Після спаду у 2022 році, на початку 2023 року українці почали активно брати кредити в мікрофінансових організаціях та обростати боргами. Про це з посиланням на дані Національного банку України повідомляє платформа відкритих даних Опендатабот.
Так, за три місяці поточного року мікрокредитування в Україні зросло на 39%.
У 2023 році укладається близько 627 млн нових небанківських позик на місяць. Тобто, загалом за три місяці вже укладено майже 1,9 млрд нових договорів. Це на 18% більше, аніж у четвертому кварталі минулого року.
Середня сума мікрокредитів також зростає. У першому кварталі поточного року середня сума угоди майже відповідала періоду напередодні великого вторгнення: 4912 грн проти 5079 грн у першому кварталі 2022 року.
Водночас відбувається і зростання боргів за мікрокредитами. У першому кварталі 2023 року заборгованість українців зросла на 663 млн грн та склала 8,7 млрд грн.
Для порівняння протягом 2022 року заборгованості за мікрокредитами скоротилися на 5 млрд грн.
Нагадаємо, споживчі кредити в Україні мають "людожерські" відсотки й не відповідають європейській практиці.
У Нацбанку вважають, що кредити під понад 1 500% річних – вкрай нездорова практика. Вона ототожнює послугу споживчого кредиту з "борговим ярмом" та підкреслює невідповідність законодавства України кращим міжнародним практикам, у тому числі країн ЄС, до спільноти яких ми прагнемо приєднатися.
Чим ще небезпечні мікрокредити, читайте в матеріалі Юлії Самаєвої - "Мікрокредити і макрокидалово".