"Можновладці вирішили, що протитуберкульозний санаторій дітям не потрібен. Рейдерським способом були захоплені третій спальний корпус, спортивний майданчик, павільйон сну біля моря, пляж...". Це слова сімеїзького громадського діяча Світлани Єленчиної з поширеного в лютому нинішнього року відіозвернення до президента Віктора Януковича з проханням особисто втрутитися в ситуацію і зупинити подальше знищення протитуберкульозного санаторію "Юність". Того самого, який сьогодні в усіх на вустах у зв'язку з трагедією - смертю десятирічної Діани Сідельник, яка дістала численні травми при обрушенні балкона санаторного корпусу. На аматорському відео зі зверненням сімеїзців - розграбований санаторій "Юність", половина території якого опинилася за кам'яним парканом приватної структури. У тому числі й доведена до жалюгідного стану дача Свіягіна - пам'ятка архітектури, яка в недалекому минулому слугувала лікувальним корпусом, з верандами, де влітку теж стояли ліжка. Колись пацієнти протитуберкульозного санаторію могли цілодобово дихати цілющим кримським повітрям у кліматопавільйоні, побудованому на самому березі моря. Однак і на його місці тепер побудовано приватний котедж, а відібраний у хворих дітей пляж відгороджено. Сам санаторій втратив четверту частину ліжок - їхня кількість скоротилася з 160 до 120. Як випливає з наказу МОЗ 2007 р., кількість ліжок скорочувалася тимчасово...
Утім, усе, розказане президентові сімеїзькими активістами, давно не новина. Сумну історію знищення санаторію "Юність" чув не тільки нинішній президент, а й попередній, а також усі прем'єри, міністри охорони здоров'я і Кабмін загалом. Журналістські розслідування доводили незаконність відчуження нерухомості протитуберкульозного (тоді ще підліткового) санаторію, а також спроби нового власника отримати половину земельної ділянки оздоровниці. "Дзеркало тижня" ще у 2010 р. писало про те, що незаконні дії відбувалися за активної участі конкретних керівників Мінздоров'я, які давали добро на відмову від землі на користь комерційної структури. Прокуратура Криму два роки судилася за скасування рішення Сімеїзької селищної ради про вилучення майже двох гектарів землі санаторію, і влітку 2012 р. позов все-таки було задоволено. Та от біда - ніхто не поспішає виконати рішення Вищого госпсуду! При цьому будівлі й споруди, що залишилися в санаторію, поступово доводяться до стану повної непридатності. І сімеїзці стверджують, що робиться це навмисно, аби звільнити місце під приватну забудову, а як доказ показують на купу уламків на місці житлового будинку для працівників санаторію, який несподівано було визнано аварійним і знесено, а людей - виселено з території. Така сама доля може спіткати й дитячі корпуси, причому не в останню чергу - завдяки багаторічній злочинній бездіяльності чиновників МОЗ України, які не знаходять коштів на капітальний ремонт.
Сьогодні керівництво міністерства чітко дає зрозуміти, що вся відповідальність за трагедію, в якій одна дитина загинула, а інша була травмована, цілком лежить на керівництві санаторію, яке самоправно оселило дітей в аварійному корпусі.
"На сьогодні встановлено, що порушено вимоги Міністерства охорони здоров'я. Без санкцій Мінздоров'я головлікар розмістив дітей, котрі прибули із Львівської області, у корпусі, який не можна було використовувати ні для лікування, ні для перебування дітей", - заявив на прес-конференції в понеділок заступник міністра охорони здоров'я Олександр Толстанов. І злукавив, причому не один раз.
По-перше, у міністерстві хіба не знали, що в санаторії "Юність" улітку перебуває не 120, а всі 160 дітей? Повинні були знати! Бо вже котрий рік фінансування санаторно-курортних закладів Мінздоров'я України в Криму тримається на рівні 40% від потреби, і ми про це нещодавно писали, розповідаючи про жалюгідний стан ще однієї протитуберкульозної оздоровниці - дитячого санаторію імені О.Боброва. Решту головлікарі зобов'язані заробляти самі, приймаючи на відпочинок (саме відпочинок, а не лікування) у дитячі протитуберкульозні оздоровниці курортників, у тому числі дорослих. Для них будуються дерев'яні щитові будиночки, як у санаторії ім. Боброва і в "Юності", або ж використовуються інші приміщення. У дитячому протитуберкульозному санаторії "Москва" додаткові ліжка ставлять у шкільному корпусі. Цього року додасться й відсуджена в орендарів будівля кліматопавільйона. Впродовж кількох років на додатково створених місцях тут відпочивають діти з Татарстану, нинішнього літа їх буде 90, при тому, що кількість ліжок у санаторії - 120. Гроші, зароблені таким чином, як кажуть лікарі, надходять у спецфонд і витрачаються на ті потреби оздоровниці, які не покриваються з бюджету. Кожній оздоровниці міністерство доводить план заробляння коштів для спецфонду. Як ми вже писали, для санаторію ім. Боброва ця сума становить мільйон гривень. За розповідями головлікарів, на одній з нарад у міністерстві керівникові феодосійської дитячої оздоровниці, яка не виконала плану, було заявлено: якщо не зароблятимуть самі, постане питання про доцільність існування даного закладу.
По-друге, потрібно звернути увагу на кількість путівок, виданих (проданих) на цей трагічний заїзд у "Юність". Як розповіли лікарі кримських санаторіїв, з якими ми розмовляли (у тому числі головлікарі й завмеди), система розподілу путівок є такою. Наприкінці кожного року, в грудні, оздоровниці подають до міністерства дані про планову кількість ліжок. Міністерство розподіляє їх по тубдиспансерах, і ті, на підставі рішень комісій, видають бюджетні путівки дітям, які потребують санаторного лікування. В інтерв'ю журналістам мама загиблої Діани Сідельник розповідала, що путівку вони купили за 1250 грн, при цьому дівчинка ніколи не була на обліку в тубдиспансері. За даними "Комсомольской правды" в Украине" печатки на всіх путівках, за якими їздила група львівських дітей, ставили у Львівському обласному тубдиспансері. Опитування журналістами дітей з Рівненської області, які нині перебувають у "Юності", показали, що їхні батьки за путівку доплачували по 900 грн. Але кількість путівок по кожній оздоровниці на кожен місяць, а також їх розподіл по обласних тубдиспансерах - компетенція чиновників міністерства. Тому вони мали знати, скільки дітей буде в "Юності", де кількість ліжок скорочено до 120, і спитати себе, де оселять
40 "додаткових" дітей?
Сьогодні у кримінальному провадженні як підозрювані проходять тільки три працівники санаторію - головлікар, його заступник та інженер, тобто пани-товариші, в чиї обов'язки входить контроль за дотриманням усіляких норм і видача дозволів. Вони в слідства поза підозрою. Дуже хочеться сподіватися, що це тимчасово.
Та в цьому трагічному випадку треба говорити не тільки про правову відповідальність, а й про моральну й політичну. Остання, як уже неодноразово йшлося, має включати чесну оцінку того стану, в якому санаторно-курортний комплекс опинився внаслідок "оптимізації" Дмитра Табачника, котрий у ранзі віце-прем'єра керував у 2003-2004 рр. міжвідомчою комісією. Діяльність цієї комісії визначила долю, зокрема, протитуберкульозних оздоровниць Криму й дала старт схемам приватизації їхньої нерухомості, а потім і землі. Це за законом категорично забороняється, але можновладцям, виявляється, можна. Процес остаточного знищення санаторіїв як лікувальних закладів, приватизації їхніх корпусів і парків завершується нині в пору "медичної реформи" Віктора Януковича у виконанні міністра Раїси Богатирьової. Ще рік-два такої реформи - і про державне санаторне лікування туберкульозу, з епідемії якого країна не може виборсатися півтора десятиліття, треба буде забути: працювати буде нікому. Ставка лікаря, що працює з туберкульозними хворими, - дві тисячі гривень, тому лікарів бракує, а ті, що є, підхоплюють чергування в сусідніх санаторіях.
Тепер про мораль - в її первісному значенні, а також про неписані загальноприйняті правила і традиції тієї частини суспільства, яка нині визначає життя нашої з вами Батьківщини й ухвалює правила писані, зводячи свої моральні цінності в ранг загального закону. У цьому випадку дуже важливо персоніфікувати головних учасників процесу знищення протитуберкульозної оздоровниці, щоб розуміти, хто ж має нести моральну, правову, а також політичну відповідальність за злочинне й аморальне ставлення до дітей, яке забирає їхні життя.
У наших попередніх публікаціях про ситуацію навколо "Юності" ми докладно описували схему, за якою ТОВ "Дімекс", а потім ТОВ "Корал Лімітед" відійшли спальний корпус - дача Свіягіна, кліматопавільйон на березі моря, спортмайданчик і навіть прохідна санаторію. Схема класична для відчуження майна санаторіїв: оренда, ремонт із невід'ємними поліпшеннями, судове спонукування до укладання договору купівлі-продажу й швидкий перепродаж іншій спорідненій фірмі з виведенням активів кудись на Кіпр або БВО. Одночасно - вилучення землі санаторію й оформлення землевідводу для обслуговування об'єктів нерухомості, для чого за законом потрібна згода Кабміну. Але "Корал Лімітед" і Сімеїзькій селищній раді вистачило листа заступника міністра охорони здоров'я України Валерія Бєдного. Як уже йшлося, кримські прокурори два роки домагалася в судах повернення санаторію 1,8 га землі, однак рішення ВГСУ вже майже рік не виконується. Не знято огорожі на шляху до пляжу, хоча й на це прокуратура Ялти одержала рішення суду, а відсутність власного пляжу в санаторію, як стверджують сімеїзці, призводила до трагедій.
"Діти змушені тікати купатися в скелі й на переповнений міський пляж. Були травми й смертельні випадки, про які повідомляли, що вони мали місце на дитячому санаторному пляжі. Це неправда!" - стверджує Світлана Єленчина. Перевірити цю інформацію нам поки що не вдалося, але сподіваємося, що вона зацікавить правоохоронців.
Загалом, у цій дикій ситуації не дуже здивує, якщо Сімеїзька селищна рада ухвалить нове рішення про вилучення землі в санаторію: люди, яким вона потрібна, відомі й грошовиті.
Нам довелося неабияк витратитися на кіпрські реєстри: кінцеві бенефіціари старанно сховали кожну з двох фірм - засновників ТОВ "Корал Лімітед" у набір "матрьошок". Тим часом опосередковані зв'язки кіпрських офшорок із бізнесом екс-народного депутата від Партії регіонів Дмитра Сандлера і його найближчих родичів такі очевидні, що це майже не викликає сумнівів. Так, компанія "Мортсел холдингс Лімітед" є також засновником ТОВ "Генерація Лімітед", очолюваного Володимиром Сандлером. За однією адресою з "Корал Лімітед" у Києві зареєстровано також ТОВ "Твеєлінген Україна", яким керує Ірина Сандлер, і ТОВ "Студія Санд", засноване Юлією Сандлер - дружиною екс-нардепа.
Після публікацій у ЗМІ про спробу "відрізати" в дитячого санаторію половину землі й позову прокуратури на одному із входів на територію "Корал Лімітед" з'явилася табличка, що позначає перехід активу: "База відпочинку Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Дружба-Нова". І це дуже цікавий поворот в історії сумнівно приватизованої частини санаторію "Юність". Засновниками цієї найбільшої компанії-латифундиста до квітня нинішнього року були два відомі чернігівські аграрії і згадувана вже "Твеєлінген Україна". Власне, у ці дні
ми стали свідками завершення продажу "Дружба-Нова". У квітні засновник групи
компаній "Кернел" Андрій Веревський підтвердив Forbes факт купівлі агрохолдингу "Дружба-Нова". При цьому джерело видання повідомило, що Веревський купує близько 70% акцій "Дружба-Нова", що належать компанії "Твеєлінген Груп", яку пов'язують із Дмитром Сандлером. І буквально зо два дні тому АМКУ дозволив компанії "Ерсте Б.В.", яка входить у структуру групи "Кернел", придбати контрольний пакет акцій компанії "Твеєлінген Україна" - засновника "Дружба-Нова". Тому, чия тепер власність за зведеним парканом, який ділить "Юність" на пекло і рай, поки що точно не відомо. Але хто б він не був, йому передасться тягар відповідальності, "напрацьований" орендарями-прихватизаторами, а також згідливими чиновниками Мінздоров'я і керівництвом санаторію.