UA / RU
Підтримати ZN.ua

Угорщина може "попрощатися" з високою посадою в ЄС: Брюссель втомився від обструкціонізму Орбана — Politico 

Європейські лідери дедалі більше роздратовані спробами Орбана блокувати санкції проти РФ та допомогу Києву.

Втомлені постійним обструкціонізмом прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана щодо України, лідери країн ЄС планують покарати його, надавши Будапешту “слабкий портфель” у наступному складі Єврокомісії, розповіли Politico європейські дипломати.

Читайте також: Країни ЄС стурбовані через вето Угорщини на надання Україні допомоги у вигляді зброї — Bloomberg

Угорщина хоче зберегти за собою роботу з розширення, яка має значний вплив на тлі питання вступу України до ЄС, але національні уряди Союзу не хочуть, щоб нинішній єврокомісар з питань розширення, представник Будапешта Олівер Варгеї (або будь-який інший представник Угорщини) залишався на такій важливій посаді.

Орбан є найближчим “союзником” російського диктатора Владіміра Путіна в ЄС, і європейські лідери дедалі більше роздратовані його спробами блокувати санкції та протидіяти наданню допомоги Києву. 

Навряд чи може навіть йтися про те, щоб Угорщині дозволили зберегти контроль над будь-якими важливими питаннями, сказало одне з джерел видання на умовах анонімності.

Єврокомісія заявила, що уряди й наступний президент Комісії повинні обрати нових комісарів, і вона не буде “випереджати їхні рішення”.

Останніми місяцями Орбан намагався заблокувати допомогу Україні та погрожував зірвати переговори про її вступ до ЄС. У липні Угорщина також візьме на себе піврічне ротаційне головування в Раді ЄС, що дає їй повноваження визначати порядок денний.

Проте Будапешт усе ще сподівається, що Варгеї залишиться на своїй посаді, яку він обіймає з 2019 року. Однак його звинувачують у підриві політики щодо країн-кандидатів на вступ до ЄС, що створило плутанину в нещодавньому протистоянні з Грузією через закон про “іноагентів”, який багато хто розглядає як спосіб керівної партії Тбілісі придушити опозиційні ЗМІ, активістів та громадські організації.

Будапешт раніше намагався запровадити власну версію правил подібних до російського закону про “іноагентів”, наштовхнувшись на спротив Брюсселя та європейських правових інституцій.   

Ще один дипломат раніше висловлював занепокоєння щодо ролі Варгеї у переговорах про вступ, враховуючи, що Угорщина відкрито виступає проти членства України в ЄС.

Призначення Варгеї — кандидатури запропонованої Орбаном, п'ять років тому широко розглядалося як “мирна пропозиція”, щоб утримати уряд Угорщини на боці Брюсселя, подібно до того, як дедалі більш євроскептичній Великій Британії була надана провідна економічна роль до Brexit у 2014 році, після того, як лідер консерваторів Девід Кемерон пообіцяв провести референдум у 2013 році.

Раніше цього тижня міністр закордонних справ Литви Габріеліус Ландсбергіс закликав Угорщину припинити затримувати багатомільйонний військовий пакет для Києва. За кілька днів до цього Ландсбергіс заявив, що Будапешт стоїть за нездатністю ЄС представити узгоджену позицію щодо війни в Секторі Гази та російського вторгнення.

“Майже всі наші дискусії та необхідні рішення [ЄС] блокуються лише однією країною”, - сказав він.

Читайте також: Угорщина блокує рішення для початку переговорів про вступ України до ЄС – журналіст

Детальніше про те, чого Угорщина насправді домагається від Києва, розповідав Володимир Кравченко