Уявіть, ви офіційно трудилися не покладаючи рук понад 30 років, але держава знає лише про дев'ять із них. У результаті й на пенсію ви раніше 65 років не вийдете, та й жодної пенсії за віком не одержите, тільки держдопомогу, яка ледве перевищує дві тисячі гривень. Справжній кошмар. Щоб він не став реальністю, не зайвим буде простежити за нарахуванням стажу до виходу на пенсію, наприклад, на порталі електронних послуг ПФУ.
Саме там схвильований пенсіонер, який звернувся в редакцію, із жахом виявив, що його страховий стаж становить лише дев'ять років замість законних 34, а про інші його трудові заслуги держава просто не знає. Наш читач сподівався влаштуватися на роботу й довести стаж до 35 років, щоб підняти розмір пенсії, але тільки дев'ять років, офіційно зареєстрованих в електронному порталі, робили ці плани просто нездійсненними. Ех, знав би раніше...
Як зареєструватися на порталі ПФУ
Однак навіть реєстрація на порталі — той іще квест. Починається він з одержання цифрового підпису, необхідного для реєстрації на електронному порталі ПФУ.
На порталі пропонуються два способи отримати цифровий підпис: або особисто відвідати орган ПФУ й одержати там реєстраційний код, або скористатися електронним ключем, отриманим в акредитованому центрі сертифікації ключів (АЦСК).
Спочатку пенсіонер пішов у відділення ПФУ, відстояв чергу, написав заяву (здивувався, навіщо фонду ці тонни паперу). Потім фахівець ПФУ зажадала картку платника податків РНОКПП (у народі — ідентифікаційний код). Е-документ із додатка «Дія» її не влаштував, і посилання пенсіонера на постанову КМУ від 18 серпня 2021 року №911, яким визнається юридична чинність е-документів, не переконало, — у фахівця просто не було відповідного сканера.
Порившись у комп'ютерному досьє пенсіонера, копію картки платника податків знайшли, логін і ключ генерували й кульковою ручкою на відривному корінці заяви записали. Правда, за словами нашого «таємного покупця», логін і ключ виявилися неробочими, а ввійти на свою сторінку в порталі він згодом за п'ять хвилин зміг через «Дію». А коли ввійшов, побачив дев'ять років страхового стажу, які й злякали його.
Як ПФУ враховує стаж
Редакція ZN.UA попросила ПФУ роз'яснити, які показники, крім страхового стажу, враховуються при вирахуванні робочого стажу, якщо він почався задовго до запровадження персоніфікованого обліку.
От що повідомила заступниця директора департаменту пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг і пільг Світлана Шута.
Із 1 січня 2004 року страховий стаж обчислюється за даними, які містяться в системі персоніфікованого обліку. Основним документом, що підтверджує стаж роботи до 01.01.2004, є трудова книжка.
Наш читач даремно злякався — його стаж при ньому. Але не всім так щастить.
Співрозмовниця ZN.UA також пояснила, що у разі відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в ній відсутні потрібні записи або ж записи про періоди роботи неправильні чи неточні, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Приймаються також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки з наказів, особисті рахунки й відомості про видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори й угоди з позначками про їхнє виконання та інші документи, що містять дані про періоди роботи.
Загалом беруться до уваги всі документи, що підтверджують, що ця людина в цей час працювала в цьому місці.
Відповідно, тільки після документального підтвердження страховий стаж, напрацьований до 01.01.2004, буде відображено на персональній сторінці реєстру застрахованих осіб після внесення до нього відомостей роботодавцем або застрахованою особою особисто.
Якщо цих даних не внесено до реєстру вчасно, періоди трудової діяльності, навчання, військової служби тощо до 01.01.2004 буде віднесено до страхового стажу безпосередньо при зверненні за призначенням пенсії, але лише на підставі наданих документів.
Дані до реєстру застрахованих осіб вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі відомостей, що надходять, зокрема, від платників єдиного внеску або безпосередньо від застрахованих осіб.
Стаж не менш важливий, ніж розмір зарплати
Зі стажем розібралися. Тепер про обчислення самої пенсії.
Згідно із законом, враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 01.07.2000 року.
При цьому за бажанням пенсіонера та при підтвердженні довідки про заробітну плату первинними документами, а також у випадку, якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 становить менш як 60 місяців, для вирахування пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року, незалежно від того, переривався стаж чи ні.
Що стосується права на призначення пенсії, то його дає стаж. Необхідний трудовий/страховий стаж для призначення пенсії за віком 2023 року становить 30 років.
У разі відсутності необхідного страхового стажу право на пенсію за віком особа набуває при досягненні 63 років (при наявності стажу від 19 до 29 років) або 65 років (при наявності страхового стажу не менш як 15 років).
При наявності страхового стажу менш як 15 років права на пенсію за віком особа не має, лише на вже згадану мізерну держдопомогу.
На сьогодні майже 70 тисяч пенсіонерів одержують виплати до двох тисяч гривень і понад 4 мільйони — до трьох тисяч. Більша частина цих людей не мали при виході на пенсію або достатнього стажу, або відрахувань до системи пенсійного страхування, а ймовірно, ні першого, ні другого.
Зарплата в «конверті» — гарантована бідність
Але ж людей без необхідного для пенсії стажу в нас дуже багато. Заробітчанин, який пів життя проїздив між Європою й Росією. Шарашник, що одержує зарплату в «конверті». Моряк, чия компанія-наймач, використовуючи міждержавні угоди про запобігання подвійного оподаткування, не платить за нього податків і зборів у своїй країні, а моряк не платить у своїй — в Україні тобто. Величезна кількість працівників, що одержують зарплати в «конвертах». Вони якщо й зароблять, то на мізерну держдопомогу.
Внески в систему пенсійного страхування платять 10,7 мільйона людей, і порівняно з кількістю працездатних виходить, що не платять узагалі нічого приблизно 3 мільйони осіб (дані на осінь 2022 року). Але на щось же вони живуть?
Чому роботодавець, який платить у «конвертах», не пояснює своїм неоформленим співробітникам, що вони приречені на злидарське існування, зрозуміло. Не зрозуміло, чому уряд, який намертво прив'язав пенсійне майбутнє людей до їхнього стажу, так рідко згадує про цю проблему. Підхід «самі винуваті» як мінімум нечесний щодо інших платників податків. Адже навіть ті мізерні дві тисячі держдопомоги заплатять із їхніх податків. А коли йдеться про мільйони гривень таких виплат щомісяця, суми вийдуть досить вагомими. І нагадувати людям про важливість стажу потрібно регулярно.
Більше статей Віктора Конева читайте за посиланням.