UA / RU
Підтримати ZN.ua

Андрій Садовий: "На Банковій ніхто не думає стратегічно"

Що слабкішим стає президент, то активніше він використовує репресивний апарат. У паленище згасаючого рейтингу він кидає романтиків і циніків, бізнесменів і політиків, своїх і чужих. Процес набирає обертів. І, мабуть, із цим нам усім доведеться певний час жити. А комусь уже сьогодні - в цьому. Наприклад, меру Львова Андрію Садовому.

Автор: Сергій Рахманін

Що слабкішим стає президент, то активніше він використовує репресивний апарат.

У паленище згасаючого рейтингу він кидає романтиків і циніків, бізнесменів і політиків, своїх і чужих. Процес набирає обертів. З останнього: команда "фас!" на активістів блокади, анонс переслідування Садового, поставлено завдання ГПУ придивитися до діяльності Гройсмана… У цьому списку янголів немає. Ба більше, хтось може визнати такі ініціативи очільника держави довгоочікуваними й виправданими. Можливо, й ми приєдналися б до тих, хто думає таким чином, якби не розуміли, що за кожною з команд "ату!" криється спроба отримати сатисфакцію за втрачену вигоду. Політичну чи комерційну. Порошенко зразка 2014-го, і навіть 2016 року, не був готовий до таких дій. Але на зміну великодушній хитрості прийшло зле безсилля. І, мабуть, із цим нам усім доведеться певний час жити. А комусь уже сьогодні - в цьому. Наприклад, меру Львова Андрію Садовому.

- Андрію Івановичу, представники "Самопомочі" були активними учасниками торговельної блокади, за що Банкова піддавала партію та її очільника критиці. Чи поменшає у вас і вашої політичної сили проблем після рішення РНБОУ?

- Я думаю, що їх стане більше, тому що ті люди, які при владі сьогодні, бояться визнавати свої помилки. Рішення, ухвалене РНБОУ, треба було приймати вже давно. Добре що спромоглися хоч зараз, хоча не впевнений, що воно буде беззастережно виконуватися.

- Президент у своїй промові на засіданні РНБО не шкодував різких слів на адресу політичної сили, яка, мовляв, потурала зовнішньому ворогу та провокувала владу на кров. "Хіба годиться в такий от спосіб відволікати увагу від провалів свого лідера, який …> буквально засипав сміттям найкрасивіше європейське місто України?", - зауважив Петро Порошенко. Дуже прозорий натяк. Як ви зреагували на це звинувачення?

- Блокада - ініціатива українських громадян, які зайняли принципову позицію. Серед цих громадян, безперечно, є й представники партії "Самопоміч". Нам останнім часом багато чого закидають. Ми спокійно це сприймаємо. Такі реалії нашого життя, на превеликий жаль.

- Ще одна цитата президента: "Дії наших блокадників влетять Україні в копієчку, це очевидно. У яку саме, покаже калькуляція. І ці рахунки ми виставимо не лише самопроголошеним "республіканцям", а й "Самопомочі", "Батьківщині" та іншим зачинщикам і промоутерам блокади". Що Петро Олексійович мав на увазі під рахунками, які маєте сплатити?

- Йдеться, напевно, про гроші, які українські бариги заробляли на торгівлі з захарченками. Хтось, напевно, має компенсувати ці втрати. Треба спитати в президента про технологію, як він збирається ці кошти повертати. Але думаю, що він схвильований, бо за часи блокади вони багато втратили.

- Тобто, наприклад, "Самопоміч" отримає фінансовий рахунок, який має сплатити?

- Я думаю що так. До речі, хтось вже вніс у Верховну раду законопроект про зменшення коштів на фінансування партій. Може так? Жартую, звісно. Але мені прикро такі речі чути. Оскільки, якщо хтось і має такі мудрі ідеї, то не варто їх оприлюднювати. Бо це принижує керівництво нашої держави.

- Днями з'явилася заява генпрокурора Луценка, що вам можуть оголосити підозру й усунути з посади міського голови…

- Це правда. Обласна прокуратура працює в посиленому режимі. Робить усе можливе і неможливе, бо їм дуже важко щось пришити, особливо коли це шиється білими нитками. Поставлено задачу з високих кабінетів, тому вони найближчими днями висуватимуть підозру. І наступним кроком буде звернення до суду про моє відсторонення з посади.

- Яким, на вашу думку, буде рішення суду?

- Прогнозованим. Суд у нас працює чітко по вертикалі.

- А якою буде реакція депутатського корпусу?

- На них тиснули й тиснуть. Дев'ять місяців тому пробували за грубі гроші зібрати квазібільшість, щоб відправити Садового у відставку. Багато псевдогромадських організацій робили пікети. Люди, які це організовують мають затишні кабінети на вулиці Банковій, аналізують, моніторять це все. Така в них робота. Таке життя.

- Ви побоюєтеся можливого затримання чи арешту?

- Якщо ви пішли в українську політику, маєте розуміти, що це може відбутись у будь-який час.

- Ваш прогноз: чи ухвалить суд рішення про ваше відсторонення з посади мера?

- Це потрібно питати в керманичів нашої держави: яке рішення вони приймуть, і коли. Бо кожного дня рішення коригуються. Попередньо вони мали оголошувати підозру після 21-го березня. Але щось помінялося, і мають зробити це до 21-го. Вони відпрацьовують якийсь медійно-сценарний план. Щоб воно красиво лягло.

- Ви збираєтеся добровільно залишати посаду мера, чи, може, залишати межі України?

- Йти з посади, тікати, лягати на лікарняний чи загортатись у ковдру не збираюся. Я працюю, виконую свої обов'язки.

- Як ви збираєтеся захищатись у цій ситуації?

- Буду наймати адвокатів, буду захищати свої права в суді. Я законослухняний громадянин. Навіть якщо до мене будуть застосовувати незаконні методи, я все одно буду поважати закон.

- Чи не доречно було б піти з посади керівника "Самопомочі", щоб не підставляти свою політичну силу під удар?

- Дехто каже, що мені слід було б піти у відставку з посади голови партії, дехто каже, що слід було б піти у відставку з посади міського голови Львова. А я дякую львів'янам, які обирають мене головою, і це для мене велика честь. І дякую однопартійцям, які мене підтримують і надають мені сили для подальшої роботи.

Маю сили. Працюю.

- Коли може відбутися ваше відсторонення з посади? І хто тоді керуватиме містом?

- За моїми даними це відбудеться найближчими днями. Виконувати обов'язки голови буде секретар Львівської міської ради - Анатолій Забарило, представник партії "Громадянська позиція".

- Ви очікуєте втрат у "Самопомочі", якщо у вас почнуться реальні проблеми?

- Це не перше й не останнє випробування для партії і для мене. Краще пізнаємо одне одного. Загартуємося. Це на краще для партії, пройдемо додаткове очищення. Я гордий за своїх колег, за їхню позицію. Хоча членів парламентської фракції постійно спокушають, на них постійно тиснуть. Натякають на можливість порушення кримінальних проваджень.

- Хто спокушає, тисне, натякає?

- Колеги по парламенту, скажімо так.

- З БПП, з "Народного фронту", звідки?

- З різних фракцій. Це така система. Ми - інородне тіло в сьогоднішньому політикумі, багатьом це не подобається. І всі б хотіли, щоб ми стали такими як усі та припинили своє існування. А я переконаний, що ми тільки будемо ставати сильнішими. Треба тримати свою позицію і йти вперед. Нам потрібно сьогодні вижити і дочекатися, що ця система розсиплеться.

- У вас відбулася розмова з президентом. Під час неї була можливість залагодити з Петром Порошенком свої проблеми?

- Як можна залагодити певні проблеми? Петро Олексійович прагне, щоб "Самопоміч" у Верхов ній Раді голосувала так, як йому це потрібно і вигідно. Він жалкував знову й знову, що я не погодився обіймати посаду прем'єра. Ми обмінялися думками. Маю схильність говорите те, що думаю, незалежно від того, хто переді мною. І так, щоб не мучила совість. Розмова тривала довго, близько двох годин. Домовилися ще зізвонитися.

- На ваш погляд, чого прагнув президент від цієї розмови?

- Важко сказати. Він хоче спілкуватися. Він завжди ображається, коли я в Києві і не телефоную йому. Я пояснюю, що не хочу відволікати його від нагальних справ. Ця зустріч була для мене несподіванкою.

Я зустрічався з міністром внутрішніх справа Аваковим. Він повідомив, що президент знає про цю зустріч і запитав, чи не погоджуся я, на запрошення президента, поїхати на чай до нього. Можливості президента знімати інформацію про будь-кого є дуже великими...

Спілкуючись з президентом, ми зокрема, ми багато дискутували щодо обміну полоненими. Моя позиція чітка: треба зробити все можливе і неможливе, щоб звільнити всіх наших хлопців. Треба віддати хоч і тисячу людей, але всі наші хлопці мають бути звільненими. А позиція "цього не віддамо, цей вартий, цей не вартий" - це неправильно. Можливо він дослухається, і це зробить. Дискутували про блокаду. Останнє рішення Ради національної безпеки почасти могло народитися під впливом нашої дискусії. Питання, чи будуть це рішення виконувати.

- Чи висував вам президент якісь пропозиції? Чи, можливо, тиснув?

- В українській політиці тиск - наявний чи прихований - завжди присутній. В українській політиці завжди щось на щось міняють. Але я ціную своє слово. Я не буду за спинами домовлятися, чи когось продавати - це не моє. Пану президенту ця позиція не зовсім подобається, тому він шукає підходи зліва, справа. Одна кримінальна справа, друга кримінальна справа. Розказує які мої колеги з "Самопомочі" нехороші, які вони всі проблемні. Немає, напевно, святих людей. Святі на небі. А ми такі, які ми є.

- Президент прагнув зміни позиції "Самопомочі" у Верховній Раді?

- Однозначно. Він завжди хоче, щоб робили так, як йому це подобається. А я його завжди переконую, що треба робити правильно, виходячи зі стратегічних інтересів.

- Ви казали, що у президента є необмежені можливості для зняття інформації. Ви натякаєте на те, що ваші телефони прослуховують, а за вами стежать?

- Те, що аналізуються телефонні дзвінки - це однозначно. Він дуже поінформована людина. Наприклад, ми мали зустріч з Саакашвілі, Гриценком і Гацьком. Під час зустрічі в адміністрації я переконався, що він у деталях обізнаний про те, що обговорювалося. Він дуже чутливо реагує на меседжі та позиції людей, які є предметом його особливої уваги.

- "Українська правда" оприлюднила ксерокопії так званих темників, де зокрема йшлося про вас. Ви вірите, що це реальний документ, а не фейковий?

- Переконаний на 100% що це правдивий документ. По-перше, я маю довіру до інформації, яка оприлюднюється на "УП", по-друге я маю свої джерела.

- Хто був ініціатором зустрічі з міністром внутрішніх справ?

- Я йому телефонував у понеділок, і він запросив мене прийти, коли буду в Києві.

- Перед цим він жорстко звинувачував вас у організації блокади, яка, на його думку, шкодить державним інтересам. Ви порозумілися під час цієї розмови?

- Аваков сьогодні представляє потужну політичну силу, на якій нині тримається коаліція. Мені було дуже цікаво з ним спілкуватися. З цієї розмови багато що для себе зрозумів. Я зрозумів його занепокоєння. Ми відверто обмінялися думками. Стосовно його висловлювань на уряді, вважаю, що це були певні емоції. До того ж фрази могли бути вирвані з контексту, ми не знаємо повного змісту розмови.

- Але представники "Народного фронту" поставили питання про відсторонення від посади віце-спікера представника "Самопомочі" Оксани Сироїд….

- Наскільки я знаю, керівники всіх фракцій домовилися провести розслідування, щоб визначитися з цією неординарною ситуацією. Має бути визначено, хто саме дав команду запускати силовиків до парламентської зали. Бо це взагалі можна розглядати, як спробу державного заколоту. Це дуже неприємні речі, і ці речі повинні мати адекватне реагування. Так само, як і має бути адекватне реагування на те, що дали команду бити людей на редутах. До слова, днями Національну гвардію у Львові було піднято по бойовий тривозі, всі знаходились у казармі. Після рішення Радбезу, наскільки розумію, це рішення скасували.

- А як би ви пояснили зміну позиції президента щодо блокади?

-Ухвалити рішення і ввести його в дію - це різні речі. У нас рішення приймаються, але не виконуються. Думаю, на його рішення вплинули результати опитування громадської думки про про блокаду і торгівлю з терористами. Він надзвичайно чутливий до подібного. Він дуже зважає на важливі іміджеві речі. Хоча це потрібно було б зробити давно, і не було б жодних проблем.

- У вас є сумнів щодо реалізації рішення Радбезу?

- Однозначно. Вони хочуть погасити пожежу, а не робити подальші стратегічні кроки.

- Що ви маєте на увазі?

- Має бути ухвалено рішення про визнання цих територій окупованими. Це всім розв'яже руки - Міністерству закордонних справ, МВС, прикордонникам. Якби не було електричок з Криму з бойовиками - не було б і вбивства людей в Одесі. Якби не було електричок з Росії в Донецьк - не було б і захоплень адмінбудівель. Це не мої слова. Це слова прикордонників, які приходили на парламентський комітет, що розглядав власне законопроект про окуповані території.

- Ви поділяєте всі методи, дії блокадників? Їхня поведінка, на вашу думку, завжди була адекватною?

- Я не можу говорити про це, тому що я там не був, не брав безпосередньої участі, не знаю всіх обставин, і не відчував тих емоцій. Має діяти Конституція, яка передбачає мирні зібрання і передбачає права однієї та другої сторони. Деякі дії мене бентежать і дивують. Не можна виключати, що серед хлопців могли бути й заслані провокатори. І я думаю, що завдання, зокрема медіа, це ретельно дослідити. Коли б не ці блокувальники - не було б рішення РНБО. І Україна далі б заганялась у прірву

- Дехто вважає, що позачергові парламентські вибори певною мірою стабілізували б ситуацію. Чи поділяєте ви таку думку?

- Наскільки знаю, такий варіант серйозно розглядається в адміністрації президента. Існує план - восени провести дочасні парламентські та президентські вибори. Тому що президент втрачає довіру і боїться, що за рік йому буде дуже важко думати про наступний термін.

- Ви такий сценарій вважаєте реальним?

- Я розказую, які в них є плани. Наскільки це реально, навіть не думаю. У мене є чим займатися.

- Усе ж таки, на вашу думку, дострокові вибори змінили б внутрішньополітичну ситуацію на краще чи, навпаки, погрішили?

- Український політикум має усвідомити просту річ: коаліції реально немає. Депутати, політичні центри мають домовитися щодо нового закону про вибори на пропорційній основі і якісно провести легітимні вибори. Перед тим оновивши весь склад ЦВК.

Цей парламент не робочий. Депутатів силою зганяють для голосування. Але у нас парламентсько-президентська форма правління. І парламент повинен мати зовсім іншу вагу. Уряд має працювати з парламентом в унісон. Домовилися - прийняли рішення - втілили. А у нас кожне рішення це торги, кожне рішення - якісь підкилимні домовленості. Вся система державної влади - на інтригах.

- Президент вніс законопроект, який передбачає покарання за наявність подвійного громадянства. Певна частина українців, зокрема, мешканці західних областей України, мають паспорти інших держав. На ваш погляд: наскільки корисним чи шкідливим є подібний крок глави держави?

- На моє переконання ми маємо дуже цінний ресурс - українців, які живуть у різних країнах світу. Було б дуже добре, якби вони мали українське громадянство. Ми б активніше їх залучали до співпраці. А цей законопроект розв'яже хіба що точкові проблеми. Хтось із бізнесменів, які йому не подобаються, має три-чотири паспорти, можливо, він хоче зробити їм капость. Але як це доводити, як вилучати? Це смішно, як на мене.

Наскільки знаю, практично всі, хто займається бізнесом на Закарпатті мають ще один паспорт. Думаю, відсотків 30-40% в тій області є громадянами не тільки України. Якщо ми їх позбавимо громадянства України, вийде що в деяких районах живуть тільки громадяни інших країн. І що тоді? Території будемо віддавати? Чи що? На Банковій ніхто не думає стратегічно.

- У вас немає паспорта іншої держави?

- Немає і ніколи не було.

- Чи можна вважати, що тертя між Порошенком і вами почалися тоді, коли він почав розглядати вас як опонента на наступних президентських виборах?

- Є така думка. Чи дійсно він так вважає? Не знаю. Він мені про це не говорив. Він пропонував мені все можливе й неможливе, хіба що свій кабінет не пропонував. Якщо він хоче, щоб я був його опонентом на виборах, то він це робить. Системно і планомірно. Але в мене таких намірів не було.

- Як би ви сьогодні охарактеризували свої стосунки з президентом? Він для вас хто?

- Я за нього голосував на виборах. І я для себе вважаю за потрібне говорити йому те, що я думаю. І я не полишаю сподівань на те, що він одумається і робитиме правильні та корисні речі для країни.

- Чи поділяєте ви думку, що історія зі сміттям поховала ваш президентський рейтинг? Ця проблема, на ваш погляд - провина міської влади, прикрий збіг обставин чи інтрига Банкової?

- Рейтинг, повірте, мене мало цікавить.

Проблема сміття є в кожному місті нашої держави. Якщо завтра припинить роботу хоч один з полігонів у Києві, то це буде катастрофа для жителів міста, тому що вони продукують на день 3 тис. тонн відходів, а сучасних заводів в Україні немає. Тому що це нерентабельно і невигідно. 1 тонна (сміття, - ред.) в Україні вартує 2,5 євро. У країнах ЄС - від 140 до 180 євро за тонну. Жоден інвестор кошти в Україну не вкладе. Ми пробували знайти інвестора і з того нічого не вийшло. Ми почали перемовини з Європейським банком, який дає кошти під 1% на 25 років. Над цим проектом ми зараз працюємо. Розраховуємо на допомогу французького уряду в розвязанні проблеми відходів у Львові.

Те, що відбувся підпал - я в цьому переконаний на 100%. Треба було заблокувати сміттєзвалище. Прокуратура зробила подання закрити його. Іншого в нас немає. І всі полігони в Україні отримали команду не приймати сміття зі Львову. І ми в такій блокаді вже три місяці. У мене кожного дня є ця проблема. Якщо б по всій країні була рознарядка, то проблеми зняли б. А цього не було зроблено. Про це прекрасно знає прем'єр, міністри, президент. І всі вони збоку стоять і дивляться, як Садовий з цього буде виходити.

Я думаю, певні люди в Києві довго аналізували що б такого у Львові можна було вчудити. Вчудили.