UA / RU
Підтримати ZN.ua

Румунські тіктокери, які допомогли Джорджеску перемогти у першому турі виборів, втекли з країни: причина

Податкові органи почали розслідування їхньої ролі у виборчій кампанії проросійського кандидата.

Румунські TikTok-інфлюенсери, які активно просували у соцмережі ультраправого проросійського кандидата на пост президента, і яких підозрюють в участі у фальсифікації результатів першого туру, потікали з країни через те, що поруч із спецслужбами, їх діяльністю зацікавилися податкові органи, пише Politico.

Позапартійний кандидат Калін Джорджеску був практично невідомим у своїй країні, поки минулого місяця не переміг у першому турі президентських виборів.

У другому турі виборів 8 грудня він мав зустрітися з центристською суперницею Еленою Ласконі, однак докази ймовірно організованого з Росії масштабного втручання та операції впливу через TikTok змусили Конституційний суд Румунії анулювати результати виборів.

Після цього румунські правоохоронці провели низку обшуків у прихильників Джорджеску та затримала охоронця кандидата, виявивши у його автівці та машинах спільників холодну зброю, два пістолети і піротехнічні матеріали, та великі суми готівки.

Читайте також: Ультраправий кандидат у президенти Румунії у разі перемоги пообіцяв припинити допомогу Україні

Податкові органи розпочали розслідування за зверненням виборчої комісії Румунії, яка попросила ретельніше вивчити фінансові операції, пов'язані з виборчою кампанією, зокрема і ультраправого кандидата.

За декілька днів до початку розслідування, інфлюенсери з TikTok, деякі з яких мають зв'язки з організованою злочинністю, залишили Румунію. У соцмережі вони публікували зображення сухопутного кордону або літаків, супроводжуючи їх підписами на кшталт «прощавай» і «сумуватиму за тобою». 

Роль інфлюенсерів у виборах випливла на поверхню після того, як минулого тижня президент Клаус Йоганніс розсекретив цілу низку розвідувальних документів, що детально описують складну кампанію в TikTok. Документи викрили зв'язки між ними та проросійською кампанією Джорджеску.

Джорджеску заявив, що для нього є «великою честю» мати підтримку з боку діячів організованої злочинності та інших впливових осіб, та натякнув, що він може помилувати їх, якщо стане президентом.

Зірок TikTok звинувачують в отриманні значних платежів за просування контенту про Джорджеску. Їхні повідомлення перегукуються з націоналістичною риторикою кандидата, поєднуючи антивладні тези з обіцянками суверенітету і традиційних румунських цінностей.

«Це розслідування також оцінить всі причинно-наслідкові зв'язки між цими платежами і конкретним кандидатом на президентських виборах в Румунії», – заявив Тоні Гребла, очільник Центральної виборчої комісії.

Однією з ключових фігур слідства є Богдан Пешкір, який, як стверджується, профінансував інфлюенсерів у TikTok на 1 мільйон євро. Минулого тижня влада провела обшуки за трьома адресами, пов'язаними з Пешкіром, вилучивши в рамках розслідування 7 мільйонів доларів у криптовалюті.

Коли після першого туру виборів з'явилося більше деталей про минуле Джорджеску, деякі з тих, хто активно просував його у соцмережі, почали дистанціюватися від його кампанії. Після оприлюднення документів розвідки дехто з них зізналися, що просували Джорджеску за гроші, але стверджували, що нічого не знали про кандидата.

Джорджеску, який відкрито заявляє проросійську позицію, офіційно задекларував нульові витрати на виборчу кампанію. Однак документи розвідки показали, що інфлюенсери  в TikTok відіграли ключову у активному просуванні його меседжів багатомільйонній аудиторії. Правоохоронці вважають, що ця кампанія пов'язана з російськими «гібридними атаками», спрямованими проти демократичного виборчого процесу в країні.

Аналітики вважають, що дезінформаційна кампанія в Румунії нагадує ту, що відбулася в Молдові під час президентських виборів і референдуму про вступ до ЄС. Тоді Росія організувала низку операцій впливу та підкупу, аби схилити виборців на бік промосковського кандидата. 

Фінансові розслідування ведуться паралельно з іншими кримінальними розслідуваннями прокуратури, пов'язаними з виборами.

Сенсаційний поворот на виборах у Румунії: скасування результатів, іноземне втручання та проросійська загроза. Від «популістів до ультраправих» — як політика Румунії змінюється на очах і що це може означати для України?

Петро Герасименко в статті «Румунія здивувала. Чи є загроза для України?»  пояснює, чому ці вибори стали важливим сигналом для нашої країни і Європи в цілому