в Донецьку обговорити коригування контрактів. «Керівники РФ погодилися серйозно розглянути аргументи української сторони щодо поставок російського газу в Україну й найближчим часом повернутися до перегляду контракту, який, вочевидь, ставить Україну в нерівні конкурентні умови», - сказав Микола Азаров.
Тим часом голова правління «Газпрому» Олексій Міллер заявив Агентству газової інформації (АГІ), що між «Газпромом» і «Нафтогазом України» немає жодних навіть попередніх домовленостей про зміну контрактів. За його словами, головна проблема співробітництва в газовій сфері - недостатній темп накачування газу в українські сховища, що ставить під загрозу стабільне забезпечення газом Європи наступної зими.