Фінансові наслідки повноправного членства України в ЄС коштуватимуть європейському бюджету від 130 до 190 мільярдів євро, які потрібно буде виділити з поточного багаторічного плану союзу. Більша половина з цієї суми піде на сільськогосподарські субсидії.
Такими є розрахунки аналітиків Інституту німецької економіки. Рівень фінансування визначатиметься площею орних земель та чисельністю населення.
«Як густонаселена, не дуже заможна та сільськогосподарська країна, можна передбачити, що Україна матиме право на значні фінансові ресурси з бюджету ЄС. Зокрема від 70 до 90 мільярдів євро підуть на сільськогосподарські субсидії та від 50 до 90 мільярдів євро на політику згуртованості», - йдеться у звіті.
Аналітики пропонують реорганізувати бюджет ЄС (MFR) на 2021-2027 роки, щоб бути готовими до реформ. За їхніми словами, лише у такий спосіб «політичне рішення тісніше прив’язати Україну до себе перспективою вступу може викликати довіру».
Якщо європейська політика згуртованості перейде до моделі концентрації, де витрати на згуртованість обмежуються біднішими державами-членами, близько 140 мільярдів євро буде доступним протягом семирічного періоду поточної MFR.
«Таким чином, перерозподіл політики згуртованості зробить значний внесок у покриття витрат України на вступ до ЄС», — прогнозують в Інституті німецької економіки.
Після очікуваного відкриття переговорів про вступ до ЄС і подальшого приєднання до Союзу Україна ще довго залишатиметься за рамками політики вирівнювання ЄС. Завданням української влади в таких умовах є максимально можливе скорочення перехідного періоду до повного поширення механізмів територіального вирівнювання ЄС на Україну. Крім того, цілей вступу України до ЄС і НАТО потрібно досягати паралельно, не підміняючи одну одною.
На чому, власне, варто робити акценти, пояснює Тетяна Богдан у тексті «Фінансові й безпекові перестороги на шляху до ЄС».