UA / RU
Підтримати ZN.ua

Що французи люблять більше за гроші? Більше грошей!

Не принципи, а прибуток. Не цінності, а ціни

Автор: Наталія Власюк

З усіх сотень іноземних компаній, що залишили Росію у відповідь на її вторгнення в Україну, французькі йдуть найменш активно.

Із 57 французьких компаній у РФ тільки 5% повністю пішли з російського ринку, а 44% — лише призупинили діяльність тією чи іншою мірою. Таким чином, величезний 51%, вони ж 29 найбільших французьких компаній, абсолютно нічого не зробили. При цьому з американських компаній у Росії тільки 6% нічого не зробили, 37% повністю вийшли з Росії, а 56% призупинили свою діяльність. Повторимо кричущу невідповідність: 51% усіх французьких і тільки 6% американських компаній у РФ нічого не зробили для виходу з цього ринку.

От чому президент України Володимир Зеленський так публічно критикував французький бізнес, закликаючи його піти з Росії у своєму відеозверненні до французького парламенту наприкінці березня: «Renault, Auchan і Leroy Merlin мають перестати бути спонсорами російської воєнної машини, — цінності важливіші за прибутки».

Офіційна позиція Франції

Офіційний представник французького уряду Габріель Атталь заявив в інтерв'ю France Info, що французькі компанії не отримували наказу уряду залишити Росію. Він додав, що рішення з цього питання приймаються радами компаній. «З іншого боку, їм не дозволяють робити нові інвестиції та розширювати діяльність у Росії», — зазначив Габріель Атталь.

Gabriel Attal/facebook

Також він пояснив, що уряд працює над посиленням санкцій, але вони мають бути ефективними та вдарити перш за все по російській, а не по французькій економіці.

«Росія не піде з Європи, вона залишиться нашим сусідом. У будь-якому разі ми підтримуватимемо відносини з Росією», — сказав Габріель Атталь.

Інвестиції в Росію

Звісно, будуть, для французького бізнесу РФ — величезний ринок, якого вони не хочуть втрачати, тому що інвестували в нього останніми роками чимало.

Обсяг французьких інвестицій у Росію на 2021 рік становив 21,7 млрд дол. США, тоді як загальний обсяг російських інвестицій у французьку економіку — 3,1 млрд дол. З 2018 року той самий Макрон особисто закликав французькі компанії більше інвестувати в Росію, особливо в агропродовольчу галузь, космічну індустрію та цифрову економіку, що вони й робили. І, попри санкції, Франція залишається не просто постачальником будматеріалів, їжі або авто, а й одним із небагатьох постачальників «розумних» інвестицій, тобто інвестицій, пов'язаних із появою просунутих технологічних рішень і подальшим створенням висококваліфікованих робочих місць у РФ.

Це підтверджує й торговельний баланс обох країн: сальдо торговельного балансу Росії при торгівлі з Францією стабільно від’ємне. Більшу частину російського експорту становлять мінеральні ресурси, при цьому у Франції розподіл більш рівномірний і переважають товари з більшою доданою вартістю. Словом, Франція в набагато більшому виграші від цього співробітництва, тому так охоче інвестує гроші в цю країну.

За останні кілька років дедалі більше компаній із французьким капіталом виявляли бажання працювати на російському ринку. Активне співробітництво особливо помітне в енергетиці, авіаційній та автомобільній промисловості, залізничному транспорті, інфраструктурних проєктах, фармацевтичній і харчовій промисловості, спільних інвестиціях у треті країни.

Прибуток замість принципів

Слід зазначити, що французькі компанії є найбільшим іноземним роботодавцем у Росії, надаючи робочі місця 160 тисячам людей у різних секторах, але особливо в енергетиці, оптовій торгівлі та харчовій промисловості. Це дані Міністерства економіки Франції.

Французькі підприємства в Росії, як правило, працюють у більш трудомістких секторах послуг, ніж їхні американські, німецькі або італійські колеги. Одна лише французька компанія Leroy Merlin, наприклад, має близько 100 магазинів і 45 тисяч співробітників у Росії. Великі французькі компанії, такі як Merlin, висунули аргумент, що для них неетично покинути тисячі своїх співробітників, а виведення інвестицій із Росії піде тільки на користь російській державі, оскільки вона експропріює їхні активи, що залишилися.

Однак повний вихід із Росії — це крайній варіант. Але ж і приєднуватися до тих компаній, які припиняють бізнес у РФ, вони теж не хочуть. Тобто це все-таки не про етику, а про бабки.

«Санкції не працюють, якщо застосовуються наполовину, за винятком фармсектору, неросійські компанії, які залишилися в Росії, ставлять гроші вище за мораль і прибуток вище за людей», — сказав в інтерв'ю Investment Monitor аналітик GlobalData Денієл Кларк.

«Деякі компанії заявили, що залишаються в Росії, тому що несуть моральну відповідальність і зобов'язання перед споживачами. Хоч би яким важливим був російський ринок, ведення бізнесу на ньому вплине на корпоративну репутацію», — додав він.

Інші висловлюють ще сильнішу незгоду з ідеєю, що деякі компанії залишаються в Росії, оскільки вважають етично привабливим не втрачати своєї величезної робочої сили.

«Вони не пішли, бо Росія являє собою велику частину їхнього ринку, тому вони турбуються про втрату свого прибутку», — заявив цього тижня в інтерв'ю Investment Monitor колишній головний інвестиційний радник прем'єр-міністра України Даніель Білак.

Daniel Bilak/LinkedIn

«Вони не турбуються про своїх співробітників. Вони постійно наймають і звільняють людей, але вони повинні думати про те, що їхніх співробітників убивають в Україні або про дітей, яких бомблять уві сні. Чи намагаються вони провести етичне порівняння з цим? Це не по-людськи. У вас немає моральної ясності та твердості ваших переконань», — наголосив він.

Білак стверджує, що якщо компанія не залишає Росії, вона причетна до фінансування державного тероризму шляхом сплати податків російській державі, додаючи, що це має стати проблемою для компаній.

***

Показово, що після деякого спаду 2014 року, тобто від моменту запровадження перших санкцій проти РФ у зв'язку з анексією Криму, надалі торговельно-економічне та інвестиційне співробітництво Росії та Франції стабільно процвітає. Франція як була, так і залишається ключовим економічним партнером Росії, займаючи досить високе 6-те місце серед країн ЄС за обсягом інвестицій у російську економіку та 5-те місце за обсягом товарообігу.

Понад 500 компаній із французьким капіталом працюють у різних галузях російської економіки. Французький бізнес займає особливе місце в російському паливно-енергетичному комплексі, автомобілебудуванні та, звичайно ж, у харчовій промисловості. Скрізь можна чудово заробити.

Французи, за високі європейські цінності яких щодня помирають українці, виявилися досить цинічними та безпринципними, однозначно давши зрозуміти, що не мають наміру втрачати ні заробітків, ні інвестицій, навіть якщо ціна питання — людські життя.

Більше статей Наталії Власюк читайте за посиланням.