UA / RU
Підтримати ZN.ua

Урсула фон дер Ляєн закликає ЄС фінансувати в оборонне виробництво — Financial Times

Європейські члени НАТО разом витратять на оборону рекордні 380 мільярдів доларів в 2024 році.

Брюссель повинен стимулювати європейську оборонну промисловість до нарощування виробництва і сприяти консолідації, заявила президент Європейської комісії, попередивши, що "світ став жорсткішим". Урсула фон дер Ляєн повідомила, що комісія розробляє стратегію оборонної промисловості, спираючись на досвід використання коштів платників податків для збільшення виробництва вакцин проти Covid-19 і для спільних закупівель газу, пише видання Financial Times.

"Ми повинні витрачати більше, ми повинні витрачати краще, ми повинні витрачати по-європейськи", — сказала фон дер Ляєн в інтерв'ю Financial Times у четвер 15 лютого.

Читайте також: Україна ризикує зіткнутись із критичною нестачею західних боєприпасів — Financial Times

Цього місяця має бути оприлюднений план модернізації європейського військово-промислового комплексу перед обличчям зростаючих загроз з боку Росії; він має бути схвалений національними столицями, деякі з яких можуть чинити опір зусиллям Єврокомісії щодо централізації прийняття рішень про оборонні інвестиції. Чиновники ЄС прагнуть максимізувати збільшення військових витрат країн-членів після повномасштабного вторгнення Владіміра Путіна в Україну, щоб створити більшу, міцнішу й ефективнішу європейську оборонну промисловість. 

"У нас дуже фрагментований оборонний ринок, і це потрібно змінити. Якою є компетенція Єврокомісії? Це промисловість. Це наш основний бізнес. Ми сприяємо, а не купуємо", — повідомила фон дер Ляєн. 

Читайте також: Європа хоче бути самостійною у військовому плані. Чи не занадто пізно? — The New York Times

Виступаючи напередодні Мюнхенської конференції з безпеки, фон дер Ляєн заявила, що Брюссель повинен забезпечити оборонну промисловість континенту здатною реагувати на зростаючу геополітичну загрозу. Пропозиції в плані комісії включають використання бюджету ЄС для збільшення фінансування на додаток до спільних контрактів на постачання озброєнь, підписаних країнами-членами, а також гарантії того, що продукція буде куплена, повідомили чиновники. Пропозиція фон дер Ляєн допоможе впорядкувати оборонну промисловість континенту, яка значною мірою розділена за національною ознакою, і заохотить більше витрачати на європейську продукцію, а не купувати її в третіх країнах, таких як США.

"Нам потрібно підвищити рентабельність інвестицій тут, в ЄС. Нам потрібна справедлива частка грошей європейських платників податків, які витрачаються всередині Європейського Союзу", — зазначила Урсула фон дер Ляєн. 

Читайте також: Європа більше не може розраховувати на безпекову парасольку Америки — Financial Times

Європейські члени НАТО, більшість з яких знаходяться в ЄС, разом витратять цього року на оборону рекордні 380 мільярдів доларів, повідомили цього тижня в НАТО, порівняно з менш ніж 230 мільярдами доларів у 2014 році. За словами фон дер Ляєн, короткостроковий "критичний фокус" посилення оборони полягатиме у продовженні поставок зброї Україні.

Але стратегія оборонної промисловості ЄС також покликана зміцнити довгострокову безпеку Європи. Вона базуватиметься на вже існуючих пілотних програмах, таких як фонд у розмірі 300 мільйонів євро для підтримки спільних закупівель військової продукції, започаткований минулого року, щоб допомогти країнам-членам поповнити запаси, виснажені постачанням зброї до України.