Правляча коаліція у Латвії домовилася заборонити імпорт російського і білоруського зерна в країну. Відповідний законопроєкт парламент має розглянути у лютому. Також у країні хочуть ретельніше перевіряти походження зерна, щоб визначити, чи його не вкрали в Україні.
Питання про заборону імпорту зерна з цих держав піднімається в Латвії давно, але досі правляча коаліція дотримувалася позиції, що необхідне спільне рішення всього Європейського союзу, пише Delfi. Зазначається, що якщо Латвія ухвалить таке рішення самотужки, то це буде обмеження «тільки на папері», оскільки його можна буде обійти через інші країни ЄС. Зокрема таку думку ще на початку минулого тижня озвучувала прем'єрка Евіка Сіліня. Водночас президент Латвії Едгар Ринкевич заявив, що виступає за введення заборони.
Зі свого боку, міністр фінансів Арвілс Ашераденс заявив LTV, що заборонити транзит зерна наразі не можна, тому що «це буде незаконно». Натомість міністр сільського господарства Армандс Краузе зазначив, що надалі в країні запровадять посилений контроль транзиту зерна, який здійснюватиме Продовольчо-ветеринарна служба, оцінюючи якість, безпеку та походження продукції. Це важливо, щоб визначити, чи є зерно російським, чи вкраденим з окупованих територій України.
Він додав, що в Україні є наукові методи та база даних, за допомогою яких держави-члени ЄС зможуть визначити, де вирощене зерно.
Також коаліція домовилася, що компанії, які використовують у своєму виробництві зерно російського і білоруського походження, не зможуть претендувати на програми підтримки сільського господарства.
У Латвії сподіваються, що рішення коаліції спонукатиме інші країни Балтії та ЄС ухвалити аналогічну ініціативу. Водночас зауважується, що переважна більшість представників галузі сільського господарства не використовують зерно російського походження, проте для його перевезення задіяна латвійська залізнична та портова інфраструктура.
Нагадаємо, наприкінці листопада 2023 року прем’єр-міністр Денис Шмигаль зазначив, що на тимчасово окупованих територіях України росіяни вкрали мільйони тонн зернових загальною вартістю близько одного мільярда доларів.