UA / RU
Підтримати ZN.ua

Нацбанк зменшив прогноз інфляції та підвищив очікування росту ВВП

Національний банк України покращив прогноз інфляції на 2023 рік з 18,7% до 14,8% та підвищив прогнозоване зростання валового внутрішнього продукту країни до 2%. Такі дані оприлюднені у макрофінансовому звіті НБУ від 27 квітня.

У Нацбанку зазначають, що з початку року інфляція знижувалася швидше, ніж очікувалося, що робить можливим коригування річного прогнозу.

«Проте через вплив війни ціновий тиск залишається високим, а виробничі витрати – значними, в тому числі через складнощі з веденням діяльності та налаштуванням логістики в умовах війни», – зазначають у регуляторі.

Очікується, що зниженню інфляції впродовж року сприятиме комбінований ефект від здешевлення енергоносіїв на світових ринках, стриманий внутрішній попит, а також вплив монетарної політики НБУ. В Нацбанку вважають, що наступними роками рівень інфляції в Україні буде нижчим 10%, а економіка вже цього року повернеться до зростання.

Зокрема поліпшено прогноз зростання внутрішнього валового продукту –  з 0,3% у січневому прогнозі до 2,0%.

Таке покращення прогнозу в НБУ обґрунтовують ймовірною стабільністю в роботі енергосистеми та збільшенням обсягів міжнародної фінансової допомоги, які підтримають економічну активність.

Читайте також: Коли НБУ відпустить курс долара: думка експерта

Основним чинником позитивного прогнозу, як і раніше, є збереження високих безпекових ризиків до початку 2024 року.

«Повномасштабна війна триває. Ключовим ризиком для цього прогнозу залишається триваліший термін та інтенсивність війни. Вони можуть мати суттєвий негативний вплив на економічну активність, а також призвести до погіршення інфляційних та курсових очікувань», – заявив голова Національного банку Андрій Пишний.

Також серед чинників, які можуть вплинути на реальність прогнозу, є виникнення додаткових бюджетних потреб і значних квазіфіскальних дефіцитів в енергетичній сфері, ускладнення чи припинення роботи "зернового коридору", а також обмеження імпорту українського продовольства окремими європейськими країнами, нові руйнування енергетичної інфраструктури, які можуть призвести до поновлення суттєвого дефіциту електроенергії та зниження світової інфляції повільніше, ніж очікується.

«Натомість швидка реалізація проєкту відбудови України разом з євроінтеграційними реформами дадуть змогу значно прискорити темпи економічного зростання», – вважають у Нацбанку.

При цьому в НБУ кажуть, що надходження значного обсягу фінансування для відбудови може створити умови для пом’якшення валютних обмежень.

Ураховуючи зазначені ризики, високу невизначеність та очікувані суттєві видатки державного бюджету та низку інших факторів правління НБУ вирішило зберегти облікову ставку на рівні 25%.

Читайте також: Залежність від імпорту підвищує тиск на міжнародні резерви та валютний курс — експерт

«Наша економіка витриваліша, ніж ми думали, але й роботи попереду чимало», вважає Богдан Данилишин, підбиваючи проміжні економічні підсумки та розказуючи про основні завдання, які постануть перед урядом і НБУ у найближчій перспективі.