UA / RU
Підтримати ZN.ua

Локалізація медичної реформи збільшує шанси на її провал

Ризики краху спроби медичної реформи у разі її локалізації на певній території надзвичайно високі: вона зачіпає занадто багато інтересів впливових людей у медичному та фармацевтичному бізнесі.

Про це у своїй статті для ZN.UA пише експерт з питань управління територіями Юрій Ганущак, коментуючи ухвалений у першому читанні урядовий законопроект №8603 про експеримент з медичною реформою у Дніпропетровській, Донецькій, Вінницькій областях та місті Києві.

Автор пояснює, що реформа пропонується як експеримент, територіально локалізований. Причому, згідно з проектом, «органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування пілотних регіонів відповідно до повноважень, визначених законом, можуть встановлювати перелік адміністративно-територіальних одиниць, які є учасниками пілотного проекту».

Тобто, за словами Ю.Ганущака, допускаються розриви в єдиному медичному просторі. Виправданням проведення соціально-адміністративних експериментів, на його думку, могла б бути необхідність відпрацювання деяких елементів реформи перед їх повсюдним впровадженням. Але при цьому необхідно чітко формулювати індикатори успіху, причому до проведення експерименту і в самому законі, а не в підзаконному акті Міністерства охорони здоров’я, який ще має колись з’явитися.

Автор також підкреслює, що результати реформи, навіть позитивні, можуть проявитися нескоро, на відміну від рецесії, яка неминуче настає одразу по вичерпанні запалу ентузіастів. «Зате криків на теми «ріжуть по-живому», «закривають лікарні», «знищують останні завоювання радянської доби», «звільняють фахівців», «до лікарні добиратися значно далі» тощо слід очікувати одразу, як тільки головні лікарі районних лікарень побачать, що ряд відділень справді закриються як неефективні, що деякі лікарні буде перепрофільовано в хоспіси, амбулаторії, що посади керівників відповідних управлінь охорони здоров’я в районах та головних лікарів лікарень нарешті розділять. Такі болючі зміни можна успішно провести тільки при тотальному впровадженні їх по всій Україні. Однак МОЗу хочеться поекспериментувати, - невдачу що до чого спишуть на регіони. Інтерес регіонального керівництва теж зрозумілий, - експеримент потребуватиме надання преференцій, насамперед бюджетних, що вже саме собою є приводом для них «побавитись у реформу»», - наголошує автор.

Детальніше читайте у свіжому випуску «Дзеркала тижня. Україна» у статті Юрія Ганущака «Медична реформа: експеримент із запланованим провалом?»