UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія «плює» на спроби ЄС заблокувати її пропаганду – Bloomberg

Росіяни розповсюджують вплив через дзеркальні сайти та соцмережі

Європейський Союз не зміг повністю перекрити потік путінської пропаганди після вторгнення Росії в Україну, запровадивши санкції проти підтримуваних Росією ЗМІ RT і Sputnik. Майже через два роки після початку війни Кремля сайт RT.com може бути недоступний в ЄС, але низка менш популярних дзеркальних сайтів надає той самий контент, спрямований на підрив підтримки України з боку союзників. Один із них - swentr.site (або RT News навпаки).

«Ми плюємо на ваші санкції», – заявила у коментарі Bloomberg головний редактор RT Маргаріта Сімоньян.

Агентство зазначає, що Swentr був зареєстрований через три дні після оголошення санкцій проти «Телекомпанія «Новости» (RT). За даними дослідницької групи Reset, це один із щонайменше 19 подібних сайтів, які RT використовує для охоплення аудиторії в ЄС.

Читайте також: Загарбники посилюють пропагандистський вплив на молодь в окупації, поширюють підручники з “новітньої історії”

Російські дезінформаційні платформи виявилися більш гнучкими, ніж спроби ЄС приборкати їх, з'являючись під новими іменами і надаючи посилання для своїх авторів та інших користувачів, щоб просувати порядок денний Кремля, створюючи розбіжності серед членів НАТО і підживлюючи плутанину навколо війни, зазначає Bloomberg.

Європейська комісія знає про дзеркальні сайти з російською пропагандою та працює з країнами-членами для ефективного застосування санкцій, каже віце-президентка Віра Юрова, яка відповідає за боротьбу з дезінформацією.

«Я хочу підкреслити, що, незважаючи на деякі спроби обходу, санкції є ефективними. Ніхто не може знайти ці ЗМІ, випадково перемикаючи канали. В Інтернеті пошукові системи та агрегатори новин не показують результатів від цих ЗМІ», – каже віце-президентка.

Читайте також: Росіяни хочуть збільшити кількість пропагандистів на тимчасово окупованому півдні України

«Державні санкції проти ЗМІ лише частково зменшили можливості Кремля поширювати дезінформацію в ЄС. Пропагандистська машина Кремля швидко використовує лазівки в нових правилах», – заявив директор Reset в ЄС Фелікс Картте.

Sputnik, на який поширюються ті ж обмеження, що і на RT, також працює через дзеркальні сайти, такі як sputnikglobe.com. Хоча близько десятка російських ЗМІ потрапили під санкції ЄС за час війни, RT і Sputnik мають найбільше охоплення міжнародної аудиторії і найактивніше намагаються обійти ці заходи, згідно з даними Reset.

Читайте також: Україна повинна перемогти: президент Тагарев розповів, як російська дезінформація впливає на боєздатність болгарської армії

Російські медіа-персони, такі як підсанкційна Сімоньян, ведуть акаунти в соціальних мережах, а контент RT поширюється багатьма мовами на платформах, включаючи X, TikTok і Facebook. Ще одним популярним медіа є месенджер Telegram.

«Зусилля технологічних компаній щодо обмеження інформаційної війни Кремля були несистемними і половинчастими», – вважає Картте.

Згідно з жовтневим звітом Державного департаменту США про експорт пропаганди Кремлем, вона часто намагається посіяти сумніви, а не встановити набір фактів. Поширеною стратегією є використання контенту з начебто незалежних джерел, а потім його поширення через пов'язані з державою ЗМІ та мережу офіційних російських акаунтів у соціальних мережах. У жовтні маловідомий нігерійський веб-сайт неправдиво стверджував, що перша леді України Олена Зеленська здійснила шопінг від Cartier вартістю 1,1 мільйона доларів у дописі, який став вірусним за допомогою російських каналів.

Багато з них містять посилання на Swentr, якими переповнені соціальні медіа-платформи, зокрема X, Reddit і Facebook. Статтями на дзеркальному сайті також діляться автори RT, деякі з них мають сотні тисяч підписників.

Читайте також: NYT: Росія спробує відрізати Україну від допомоги Заходу за допомогою шпигунів і дезінформації

Нагадаємо, у ЄС назвали мережу X Ілона Маска найбільшим джерелом поширення дезінформації та закликали технологічні компанії посилити свою пильність.

Ми маємо справу з жорстоким противником, і вкрай небезпечно применшувати можливості Москви використовувати невійськові способи ведення війни. Про те, як Росія використовує «цунамі пропаганди й дезінформації», запущені практично по всьому світу, пояснює Надзвичайний і Повноважний Посол України в Японії Сергій Корсунський у статті «Як нам перемогти російську брехню й самим не стати Росією» на ZN.UA.