UA / RU
Підтримати ZN.ua

В чому полягають перешкоди для використання заморожених російських активів для надання допомоги Україні — FT

Пропозиція полягає в тому, щоб країни G7 надали Україні спільний кредит на суму, скажімо, 300 млрд доларів — приблизно таку, як вартість заморожених активів Росії.

Було багато пропозицій використати заморожені російські активи для допомоги Україні. Вторгнення Росії порушило міжнародне право, тож вона має сплатити репарації. Даліп Сінгх, заступник радника президента США з національної безпеки США з питань міжнародної економіки заявив 10 квітня, що "потрібно вивчити всі можливі шляхи для максимізації вартості знерухомлених резервів для України". Але рішення непросте.

Зрозуміло, що уряд США може заморозити російські активи. Але американське законодавство створює перешкоди для передачі цих активів Україні. І навіть якщо ці юридичні перешкоди можна подолати, існують політичні причини для того, щоб уряд США був обережним, пише Financial Times.

Якби Україна володіла замороженими російськими активами й отримала юридичне рішення про те, що Росія винна їй репарації за вторгнення, вона могла б компенсувати свою вимогу коштом російських активів, якими вона володіє. Але заморожені російські активи знаходяться не в Україні, а здебільшого в бельгійській компанії Eurocloear, а решта — у США та інших країнах  G7.

Тому потрібно знайти метод, який об'єднає право на компенсацію з юридичною претензією України до Росії. Пропозиція полягає в тому, щоб країни G7 надали Україні спільний кредит на суму, скажімо, 300 млрд доларів — приблизно таку, як вартість заморожених активів. Україна забезпечує позику, використовуючи своє право на репарації від Росії як заставу.

Читайте також: G7 наближається до рішення конфіскувати російські заморожені кошти

Коли Україна отримає рішення проти Росії, можливо, у трибуналі, створеному країнами G7 та Україною, Росія не платитиме (і ставитиме під сумнів компетентність трибуналу). Належним чином структурована позика могла б звільнити Україну від боргу, дозволивши їй передавати своє право на відшкодування кредиторам. На той момент кредитори, включаючи США, матимуть і заморожені російські активи, і позов проти Росії.

Закон про суверенний імунітет іноземних держав встановлює правила захисту власності іноземних держав від судового переслідування. Депозити іноземних центральних банків на банківських рахунках у США користуються захистом: суд не може торкнутися цих грошей, доки вони належать центральному банку і використовуються для звичайних банківських цілей.

Однак існують способи зняти гроші з банківського рахунку, не звертаючись до суду. Зарахування дозволяє банку автоматично стягувати гроші, які йому винен власник рахунку. Справжнє питання полягає в тому, чи страх перед скороченням депозитів центральних банків у майбутньому утримає США від цього нового кроку. Це малоймовірно, якщо країни G7 діятимуть спільно в цьому питанні.

Читайте також: “Друзі” РФ закликають ЄС не чіпати заморожені російські активи — Politico

Для того, щоб зробити позику, адміністрація потребує схвалення Конгресу. Враховуючи розбіжності в Конгресі щодо допомоги Україні, шансів на пряме схвалення мало. Але схвалення може не потребувати прийняття закону, який би безпосередньо дозволяв надання позики. Конгрес зазвичай ухвалює більш загальні дозволи, які адміністрація потім використовує для конкретних цілей.

Нагадаємо, що агенство Reuters розповіло як Захід може використати заморожені активи Росії. Це можна зробити завдяки викачуванні коштів, конфіскації, репараційним облігаціям та синдикованій позиці.