UA / RU
Підтримати ZN.ua

Президентка Словаччини Чапутова заявила, що не висуватиме свою кандидатуру на другий термін

Притому, що вона залишається найпопулярнішим політиком у країні.

Президентка Словаччини Зузана Чапутова, яка переймається, що її країна може повторити долю Угорщини, заявила про відмову висунути свою кандидатуру на другий президентський термін у 2024 році. Чапутова перемогла на виборах у 2019 році та була сильним голосом у поляризованій Словаччині на підтримку європейської інтеграції, прав меншин і прихильницею сусідньої України в її захисті від Росії, пише Reuters.   

«Своїм рішенням не балотуватися я не відмовляюся від ідеалів і віри в цінності, яким я присвятила своє професійне і особисте життя. Я намагалася допомагати демократії та правосуддю у Словаччині до мого президентського мандата, під час нього і буду робити це після», – заявила Чапутова 20 червня.

Читайте також: У Словаччині президентка призначила «тимчасовий» уряд

Заява Чапутової може спонукати інших потенційних кандидатів оголосити про свою участь у виборах. Наразі про свою зацікавленість заявили лише кілька маргінальних фігур. Словацькі президенти не мають багато виконавчих повноважень, але відіграють важливу роль у формуванні уряду та організації суспільних дебатів.

Чапутова є найпопулярнішим словацьким політиком з рейтингом довіри 42,9% та випереджає опозиційного лідера Петера Пеллегріні з його 36,3% (згідно з опитуванням, проведеним агентством IPSOS для новинних ЗМІ). 

Читайте також: Уряд Словаччини до виборів у вересні очолить угорець Людовіт Одор

49-річна Чапутова часто піддавалася критиці за свою ліберальну позицію з боку лідера опозиції і колишнього прем'єр-міністра Роберта Фіцо, який бездоказово стверджував, що вона була маріонеткою США і відстоювала інтереси американського фінансиста Джорджа Сороса.

Минулого місяця Чапутова оголосила, що подасть до суду на Фіцо за брехню. Політик заявила, що їй та її сім'ї погрожували вбивством.

Читайте також: Словаччина придбає у США 200 новітніх бронемашин

Чапутова заявила, що Словаччина може слідом за Угорщиною стати проблемною складовою Євросоюзу. Вона наголосила, що стурбована поширенням дезінформації в її країні та тим, що майбутні парламентські вибори можуть послабити підтримку України Словаччиною. 

«Якщо популістські партії очолять уряд восени цього року, то можливо, наша зовнішня політика стане подібною до зовнішньої політики Віктора Орбана», – вважає Чапутова.

Нагадаємо, що позачергові вибори призначені на 30 вересня. Політична сцена країни фрагментована. За оцінками, на виборах може перемогти найбільша опозиційна партія SMER Фіцо. Останній виступає проти продовження військової допомоги Києву. Фіцо заявив, що, в разі перемоги на виборах, він заблокує постачання зброї Україні.