Національний банк України відзвітував про завершення нової нормативної бази щодо діяльності фінансового небанківського сектору. Такі рішення ухвалені для закриття прогалин, що виникли внаслідок прийняття Верховною Радою нового чи оновленого законодавства. Зокрема нова нормативна база НБУ стосується реагування на зміни законах "Про фінансові послуги та фінансові компанії", "Про страхування" і "Про кредитні спілки".
Що саме зміниться в роботі небанківського фінансового сектору?
Нова нормативна база інакше оцінює вимоги щодо капіталізації компанії та інші важливі моменти роботи небанківських фінансових установ:
- вимоги до управління ризиками;
- вимоги до системи внутрішнього контролю;
- нові вимоги до системи корпоративного управління.
Проєкти цих нормативних документів попередньо обговорювались як у вигляді онлайн-консультацій, так і під час зустрічей і круглих столів.
“Більшість положень нових законів введено в дію з 1 січня 2024 року. Водночас учасники небанківського фінансового ринку мають піврічний перехідний період для приведення своєї діяльності у відповідність до нових вимог”, – зазначає регулятор.
Жорсткіші, але цивілізовані правила для небанківського фінсектору – НБУ
“Правила для небанківських надавачів фінансових послуг, з одного боку, стають жорсткішими, а з іншого, – створюють нові можливості для зростання ринку”, – коментує нововведення перший заступник Голови НБУ Катерина Рожкова.
На її думку, цивілізований розвиток буде корисним як для небанківських фінансових установ та їх споживачів, так і для економіки в цілому.
Оновлену нормативну базу можна знайти в окремому розділі на сторінці офіційного сайту НБУ.
Кількість учасників небанківського фінансового ринку в січні скоротилось зі 1120 до 1058. Банківський сектор залишається незмінним – 63 суб'єкти банківських послуг, повідомляє Національний банку України.
Динаміка скорочення на ринку суттєва, оскільки скорочення відбулось у проміжку між кінцем грудня 2023 року на кінцем січня 2024. Примусово виключено із реєстрів 58 учасників ринку небанківських фінансових послуг: 29 фінансових компаній, 2 страхові компанії, 21 ломбард та 6 лізингових компаній. Дві фінансові компанії, чотири кредитні спілки та одну лізингову компанію виключено з реєстрів за ініціативою заявників, повідомляє Нацбанк.