UA / RU
Підтримати ZN.ua

В ОП очікують отримати вп’ятеро більше доходів від заморожених активів РФ, ніж розрахували в ЄС

Між українськими і європейськими посадовцями є розбіжності в цифрах.

В Офісі президента заявили, що Україна може щорічно отримувати до 15 мільярдів доларів доходу від заморожених російських активів. Натомість у Єврокомісії розрахували, що протягом 2023-2027 років прибутки від арештованого майна РФ складатимуть близько 3 мільярдів на рік. Саме такі дивіденди планували передавати для фінансування України.

Про суму, яка є вп’ятеро більшою від оцінок ЄС, заявив заступник керівника Офісу президента Ростислав Шурма. Сталося це під час науково-практичної міжнародної конференції, присвяченої механізму компенсації, в Інституті міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, пише «Інтерфакс-Україна».

Читайте також: Країни G7 вирішили не розморожувати активи РФ до компенсації збитків Україні

«Перше завдання - це отримання не самих активів, а отримання доходів від заморожених російських активів. Тому що самі доходи за сьогоднішнього рівня відсоткових ставок у світі можуть сягати 15 мільярдів доларів щорічно», – сказав Шурма.

За його словами, під час війни з Росією ці гроші будуть «гарною підтримкою для держбюджету». Заступник голови ОП зазначив, що така компенсація є юридично простішою, а міжнародні партнери України до неї політично готові.

Водночас Шурма додав, що Україна прагне отримати всі активи РФ, включно з тими, які належать кремлівським олігархам, щоб компенсувати збитки від російської агресії.

Читайте також: Заморожені російські активи можуть бути авансом у рахунок репарацій, які РФ повинна буде заплатити Україні – Кемерон

Нагадаємо, ЄС заявляє, що заморозив російські активи на суму близько 21,5 мільярда євро, а ще 300 мільярдів євро коштів російського центрального банку заблоковані в країнах ЄС та G7.

Близько 125 мільярдів євро з цієї суми зберігає бельгійська компанія Euroclear. Бельгія, яка є членом ЄС, але не входить до G7, підрахувала, що у 2023-2024 роках збере 2,3 мільярда євро податків з цієї суми, заявивши, що використає ці кошти на допомогу Україні.

Читайте також: Лідери ЄС досягли "принципового" рішення створити фонд для фінансової підтримки України — МЗС

Раніше повідомлялося, що в ЄС не можуть дійти згоди щодо плану фінансування України із заморожених російських активів. Протягом декількох місяців чиновники ЄС вивчали способи отримання доходів від активів РФ. Але цей план викликав скептицизм з боку урядів деяких країн, зокрема Франції та Німеччини, а також Європейського центрального банку, який побоюється, що це може спричинити нестабільність євро.

Як пише The Financial Times, G7 наближається до рішення конфіскувати російські заморожені кошти. Начебто у розісланому від США документі стверджується, що конфіскація частини 300 мільярдів доларів Москви відповідає міжнародному праву.

Скільки є доходів саме від заморожених російських активів і на що може розраховувати Київ, розповідає Тетяна Хутор у статті «Доходи від російських активів зростають. Чи використає їх Україна?».