У понеділок канцлер Німеччини Олаф Шольц, ймовірно, програє голосування за вотум довіри в парламенті. Це стане результатом політичної кризи, спричиненої розпадом його тристоронньої коаліції минулого місяця. Його поразка відкриє шлях до дострокових виборів.
Про це повідомляє The Financial Times.
Розпад коаліції стався після того, як 6 листопада Шольц звільнив міністра фінансів Крістіана Лінднера, який очолює ліберальну партію Вільних демократів (СвДП). Причиною стали тривалі суперечки щодо бюджету на тлі економічних труднощів у Німеччині, найбільшій економіці єврозони. Після цього союз між Соціал-демократичною партією Німеччини (СДПН), Зеленими та СвДП втратив парламентську більшість.
Виступаючи минулого тижня, Шольц підкреслив, що в демократичному суспільстві саме виборці мають визначати майбутній політичний курс країни. Згідно з німецькою конституцією, канцлер може ініціювати голосування за вотум довіри, яке є ключовим механізмом для розпуску парламенту та проведення дострокових виборів. Це положення використовувалося лише п'ять разів із 1949 року, і в трьох випадках призводило до дострокових виборів. Зокрема, канцлери Віллі Брандт і Гельмут Коль зберегли свої посади після нових виборів, тоді як Герхард Шредер у 2005 році програв Ангелі Меркель.
Цього разу процедура може ускладнитися. Кілька депутатів ультраправої партії "Альтернатива для Німеччини" (АдН) заявили, що підтримають Шольца на голосуванні, прагнучи відтермінувати вибори та уникнути перемоги правоцентристського кандидата Фрідріха Мерца з Християнсько-демократичного союзу (ХДС). Мерц, який лідирує в опитуваннях, виступає за постачання Україні ракет дальнього радіусу дії Taurus, чому категорично протистоїть АдН.
Очікується, що після того, як Шольц програє вотум довір, президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр підтвердить дату дострокових виборів, які можуть відбутися 23 лютого. Це формально запустить передвиборчу кампанію, яка проходитиме в умовах економічної стагнації та зростання напруженості у відносинах із США через повернення Дональда Трампа у Білий дім.
Ключовими темами виборчої кампанії стануть економічні виклики, імміграційна політика та надання Україні більш потужного озброєння для протидії російській агресії. Опитування вказують на значну перевагу ХДС над СДПН, Зеленими та СвДП. Водночас Мерцу, ймовірно, доведеться шукати коаліційних партнерів серед цих партій для формування уряду.
Олаф Шольц, рейтинг якого є одним із найнижчих серед німецьких політиків, планує зосередитися на соціальних питаннях, збільшенні інвестицій в інфраструктуру та підтримці переходу автомобільної промисловості на електромобілі. Він також виступає за більш стриману політику щодо військової допомоги Україні, на відміну від позиції Мерца.
Нагадаємо, партія Шольца хоче прописати заборону на передачу Україні ракет Taurus у передвиборчій програмі.