Головний кандидат ультраправої партії "Альтернатива для Німеччини" (AfD) на виборах до ЄС Максиміліан Кра припинив виборчу кампанію та вийшрв з правління партії після суперечливого інтерв'ю Financial Times, у якому він сказав, що не всі люди, які служили в СС, були злочинцями. У середу Кра заявив, що подав у відставку з виконавчого комітету AfD і більше не буде з'являтися на передвиборчих заходах партії перед голосуванням до Європейського парламенту наступного місяця.
Його коментарі щодо СС спонукали французького союзника AfD, ультраправу партію “Національне об’єднання” (RN), заявити, що вона розриває зв’язки з німецькими популістами. Дві партії входять до однієї групи в Європарламенті “Ідентичність і Демократія” (ID).
“Досить: AfD просто переходить від однієї провокації до іншої”, — заявила Марін Ле Пен, лідер RN, радіо Europe 1 у середу, пояснюючи рішення партії.
До цих коментарів Кра потрапив у заголовки газет після того, як німецька поліція заарештувала одного з його співробітників Цзянь Го за підозрою в шпигунстві на користь Китаю.
У своєму інтерв’ю FT Кра говорив про підрозділ СС, який керував таборами смерті Адольфа Гітлера.
“Перш ніж називати когось злочинцем, я дійсно хотів би знати, що він зробив особисто”, - сказав він, додавши, що багато з 900 тисяч членів СС були “простими фермерами, які не мали іншого вибору”. Він також зазначив, що Гюнтер Грасс, відомий німецький письменник, був членом Waffen-SS.
“Це не означає, що в цих підрозділах не було особливо високої частки злочинців — це безперечно правда. Але я не скажу, що хтось автоматично став злочинцем через те, що одягнув неправильну форму”, — сказав він.
СС було оголошено злочинною організацією на Нюрнберзькому процесі. У опублікованій у середу заяві Кра сказав, що його “об’єктивні та обережні заяви” були використані як привід, щоб завдати шкоди партії.
“Останнє, що нам зараз потрібно — це дебати стосовно мене. Альтернатива для Німеччини має зберегти свою єдність. З цієї причини я утримаюсь від подальших виступів у виборчій кампанії та подаю у відставку з посади члена виконавчого комітету AfD”, — сказав він.
Цей крок Кра ставить європейську виборчу кампанію AfD у незручну ситуацію. Номер 2 у списку партії, Петр Бистрон, також має проблеми: минулого тижня німецька влада почала відносно нього розслідування щодо корупції та відмивання грошей, якого звинува. Депутата звинувачують в участі у таємній операції російського впливу напередодні голосування в ЄС.
Розрив RN з AfD знаменує собою кульмінацію місяців напруженості між двома партіями. У січні Ле Пен дистанціювалася від німецького союзника після повідомлень у ЗМІ про те, що функціонери AfD обговорювали плани масової депортації німців із іммігрантським походженням, у тому числі з німецькими паспортами. Ле Пен понад десять років намагалася «детоксикувати» імідж партії, заснованої її батьком Жаном-Марі Ле Пеном, який був засуджений за мову ненависті за заперечення Голокосту.
Представник RN у Брюсселі, який говорив на умовах анонімності, сказав, що переформатування груп у Європейському парламенті після виборів є неминучим, і передбачив, що радикальні елементи AfD, включаючи Кра, зроблять партію “дуже ізольованою”.