UA / RU
Підтримати ZN.ua

Президент Франції прагне відновити попит на європейські оборонні облігації — FT

Очікується, що президент Франції зробить новий поштовх на саміті ЄС.

Еммануель Макрон сьогодні 21 березня під час саміту ЄС закликатиме лідерів країн Європи прийняти радикальні плани щодо збільшення витрат на оборону, відродивши вимоги щодо спільних облігацій, проти яких категорично виступає Німеччина. Наполегливість французького президента на саміті ЄС в Брюсселі має продемонструвати розбіжності щодо того, як фінансувати найбільше переозброєння Європи з часів закінчення холодної війни в умовах напружених національних бюджетів. Дипломати кажуть, що позиція Макрона може домінувати на саміті, під час якого лідери мають обговорити, як управляти Росією, що відроджується, яка, на думку деяких столиць, включаючи Париж, становить екзистенційну загрозу для континенту, пише Financial Times.

"Очевидно, що ми піднімаємо це питання, щоб сказати, що нам потрібні інноваційні джерела фінансування. Ми не хочемо починати дебати з обмежень на джерела фінансування, які можна уявити або мобілізувати. Тому єврооблігації повинні бути розглянуті", — сказав французький лідер.

Читайте також: 5 висновків з оборонної стратегії ЄС — Politico

Блок вивчає безліч способів фінансування додаткових оборонних витрат, від використання частин свого спільного бюджету до більш поблажливого ставлення до військових витрат відповідно до правил, що регулюють дефіцит національного бюджету. Серед інших суперечливих пропозицій — використання доходів від російських суверенних активів, іммобілізованих в Європі, для фінансування озброєнь для України, а також дозвіл Європейському інвестиційному банку (ЄІБ) — кредитній установі блоку — інвестувати більше коштів в оборону. Пропозиція щодо російських активів, яку Єврокомісія висунула в середу 20 березня, може принести близько 3 мільярди євро на рік.

Лідери мають намір "запропонувати" ЄІБ "адаптувати свою політику кредитування оборонної промисловості й своє нинішнє визначення товарів подвійного призначення, зберігаючи при цьому свою фінансову спроможність", згідно з проєктом, з яким ознайомилось Financial Times. Спільний борг, запропонований Францією, "не є здійсненним варіантом", заявив високопоставлений чиновник ЄС, який брав участь у переговорах перед самітом. 

Читайте також: Загроза з боку Росії ставить Європу перед вибором — посилити оборону чи захистити соціальні витрати? — WSJ

"Париж заявляє, що всі потенційні варіанти фінансування повинні розглядатися разом, враховуючи важливість мети розвитку європейської оборонної промисловості при одночасній підтримці України", — пише видання.

Концепцію спільних запозичень, яка була б схожа на випуск облігацій під спільну гарантію ЄС під час пандемії, підтримали й деякі інші лідери, зокрема Кая Каллас з Естонії. Президент Європейської Ради Шарль Мішель, який головує на саміті й визначає його порядок денний, підтримав позицію Макрона і закликатиме інших до її обговорення сьогодні.

Читайте також: Оборонні компанії Європи отримали поштовх через ізоляціонізм США — WSJ

"Європейські оборонні облігації можуть стати потужним засобом зміцнення наших технологічних інновацій та промислової бази", — написав Мішель в авторській статті, опублікованій цього тижня в кількох європейських газетах.