UA / RU
Підтримати ZN.ua

Туреччина хоче, щоб Швеція видала курдів перед вступом до НАТО – ЗМІ

Туреччина вимагає екстрадиції понад 130 осіб 

Туреччина хоче, щоб Швеція почала видавати їй або висилати зі своєї території курдських сепаратистів і зробити це до липневого саміту НАТО у Литві – щоб заручитися турецькою підтримкою щодо вступу Швеції до Альянсу, повідомляють люди, знайомі з цим питанням, пише Bloomberg. 

Швеція, як і сусідня Фінляндія, прагнула стати членами НАТО після вторгнення Росії в Україну в 2022 році. Фінляндія приєдналася у квітні, але Туреччина заблокувала вступ Швеції, звинувативши її у наданні притулку політичним активістам, розшукуваним за звинуваченнями у тероризмі. 

Швеція зняла заборону на продаж зброї Туреччині і внесла зміни до антитерористичного законодавства в рамках угоди, укладеної минулого року з метою виходу з глухого кута. Однак минулого тижня президент Реджеп Таїп Ердоган дав зрозуміти, що цих кроків може бути недостатньо для того, щоб заручитися підтримкою Туреччини на саміті НАТО у Вільнюсі.

Читайте також: Шольц закликав Ердогана утвердити вступ Швеції до НАТО

«Туреччина хоче, щоб Швеція почала видавати або висилати підозрюваних, щоб довести, що вона серйозно ставиться до впровадження нових правил», – сказали люди, які говорили на умовах анонімності, щоб поділитися конфіденційною інформацією. 

За їхніми даними, Туреччина вимагає екстрадиції понад 130 осіб, більшість з яких є курдськими сепаратистами. Серед них – ймовірні прихильники Робітничої партії Курдистану (PKK), яку США і Європейський Союз визнали терористичною організацією, а також пов'язаних з нею курдських сил YPG в Сирії і послідовники проживаючого в США священнослужителя Фетхуллаха Гюлена. Ердоган стверджує, що Гюлен спланував спробу державного перевороту в Туреччині у 2016 році.

Уряд Туреччини не відповів на запит про коментарі. Офіс міністра закордонних справ Швеції відмовився від коментарів. Запити на екстрадицію до Швеції розглядаються судовою системою країни. Уряд не може скасувати рішення Верховного суду, який відхилив апеляції Туреччини з різних підстав, включаючи ризик переслідування.

Читайте також: Туреччина не буде підтримувати приєднання Швеції до НАТО на липневому саміті у Вільнюсі – Ердоган

Нагадаємо, міністр оборони Туреччини Яшар Гюлер, коментуючи ухвалення вступу Швеції до НАТО, заявив, що перед цим країна має підтвердити взяті на себе зобов’язання. Це пролунало вже після того, як прем'єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон заявив, що його країна виконала останню умову угоди з Туреччиною – посилила своє антитерористичне законодавство. 

Нещодавно глава Служби військової розвідки та безпеки Швеції Томас Нільссон заявив, що вступу Швеції до НАТО заважає Росія – своїми підривними кампаніями із використанням різних способів впливу.