Події кривавого ранку 30 листопада на Майдані Незалежності в Києві задали тернопільському Євромайдану проміжну політичну мету - зміна влади в Україні. Вже в суботу головна площа міста мала інше обличчя, вона перестала сприйматися як студентська. Тут зібралися групи старших людей, творчої інтелігенції, підприємців. А до обіду 1 грудня протест проти безчинств чинної влади став у Тернополі одним з наймасовіших в Україні - орієнтовно третім за чисельністю - після Києва та Львова.
Того ж дня відбулася позачергова сесія Тернопільської міськради. Міські депутати заявили уряду і президенту категоричні вимоги - піти у відставку, Верховній Раді - призначити дострокові вибори народних депутатів. Було зачитано звернення до Генеральної прокуратури - провести об'єктивне розслідування обставин побиття людей 30 листопада в Києві. Місцеві обранці зажадали негайного звільнення керівників силових структур, причетних до цього злочину, притягнення їх до кримінальної відповідальності, працівників правоохоронних органів просили не виконувати накази власного керівництва, спрямовані на порушення прав людей, вимагали розпуску спецпідрозділів "Беркут".
Міська рада діяла на свій страх і ризик, проте рішуче. Під час проведення цієї сесії було оголошено вже з 1 грудня загальноміський безстроковий страйк. Спочатку панувала атмосфера невизначеності, виникали важливі запитання: які ж конкретно галузі не працюватимуть і чи навчатимуться учні шкіл міста? Та наступного дня Тернопільський міськвиконком ухвалив уточнююче рішення: дитсадки не призупинять роботу, учні молодших класів навчаються, лікарні, комунальні підприємства, громадський транспорт, які забезпечують життєдіяльність міста, працюють у звичному режимі. Для чіткішого прояснення формату страйку ради міських шкіл оголосили із 3 до 6 грудня додаткові канікули для учнів 5-11 класів. У вищих навчальних закладах, технікумах та профтехучилищах міста було запроваджено скорочений розклад занять. В наступні дні протести виявилися справді загальноміськими. Адже до страйку долучилися найбільші підприємства міста, серед яких - Корпорація "Ватра", "Текстерно", "Оріон", "Тернопільська меблева фабрика", працівники міських ринків, продавці магазинів, підприємці... Зі штабу народного спротиву (його кістяк - три опозиційних партії - ВО "Свобода", "Батьківщина" та "Удар") виник страйковий комітет Тернополя. Він включив у себе громадські та студентські організації і одразу проголосив: з понеділка, 2 грудня мітингувальники із самого ранку пікетуватимуть будівлю облдержадміністрації - за зразком взяття в облогу Кабміну. Керівництво страйккому переконане, що місцеві адміністрації, які становлять систему виконавчої влади в країні, теж відповідальні за порушення прав громадян, і їхнє керівництво має бути змінено. Отож уже майже тиждень тривають пікети, обласні чиновники приходять на роботу вдосвіта, а якщо пізніше, то змушені долати "коридор ганьби".
На момент написання цих рядків сам голова Тернопільської облдержадміністрації Валентин Хоптян жодного разу не з'явився перед учасниками акції протесту, щоб пояснити позицію місцевої виконавчої влади - чи вона з президентом і урядом, а чи підтримує протестні вимоги . Тривалий час він не виходив і на телефонний зв'язок з місцевими опозиційними лідерами. І лише в четвер губернатор пояснив голові страйккому, що "він - людина президента" і, зрозуміло, добровільно у відставку подавати не планує. А в ці дні керівник області, як зазвичай, бере участь в різних заходах у районах.
"Виконавча влада тепер не повинна працювати. Голова облдержадміністрації Валентин Хоптян має скласти свої повноваження і вийти з Партії регіонів", - коротко сказав авторові цих рядків голова страйкового комітету Тернополя Володимир Стаюра.
У п'ятницю, 6 грудня, було скликано позачергову сесію обласної ради, на якій депутати заслухали звіт голови облдержадміністрації про виконання делегованих облрадою повноважень. Простою більшістю голосів голові Держадміністрації було висловлено недовіру.
Свою справу робить і тернопільська міліція. Поки спокійно, без застосування сили і спецзасобів. Так, "Беркут" не розганяє мітингувальників перед будівлею облдержадміністрації. Але за фактом перешкоджання роботі держустанови слідчий відділ Тернопільського міськвідділу УМВС відкрив кримінальне провадження за ст.341 Кримінального кодексу ("Захоплення державних або громадських будівель чи споруд"). Залежно від розвитку суспільно-політичної ситуації організатори і активні учасники пікетування облдержадміністрації будуть чи, навпаки, не будуть піддані кримінальному переслідуванню.
Місцева опозиція таки може святкувати першу локальну перемогу. Проте не в Тернополі, а в маленькому райцентрі області - селищі Гусятин. У цій місцевості правляча політсила - Партія регіонів - почала вочевидь розвалюватися. 17 депутатів райради написали заяви про вихід із фракції Партії регіонів. Обговоривши на недавній сесії райради політичну ситуацію, вони більш ніж двома третинами голосів висловили недовіру своєму голові - Надії Хоптян, яка є дружиною губернатора і членом Партії регіонів. Це означає, що її повноваження достроково припинено. Набагато важчим був шлях її сходження на олімп гусятинської представницької влади наприкінці 2010 року. Пані Хоптян обрали головою райради аж з дев'ятої спроби. Можна уявити собі, як виконавча влада району перегинала тоді депутатів через коліно, змушуючи проголосувати за провладного кандидата.
Тернопільський Євромайдан вирує. Людно з самого ранку. А ближче до обіду сюди йдуть тисячні колони студентів різних вишів з викладачами. Цього тижня до мітингувальників активно приєдналися студенти медичного університету, які в останні дні листопада неохоче виходили на головну площу міста, побоюючись бути якщо не відрахованими, то принаймні покараними платним відпрацюванням пропущених занять. Покидають робочі місця і виходять на Театральний майдан працівники промислових підприємств, продавці магазинів, торговці міських ринків, матері з малими дітьми... Виступають політики, громадські активісти, студенти, відомі та маловідомі гурти, окремі вокалісти, поети... Водії звуковими сигналами підтримують мітингувальників. Однак є тривожні сигнали: працівники департаменту освіти і науки облдержадміністрації проводять перевірки у школах Тернополя і фіксують при цьому присутність учителів.
Майдан об'єднав усіх небайдужих людей, які хочуть бачити Україну іншою - неполіцейською, некорумпованою державою, де поважають права людини. Але тернополяни розуміють, що перемога вирішується в Києві. І тому до столиці щодня вирушають автобуси та легковики з мітингувальниками. Свої менші євромайдани утворилися і в райцентрах, які теж надають Києву чималу підтримку. Атмосфера згуртування людей заворожує і змушує повірити: ця влада буде змінена, Україна підпише Угоду про асоціацію з ЄС і почне дотримуватися європейських цінностей. Від нової ідеї "Разом і - до кінця!" грудневе повітря стає теплішим.