UA / RU
Підтримати ZN.ua

У США зросло число звернень про порушення банками санкцій завдяки новому закону – Bloomberg

Однак законодавство ще має певні недоліки, які стосуються інформаторів.

Сполученим Штатам Америки вдалося залучити більшу кількість інформаторів до передачі даних Організації по боротьбі з фінансовими злочинами Мінфіну США (FinCEN) про участь банків у порушенні санкцій чи заходів з протидії відмиванню грошей. Заохотити людей до участі у відповідній програмі допоміг закон, підписаний в грудні президентом США Джо Байденом разом з бюджетом на 2023 рік. Про це пише Bloomberg із посиланням людей, обізнаних з питанням.

Згаданий документ розширив сферу дії ініціативи й доповнив її системою винагород. 

Люди, зокрема, можуть повідомляти про обхід обмежень, застосованих щодо російських олігархів, і викривати таємну допомогу РФ з боку банків у веденні війни проти України. 

При цьому інформатори, чиї відомості стали корисними, мають отримувати мінімальні виплати. Викривачам можуть виділити до 30% грошей, стягнутих на основі відповідних даних, а мінімальний розмір винагороди становить 10%. Також вони мають можливість отримувати кошти з "поновлюваного пулу штрафів", накладених регулятором.

"Це вдарить по Путіну та його соратникам там, де буде боляче", – зауважив адвокат Стівен Кон.

Співрозмовники видання зазначили, що FinCEN за три тижні 2023 року отримала 100 повідомлень від інформаторів, тоді як за попередні два роки надійшла лише сотня звернень.

Читайте також: Чи справджуються прогнози щодо шкоди санкцій економіці Росії? — аналіз RUSI

У Bloomberg пояснили, що раніше програма Міністерства фінансів США була зосереджена на порушеннях законодавства про банківську таємницю та боротьбу з відмиванням грошей. Юристка Поппі Александр розповіла, що раніше вона відхиляла звернення інформаторів щодо порушення санкцій, у тому числі протизаконного потоку активів РФ через банки. Тепер вона очікує повернення деяких клієнтів.

"Потенційний глобальний вплив цього закону є гігантським", – наголосила юристка.

Водночас, юристи вказують на необхідність збільшення кількості співробітників FinCEN для опрацювання звернень і проєктів документів на основі отриманої інформації.

"Там очевидна нестача ресурсів. Це не лише питання корпоративної злочинності, це також стосується національної безпеки США", – сказав адвокат Джейсон Цукерман.

Видання з’ясувало, що американська влада збільшила бюджет FinCEN на 18%. Зараз організація планує розширити свій штат із трьох "викривачів".

"Офіс згодом буде укомплектований співробітниками правоохоронних органів, які оцінюватимуть і розслідуватимуть, де доцільно, дані інформаторів, а також оброблятимуть заявки на нагороди. FinCEN активно взаємодіє із захисниками інформаторів, переглядає звернення й направляє відповідні справи на розслідування", – розповів прессекретар органу.

Однак, адвокати вважають, що і законодавство США має певні недоліки, оскільки більшість інформаторів-працівників не будуть належним чином захищені від помсти з боку роботодавців.

Штати послуговуються законами про боротьбу з переслідуванням, прийнятими понад три десятиліття тому. Bloomberg пише, що, за словами правозахисників, вони недостатньо захищають співробітників, які повідомляють про внутрішні проблеми певних установ, та містять інші недоліки.

Читайте також: В Мінфіні США вважають, що російська економіка не витримає нової стелі на нафту – Reuters

Раніше стало відомо, що прокуратура США планує передати 5,4 мільйона доларів, конфісковані у російського олігарха Константіна Малофєєва, на відновлення України.