UA / RU
Підтримати ZN.ua

США розкритикували Польщу за закон про перевірку опозиції перед виборами

У Штатах вважають, що діюча влада може через новий закон усунути конкурентів на виборах

У США розкритикували новий закон, який дозволяє правлячій партії Польщі перевіряти лідера опозиції Дональда Туска за кілька місяців до виборів, що відбудуться в умовах жорсткої конкуренції. Посол США у Польщі Марк Бжезинський висловив занепокоєння з приводу цього закону 29 травня, за кілька годин після того, як президент Польщі Анджей Дуда схвалив створення Державної комісії з розслідування впливу Росії на Польщу в період між 2007 і 2022 роками, передає Bloomberg.

«Уряд США поділяє занепокоєння щодо законів, які, як може здатися, дозволяють позбавити виборців можливості голосувати за обраних ними кандидатів поза чітко визначеною процедурою в незалежних судах», – сказав Бжезинський в інтерв'ю приватному телеканалу TVN24. 

Ці коментарі є рідкісним втручанням американського посла, який здебільшого хвалив Польщу за її вирішальну роль у наданні допомоги Україні від початку російського вторгнення минулого року. 

Читайте також: Польща закрила кордон для вантажівок з Росії та Білорусі

Новий закон надає Державній комісії безпрецедентні повноваження, включаючи можливість ефективно перешкоджати посадовим особам займати державні посади в обхід звичайної судової системи. Критики заявили, що нова комісія має на меті дискредитувати і потенційно заборонити ключовим опозиційним політикам брати участь у жовтневих виборах і знаменує собою подальшу ерозію демократичних стандартів з боку діючого уряду.

Дуда стверджував, що новий закон необхідний для пояснення масштабу впливу Росії в Польщі. Він також заявив про необхідність створення подібної комісії на європейському рівні, «щоб розслідувати вплив Росії також у європейських інституціях».

«Громадськість повинна скласти власну думку щодо дій представників, яких вона обирає на загальних виборах», – сказав він журналістам.

Туск, у свою чергу, заявив, що закон має на меті «усунути» найбільшого потенційного суперника уряду на майбутніх виборах, і назвав його прихильників «боягузами».

Читайте також: У Польщі закликали готуватися до повстання у Білорусі

Нагадаємо, що Ярослав Качинський, лідер правлячої партії «Право і справедливість», роками звинувачував Туска – свого головного політичного конкурента – у потуранні російському впливу під час його перебування на посаді прем'єр-міністра до 2015 року. Парламентські юристи розкритикували закон як такий, що порушує правила Європейського Союзу, а омбудсмен країни з прав людини заявив, що окремі його частини порушують конституцію.

Раніше заступник міністра закордонних справ Польщі Аркадіуш Мулярчик заявив, що Інститут військових справ почав документувати збитки від дій СРСР під час Другої світової війни. Він додав, що доповідь має бути «так само ґрунтовно задокументована, як звіт про втрати Польщі внаслідок німецького нападу, щоб ніхто не зміг поставити її під сумнів».