UA / RU
Підтримати ZN.ua

Проросійський політик Пеллегріні став новим президентом Словаччини

Тепер влада зосереджена у руках проросійських посадовців.

У другому турі президентських виборів у Словаччині спікер парламенту Петер Пеллегріні переміг прозахідного дипломата Івана Корчока. Цей результат забезпечив правлячій коаліції прем'єр-міністра Роберта Фіцо повний контроль над виконавчою і законодавчою гілками влади.

Після підрахунку бюлетенів Пеллегріні отримав 53% голосів, а Корчок ‒ 47%, пише Politico.

«Ця перемога ‒ величезна підтримка для мене», ‒ сказав Пеллегріні.

Читайте також: Другий тур президентських виборів у Словаччині — це змагання між Заходом і Росією — Politico

Корчок визнав свою поразку і заявив, що «розчарований і пригнічений, але як спортсмен повинен поважати результат». Водночас він засудив агресивну передвиборчу тактику табору Пеллегріні.

У Словаччині президент має обмежені повноваження, які включають призначення послів, повернення законів до парламенту та амністію. Але жорстка кампанія, проведена Пеллегріні та його прихильниками, засвідчила важливість, яку коаліційний уряд Фіцо, до якого входить партія Пеллегріні «Глас» («Голос»), надає контролю над президентською посадою, а також над рештою виконавчої гілки влади.

EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Після того, як два тижні тому Корчок випередив його на 5% у першому турі виборів, Пеллегріні пообіцяв 24 березня «зберігати порядність» і «не вдаватися до агресивної тактики» напередодні другого туру виборів.

Але вже через два дні Фіцо засудив Корчока як «розпалювача війни, який без вагань підтримує все, що йому скаже Захід, включаючи втягування Словаччини у війну з Росією».

Читайте також: Фіцо зустрінеться зі Шмигалем: підтвердить, що Словаччина не даватиме Україні зброю

Корчок, який раніше обіймав посаду міністра закордонних справ Словаччини, а також постійного представника країни в ЄС, заперечив це, оскільки за конституцією, саме уряд Фіцо і парламентська більшість, а не президент, мають право оголошувати війну.

Корчок говорив, що не бачить причин відправляти словацьких солдатів воювати в Україну, але додав, що підтримує Київ у його війні проти російських військ, оскільки «безпека України підвищує нашу власну безпеку... Зрозуміло, що якщо Україна програє війну, то це наблизить війну до нашого кордону».

Утім 5 квітня, за день до остаточного голосування, члени партії Пеллегріні поширили фейкові зображення літньої жінки, яка обіймає чоловіка у військовій формі, з підписом: «Виходьте і голосуйте. Не дозвольте словацьким синам і онукам загинути на війні».

Блогер Якуб Года зазначив, що на оригінальному зображенні з 2022 року солдат мав синьо-жовту українську (тобто не словацьку) нашивку на плечі, яка була відфотошоплена.

«Ми бачимо, що президентство може виграти той, хто поширює ненависть і розпалює пристрасті виборців, а також звинувачує свого опонента в тому, що він є прихильником війни», ‒ сказав Корчок.

Читайте також: У Словаччині ліквідували антикорупційну прокуратуру – прем’єр Фіцо не став зважати на критику з ЄС

Хто ж такий суперник Корчока, та про те, яким був розклад сил перед другим туром президентських виборів читайте у матеріалі Якуба Логінова на ZN.UA «Чи утримає перемогу проукраїнський кандидат у президенти Словаччини?».