UA / RU
Підтримати ZN.ua

Горілка виграла війну. Ринок алкоголю пішов у тінь

Дивно, тоді як податківці вичавлюють до нитки всю країну, досить благополучні горілчані компанії мають абсолютно незрозумілі преференції.

Автор: Юрій Бутусов

Тіньове виробництво горілки зростає

У країнах, де політики і чиновники відповідають за свої слова, начальник податкової міліції Андрій Головач як мінімум уже б давно подав у відставку за невиконання своїх публічних зобов’язань. Завдання ліквідації тіньового ринку алкоголю «як явища» повністю провалено. За дев’ять місяців 2012 року Державна податкова служба не змогла виконати навіть досить скромний план зі зборів акцизного податку - 19,8 млрд. грн. Так, зібрано за фактом на
1,6 млрд. грн. більше, ніж торік.
Але 75% із цих додаткових надходжень зібрано з тютюнової галузі. Акциз на алкоголь збільшився всього на 300 млн. грн. При цьому, за офіційними даними, отриманими DT.UA у надрах тієї ж таки Державної податкової служби, недоплата лише податку на додану вартість з боку горілчаних компаній становить 120 млн. грн. А за даними джерел DT.UA у ДПС, реальна заборгованість провідних горілчаних компаній за 2012 рік уже становить усі 390 млн. грн., які виробники горілки перераховувати у бюджет чомусь не квапляться.

Заяви Головача й гучно розпіарена кампанія з ліквідації горілчаної мафії через вісім місяців виглядають свідченням безсилля фіскальних органів легалізувати ринок горілки. Рівно рік тому, у листопаді 2011 року, Міністерство фінансів заявило, що втрати бюджету від несплати податків тільки в сегменті тіньового виробництва горілки становлять 2 млрд. грн. на рік. При цьому експерти оцінюють втрати бюджету від несплати податків по всій галузі, яка виробляє спирт і алкоголь в Україні, у 7-8 млрд. грн. на рік. Та навіть досить скромні 2 млрд. для бюджету в 2012 році вишукати теж не вдалося.

Навпаки, ринок тіньової горілки наразі б’є рекорди й навіть перевищив показники минулого року. Пане Головач, коли ви проводитимете найближчу прес-конференцію, розкажіть, будь ласка, хто відповідає за те, що сталося. Власник «Немирофф» Олександр Глусь сьогодні впевнено заявляє, що тіньовий оборот горілки в Україні - понад 40%. Однак багато експертів запевняють, що обсяг продажів тіньової горілки перевалив за 50% усіх угод на оптовому ринку.

У цьому легко пересвідчитися, відвідавши будь-який великий базар. На початку 2012-го, після серії публікацій DT.UA про розслідування ситуації на алкогольному ринку, голова ДПС Олександр Клименко розпорядився провести рейд податкової міліції по київських ринках. На ринку поблизу залізничного вокзалу було вилучено 45 тис. пляшок контрафактної горілки марки «Справжня», а столична прокуратура порушила три кримінальні справи щодо несплати податків. Хотілося б запропонувати Олександру Вікторовичу прогулятися тим самим ринком сьогодні. Та сама «Справжня». Той самий оптовий збут. Та сама нелегальна горілка - хочеш ящик, хочеш фуру. По 12 гривень пляшка. Це на 16,5 грн. менше від мінімальної роздрібної ціни на горілку, встановленої урядом. Ми могли б купити і пред’явити цю нелегальну горілку - так, як робили вже неодноразово, так, як це робили після наших публікацій журналісти інших українських ЗМІ. Якби вірили, що якісь керівники не знають про цю конкретну ситуацію, але по-справжньому хочуть викоренити саме ганебне явище.

За словами операторів ринку контрафактної горілки, у вересні 2012-го широкомасштабне виробництво розгорнули відразу на шести заводах. По одному заводу працюють у Чернігівській, Житомирській, Харківській, Кіровоградській, Донецькій, Луганській областях. І це однозначно централізована політика і рішення згори - з боку тих, хто насправді контролює тіньову горілку.

Горілка по 36 градусів

Профессор Преображенский: - А водка должна быть в 40 градусов, а не в 30, это, во-первых, а во-вторых, Бог их знает, чего они туда плеснули. Вы можете сказать - что им придет в голову? - Все, что угодно, - уверенно молвил тяпнутый.

М.Булгаков. «Собачье сердце»

7 листопада 2012 року Кабмін прийняв постанову №1017 про підвищення мінімальних роздрібних цін на горілку з 26 до 28,5 грн. Дивно, як трепетно ставиться очільник Мінагропрому Микола Присяжнюк до виробників недорогої горілки. У Російській Федерації мінімальна роздрібна ціна на горілку в еквіваленті 30,5 грн. за одну пляшку діє з 1 липня 2012 року. Чому в Україні МРЦ 30,5 грн. планують вводити тільки з 1 березня 2013-го, - незрозуміло. Своєї логіки міністр АПК Микола Присяжнюк не розкриває. Хоча хто як не Присяжнюк мав би доводити її до громадськості. Адже саме в його віданні перебуває державний монополіст виробництва спирту концерн «Укрспирт», через який міністерство де-факто й керує всім ринком горілки в Україні - як легальним, так і нелегальним. Експерти відзначають різке падіння якості контрафактної горілки, представленої на ринку.

Як зазначив у коментарі DT.UA керівник однієї з торговельних компаній, проблема тіньової горілки така: «У сегменті контрафактного виробництва горілки зараз точиться дуже жорстка цінова конкуренція. Завод дорого платить за спирт - навіть найбільш неякісний, що його легальні виробники брати відмовляються. Умови в усіх однакові: собівартість нелегальної горілки - 10 гривень за пляшку. Завод відпускає її оптовикам по 11. А продають - по 12. Заробіток мінімальний, тому для підвищення прибутку використовується тільки один шлях - зниження градуса. Якщо не можна демпінгувати ціною, демпінгують градусом. Контрафактну горілку міцністю 40 градусів не виробляють. Хоч би що писали на етикетці, та горілка на базарі тепер містить не більше 38 градусів, а деякі партії вироблять уже й міцністю 36 градусів. Ця технологія для контрафактного виробництва не нова. Воно працює на ті соціальні групи, для яких горілка - продукт щоденного попиту, а показник якості один - знайомий запах сивушних олій. Я пам’ятаю часи з минулого, коли контрафактна горілка випускалася навіть міцністю 33 градуси. Гадаю, така ситуація буде й тепер. На ринках і в генделиках якості товарів ніхто як не перевіряв, так і не перевіряє. Точніше, так: ті, хто перевіряє, контрафактної горілки не п’ють».

Зі слів учасників ринку можна зробити цікавий висновок: відпускна ціна на нелегальний спирт контролюється жорстко і для всіх однакова. Хтось же продає спирт для нелегальної горілки у промислових масштабах. І цей «хтось», відповідальний за продаж спирту, у нас відомий усім. «Укрспирт» - структура, відповідальна за виробництво та продаж кожної краплі спирту в Україні.

Тіньовий ринок горілки зростає, податків не збирають - але, можливо, зростають прибутки концерну «Укрспирт», який підпорядковується Мінагропрому? Однак які прибутки? Жодної інформації про феноменальне зростання доходів не надходить. Мабуть, тому, що державний «Укрспирт», як і раніше, ледве животіє і є глибоко збитковим та дотаційним для держави підприємством.

Хотілося б нарешті почути хоч якісь пояснення від міністра аграрної політики Миколи Присяжнюка, - саме він відповідає за катастрофічний стан «Укрспирту» і пільгові умови для тінізації алкогольного ринку. Минуло два з половиною роки відтоді, як «Укрспирт» при Присяжнюку перебуває у стані перманентної реорганізації. Два з половиною роки існують дві структури з однією назвою та двома печатками - державне підприємство «Укрспирт» і концерн «Укрспирт». Одні й ті самі люди, одні й ті самі кабінети. Одні й ті самі менеджери, яких тасують по колу, змінюючи на посадах. Одні й ті самі жалюгідні показники «прибутку», якого так і не видно в державному бюджеті. Одні й ті самі лицемірство та брехня. Пан Присяжнюк в «Укрспирті» побудував систему, яка вміє чудово «роздягати» бізнес і чудово уникати відповідальності. У цьому, очевидно, й полягає мета: щоб ніхто ніколи й нікого не зміг притягти до відповідальності. Не випадково навіть стратегії реформування «Укрспирту» немає, хоча Присяжнюк зобов’язався виконати це завдання ще два роки тому.

Куди йде горілчаний ПДВ?

DT.UA неодноразово писало про те, що багато виробників алкоголю перебувають в абсолютно особливому статусі, порівняно з будь-якими іншими платниками податків. Наприклад, «Кримська горілчана компанія» отримує на законних підставах повернення половини своїх акцизних податків із бюджету Криму - як інноваційне виробництво. Держава втрачає 300 млн. грн. на рік через цю незрозумілу «щедрість». Дефіцит бюджету Криму покривається за рахунок бюджету всієї країни. Секрет простий - за «Кримською горілчаною» стоять місцеві кримські політики, які побудували справжній горілчаний офшор у державі і продовжують нахабно й безкарно отримувати надприбутки за рахунок держбюджету. Хоча наше розслідування цієї теми вичерпно показало її абсурдність і повну невідповідність законодавству України, жодних заходів для усунення цього неподобства держава не вжила. Усі в темі, і всі в частці?

Не менш дивні речі пов’язані й зі сплатою податку на додану вартість для виробників горілки. DT.UA писало, що, за нашими даними, які надійшли з джерел, близьких до податкової служби, ціла низка провідних горілчаних компаній чомусь отримали незрозумілі пільги - вони не платять у повному обсязі податку на додану вартість.

У 2011 році сім із дев’яти провідних алкогольних компаній України не доплатили ПДВ на суму 360 млн. грн.

За даними джерел DT.UA, близьких до податкової служби, за підсумками дев’яти місяців 2012 року ті ж таки сім із дев’яти провідних алкогольних компаній не доплатили вже 390 млн. грн.!

Дивно, тоді як податківці вичавлюють до нитки всю країну, досить благополучні горілчані компанії мають абсолютно незрозумілі преференції. Акциз вони заплатили, а ПДВ їм дозволяють платити значно менший, ніж нараховують.

Підозру на можливу корупційну природу цих потурань із боку фіскальних органів породжує той факт, що сума пільг із ПДВ не є загальною практикою для всіх компаній. Навпаки, якщо «Львівський горілчаний завод» платить ПДВ наперед і набагато більше, ніж йому належить, виходячи з розрахунку акцизу, то інші гіганти галузі недоплачують величезні суми. Зберігаючи обігові кошти, компанії отримують досить цінну конкурентну перевагу. Хіба надання необґрунтованих преференцій не є першою ознакою корупції? Чому такі відстрочки не надаються в усіх галузях економіки всім підприємствам? Чому для різних підприємств усередині однієї галузі існують різні правила гри? Чи немає порушень у даному разі з боку компетентних органів? Агов, прокуратуро, МВС, СБУ, Антимонопольний комітете, Мінекономіки, Національний антикорупційний комітете! Ми всі декоративні ширми перелічили, нікого не забули з наших штатних борців за наповнення державної скарбниці, за покарання дурнів та ремонт доріг?

DT.UA звернулося з відповідним запитом до міністра економіки Петра Порошенка, голови Державної податкової служби Олександра Клименка, голови комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики Віталія Хомутинніка.

Як і годиться, найбільш оперативно й аргументовано відповіла ДПС, решта адресатів вважають, що ця справа їх не стосується. Податкова офіційно надала дані, зведені в таблицю: вона цікава для кожного експерта, оскільки пропонує інформацію з усіх основних податкових показників. Для нас цікава насамперед у контексті несплати ПДВ.

Таблиця називається «Додаткові резерви сплати акцизного податку, ПДВ і податку на прибуток бюджетоутворюючими виробниками лікеро-горілчаної галузі». Таблиця ДПС підтверджує нашу інформацію про несплату ПДВ в особливо великих розмірах, але не підтверджує отримані нами із тієї ж податкової неофіційні цифри (див. таблицю).

За даними ДПС, несплата ПДВ становить усього 120 млн. грн., які вважаються «резервом». Хоча залишається незрозумілим, який може бути «резерв», коли ПДВ нарахований і має бути виплачений?

Однак найважливіше, що офіційні цифри податкової, хоча, за нашими даними, вони й неповні, точно відображають тенденцію - хто платить і хто не платить. Окремі підприємства заборгованості не мають, а цілий ряд великих компаній мають преференції. Причому підкреслюємо - це заборгованість не за місяць і навіть не за квартал - заборгованість із несплати ПДВ існує, за нашими даними, вже два роки!

Необґрунтовані податкові преференції на сотні мільйонів гривень, легальні горілчані офшори, відсутність ефективного управління «Укрспиртом», майже вільні виробництво і продаж контрафактної горілки - на цьому держава втрачає мільярди гривень.

А ви кажете, 15-відсотковий податок на продаж валюти! Може, владі краще заплатити податок зі свого тіньового прибутку?