UA / RU
Підтримати ZN.ua

За новим збройним фондом ЄС на 5 млрд євро для України стоїть «креативна бухгалтерія» – Politico

«Фонд», насправді, не отримає 5 мільярдів євро

Новий європейський фонд для військової допомоги Україні в межах Європейського фонду миру у розмірі 5 мільярдів євро був сприйнятий як велика перемога, але ця програма є скоріше бухгалтерською процедурою, ніж реальною купою готівки, зазначає видання POLITICO.

Насправді, незважаючи на свою назву, «фонд» не отримає 5 мільярдів євро, оскільки окремі поставки озброєнь Україні можуть вважатися «внесками в натуральній формі». Кінцевий результат все одно означатиме, що в Україну буде надіслано зброї на мільярди євро – деякі з них безпосередньо донорами. Але якщо країни дадуть менше зброї, ніж визначено, то їм доведеться фактично платити у фонд.

Читайте також: Естонія запропонувала план військової допомоги для України на 120 мільярдів євро

Двосторонні поставки озброєнь в Україну будуть дисконтовані від грошових внесків до фонду на рівні близько 43%. Це означає, що за кожні 2,30 євро, які країна надає Україні у вигляді зброї, вона може вирахувати 1 євро зі свого внеску до фонду, пояснює POLITICO. Для всіх країн це означає, що поки вони надають достатню двосторонню допомогу, їм не доведеться робити до цього фонду жодних нових внесків. Це «креативна бухгалтерія», сказав один чиновник в інтерв'ю виданню.

Німеччина, наприклад, має вносити близько 1,2 млрд євро на рік, але якщо вона надасть Україні щонайменше 2,4 млрд євро у вигляді зброї, то з неї знімаються зобов’язання по цьому фонду. При цьому у 2024 році Берлін пообіцяв виділити 7 мільярдів євро на військову допомогу Україні. Німеччина вже заявила, що зарахує свої власні поставки озброєнь як свій внесок.

Читайте також: Німеччина наївна і повинна прокинутися від загрози з боку Росії — колишній керівник розвідки

Однак, за словами високопосадовця ЄС, деякі країни, швидше за все, віддадуть перевагу надсилати гроші до фонду, а не надавати зброю безпосередньо Україні.

«Двосторонні внески в натуральній формі мають сенс для країн, які мають велику військову промисловість, оскільки вони можуть купувати зброю у своїх власних виробників», – сказав чиновник.

Але ця суха бухгалтерська процедура не відповідає тому, з яким ентузіазмом в Брюсселі вітали угоду, підписану 13 березня. Лідери ЄС, яким знадобилося кілька тижнів, щоб досягти згоди щодо пакету на тлі заперечень з боку Франції, Німеччини і Угорщини, одразу ж розхвалили угоду як перемогу ЄС і України, яка відчайдушно потребує більше озброєнь і боєприпасів.

Читайте також: Без допомоги США Україна втратить ще більше територій — директор ЦРУ Бернс

Нагадаємо, минулого року глава зовнішньополітичного відомства ЄС Жозеп Боррель запропонував створити в рамках Європейського фонду миру окремий Фонд допомоги Україні з бюджетом до 5 мільярдів євро на рік протягом наступних чотирьох років. В процесі дебатів між європейськими лідерами, новий Фонд «зменшився».