Швеція сподівається приєднатися до НАТО ще до майбутнього саміту Альянсу у Литві. Про це заявив міністр оборони країни Пол Йонсон в інтерв’ю ERR.
«Ми хочемо приєднатися до НАТО до саміту у Вільнюсі 11-12 липня. Я вважаю, що це буде важливим моментом для майбутнього НАТО й підтвердження планів оборони та стримування, прийняття нових регіональних планів та моделей сил, структури командування та управління. Я думаю, що якщо Швеція буде в НАТО, це консолідує весь північний фланг, буде корисним для безпеки та стабільності в Північній Європі, якщо ми зможемо приєднатися до Вільнюського саміту», – сказав Йонсон.
На питання щодо протидії Угорщини та Туреччини вступу Швеції до НАТО, міністр відповів, що цим державам доведеться приймати власні рішення, але Швеція відчуває підтримку інших членів НАТО. Йонсон сказав, що, з його точки зору, Швеція мала б приєднатися до НАТО десятиліття тому.
За словами Йонсона, оборонна політика Швеції змінилася у грудні 2021 року після публікації Росією «договору про нову архітектуру європейської безпеки».
«У ньому були зазначені деякі речі, які були абсолютно неприйнятними для нас і Фінляндії. Там було зазначено, що Швеції та Фінляндії не дозволять приєднатися до НАТО. Він вимагав від НАТО відвести всі свої активи та можливості до кордонів 1997 року. По-перше, Росія не вважала Фінляндію та Швецію суверенними націями, які приймають власні рішення, що було абсолютно неприйнятно. По-друге, обмеження діяльності НАТО в регіоні негативно вплине на безпеку країн. І найкращий спосіб дати відсіч подібному – це повноправне членство в НАТО», – пояснив Йонсон.
За словами міністра оборони Швеції, всі країни Північної Європи віддані підтримці України, а загальна вартість військового майна, яке вони відправили до України, становить близько 4,4 млрд євро.
Раніше міністр оборони США Ллойд Остін заявив, що Швеція має можливість вступити в НАТО до початку липневого саміту Альянсу у Вільнюсі. Він закликав Туреччину та Угорщину ратифікувати вступ Швеції, оскільки решта країн-членів НАТО вже завершили цей процес.
У травні Швеція оголосила, що заочно заарештувала праворадикального політика Расмуса Палудана, який відзначився низкою ісламофобських акцій і, зокрема, спаленням Корану біля посольства Туреччини в Данії. Після цього, а також низки антитурецьких протестів у Стокгольмі, у переговорах між Швецією та Туреччиною настала тривала пауза. Турецька сторона навіть скасувала візит глави Міноборони Швеції Йонсона до Анкари, назвавши його «безглуздим».