Цьогоріч проведуть перерахунок виплат для майже 600 тисяч працюючих пенсіонерів. Стосується це тих громадян, які, перебуваючи на заслуженому відпочинку, продовжили набувати страховий стаж. Вони мають право на збільшення виплат щодва роки після призначення пенсії або її попереднього перерахунку.
Щоправда, торік через війну працюючим пенсіонерам такий перерахунок не зробили. Відбулася лише березнева індексація виплат. А ось цього року запрацюють обидва механізми: масштабну індексацію вже здійснено, а перерахунок тим, хто на пенсії продовжив працювати, — в процесі.
Отже, дату для перерахунку (1 квітня) визначено Законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (ч. 4 ст. 42). Згідно з ним, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.
Проте варто зазначити, що як і стосовно індексації, пунктом 8 Прикінцевих положень Закону «Про державний бюджет України на 2023 рік» (закон №2710) передбачено, що цьогоріч автоматичний перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам провадитиметься в порядку, на умовах та у строки, визначені Кабінетом міністрів.
Що ж до самого механізму перерахунку, то його уточнено порядком, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду від 18.05.2018 №10-1. Скажімо, якщо раніше процедура перерахунку проводилася щодва роки за зверненнями пенсіонерів, то, починаючи з квітня 2018 року, органи Пенсійного фонду здійснюють її автоматично, тобто без звернення пенсіонерів.
У порядку перерахунку, затвердженому цією ж постановою, конкретизовано всі нюанси. Скажімо, він не поширюється на тих, кому призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом «Про пенсійне забезпечення», та тих, хто не досяг віку, встановленого цим законом.
У всьому іншому порядок перерахунку повторює положення закону: перерахунок виплат проводиться особам, які після призначення (перерахунку) пенсії продовжили працювати та мають не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.
Перерахунок проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію, або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону «Про пенсійне забезпечення».
Звісно ж, враховується й страховий стаж, набутий після призначення чи попереднього перерахунку пенсії. Все ґрунтується на даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який брався до уваги під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Простіше кажучи, перерахунок стосується осіб, які після призначення/попереднього перерахунку пенсії продовжували працювати й на 1 березня 2023 року, враховуючи страховий стаж, набутий у січні — лютому, мають 24 місяці страхового стажу, або ж минуло два роки з часу призначення їм пенсії чи попереднього перерахунку.
Приміром, якщо людина вийшла на пенсію в 2021 році, але продовжує працювати і за цей час додатково накопичила 24 місяці страхового стажу, то з 1 квітня 2023 року вона отримає перерахунок пенсії. До її стажу додадуться ще два роки, що збільшить розмір виплати.
Підвищення буде індивідуальним, адже залежить від кількох чинників: страхового стажу, набутого після виходу на пенсію; співвідношення між зарплатою, яку отримує людина, та середньою зарплатою по країні (так званий коефіцієнт заробітку). Саме тому сказати конкретно, на яку суму збільшаться виплати в кожного пенсіонера, неможливо.
Фахівці ПФУ самостійно проаналізують цю інформацію з реєстру й оберуть оптимальний варіант розрахунку доплати. Варіантів може бути два: з урахуванням лише набутого страхового стажу або страхового стажу і зарплати. У разі незгоди з вибором можна вимагати нарахування за самостійно обраним варіантом, але лише одним з двох.
Слід також зазначити, що механізм перерахунку не є миттєвим. Річ у тім, що відомості про нарахування та сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування будуть відображені в Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування орієнтовно в середині II кварталу. Тож, з огляду на терміни надходження цих даних, доплат у квітні не буде.
Тільки після подання страхувальниками звітності за І квартал 2023 року та надходження відомостей про сплату єдиного внеску за цей період автоматичний перерахунок працюючим пенсіонерам буде проведено невідкладно (пункт 11 постанови Кабінету міністрів від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році»).
Тобто, хоча дата проведення перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам припадає на 1 квітня, сам процес через вищезгадані причини розтягується в часі. Однак на величину виплат це ніяк не вплине: навіть якщо гроші надійдуть у травні чи червні, компенсація буде й за квітень.