UA / RU
Підтримати ZN.ua

Соціал-демократи у Литві готуються перебрати владу

Майбутня прем'єрка Вілія Блінкявічюте вже почала коаліційні переговори з проєвропейськими партіями.

Лідерка литовських соціал-демократів (LSDP) Вілія Блінкявічюте, член Європарламенту, заявила, що залишить пост євродепутата, щоб обійняти посаду прем’єр-міністра, пише Politico.

Згідно з попередніми результатами, 19% результат партії дозволив їй обійти чинну правлячу консервативну партію «Союз Вітчизни — Литовські християнські демократи» (TS-LKD), які набрали 18%. 

У Литві жодна урядова партія не поверталася до влади з часу здобуття країною незалежності в 1990 році.

«Уряд у Литві завжди програє. Соціал-демократи, фермери чи консерватори», – написав Мажвідас Ястрамскіс, доцент Інституту міжнародних відносин і політичних наук Вільнюського університету, в дописі  у Facebook.

Ястрамскіс зазначив, що соціал-демократи «навіть не змогли набрати 20% голосів», і додав, що партія не змогла отримати значну перевагу, хоча її результат може покращитися у другому турі виборів 27 жовтня, коли визначаться переможці у тих округах, в яких не було обрано переможця. За даними телеканалу LRT, у другому турі LSDP може отримати до 37 місць, тоді як TS-LKD може отримати ще 29. Парламент Литви має загалом налічує 141 депутата.

Тим часом президент Литви Гітанас Науседа вже передбачив загальну перемогу LSDP.

«Литовські соціал-демократи однозначно виграли вибори», —  сказав він інформаційному агентству Baltic News Service. 

Блінкявічюте вже почала коаліційні переговори з Союзом демократів «За Литву» та з Литовським союзом фермерів і зелених, водночас уникаючи заснованої минулого листопада націоналістично-популістської Dawn of Nemunas, яка набрала 15%  голосів. 

Вона також підтвердила, що готова очолити наступний уряд країни, хоча їй було б «сумно» залишити Європарламент, де вона працює з 2009 року. 

Лідер TS-LKD Інгріда Шимоніте, чинна прем’єр-міністерка країни, була обережною у своїй реакції на результати голосування, сказавши, що ще занадто рано говорити, чи опиниться її партія в уряді, чи в опозиції. 

Результати виборів означають, що прозахідна та проукраїнська зовнішня політика Литви навряд чи зміниться, оскільки соціал-демократи підтримують збільшення оборонного бюджету. 

«Ми маємо консенсус у зовнішній політиці Литви», — сказав Науседа. Відповідно до конституції Литви, саме президент відповідає за зовнішню політику. 

Менші проросійські партії Литви були знищені під час виборів. «Відверто проросійські елементи, як і повинно бути, не популярні серед литовців і зникають. [Віктор] Успаський нарешті завершує свою політичну агонію», — сказав Ястрамскіс. 

Народжений у Росії Успаський, колишній депутат Європарламенту, який був замішаний у кількох скандалах, не забезпечив місця в парламенті Литви для своєї «коаліції миру» з трьох партій.